Лівша: дар чи вирок?

Протягом тисяч років темні сили асоціювалися в міфах з лівою стороною . У сімнадцятому столітті вважалося, що диявол хрестить своїх послідовників лівою рукою; у Франції існувало повір’я, що відьми вітають диявола лівою рукою. Крім того, люди вірили, що вони можуть побачити духів, тільки подивившись через ліве плече — тому що за лівим плечем стоїть диявол. І це лише деякі з численних забобонів, пов’язаних з лівшами.

Згідно з дослідженнями, люди є переважно правшами вже більше 500000 років. Тим не менш, від десяти до дванадцяти відсотків людей вважають за краще використовувати ліву руку. Вчені давно вивчають лівшів і правшів — і часто отримують дивовижні результати.

Очевидні відмінності

Наприклад, в одній з експериментів було встановлено, що лівші більш схильні страху, ніж правші. Учасникам експерименту показували епізод з фільму «Мовчання ягнят». Після перегляду у лівш виявлялося більшу кількість симптомів посттравматичного стресового розладу, ніж у правшів. Звичайно, одного дослідження недостатньо, щоб зробити грунтовні висновки, тим не менш, результати становлять певний інтерес.

Лівші більш схильні до негативних емоцій, у тому числі гніву, ніж правші. У той же час, вони більш стримані у прийнятті рішень — схильні до сумнівів, можуть довго обдумувати подальші дії, бояться робити помилки.

В ході ще одного дослідження учасникам роздавали аркуші паперу, розділені на дві секції, і просили їх намалювати зебру в тій частині аркуша, яка асоціюється, на їхню думку, з хорошими речами, а панду — в тій, яка асоціюється з поганими. Більшості правшів малювали зебру праворуч, а лівшів — зліва. Це може говорити про те, що, незважаючи на те, що культура і мова змушують нас асоціювати праву сторону з хорошими речами (праве діло, наприклад), лівші асоціюють з хорошими речами ліву сторону.

Відомо, що лівші процвітають не тільки у творчості, але й, наприклад, в політиці. Чинний президент США Барак Обама є лівшею, як і Білл Клінтон, Буш-старший, Рейган і Форд. Фахівці кажуть, що у політиків-лівш є перевага перед своїми опонентами-правшами. Бажаючи посилити найбільш важливі для них тези за допомогою жестикуляції, політики зазвичай використовують свою домінуючу руку. Але з точки зору глядачів — жестикуляція відбувається з лівого боку. Жестикуляцію лівш глядачі (принаймні, правші) сприймають більш позитивно, так з їхньої точки зору вона відбувається справа.

Особливості мозку

Як відомо, мозок людини складається з двох півкуль. Ліва півкуля працює більш раціонально; воно відповідає за мову, логічне мислення, аналіз, і так далі. Зазвичай ліва півкуля є домінуючим і, оскільки воно контролює праву половину тіла, більшість людей є правшами.

Права півкуля мозку є джерелом снів, фантазій, творчості та почуттів. Воно є домінуючим у лівш. Майже половина лівш використовує для мовлення праву півкулю; у деяких з них лист повністю контролюється правою півкулею мозку. Існує тенденція приписувати лівшам більш розвинені творчі здібності, однак це невірно. Їх здібності у всіх областях, в тому числі в науці і мистецтві, так само різні, як і у правшів. На розвиток тих чи інших здібностей впливає не тільки домінуюче півкуля, але і безліч інших факторів.

Генетика

Встановлено, що у батьків-лівш найбільш велика ймовірність народження дітей, які стануть лівшами. Справа не тільки в тому, що діти копіюють деякі дії своїх батьків і можуть почати їсти і писати тією ж рукою, що й батьки. Діти, у яких хтось із біологічних батьків був шульгою, з великою ймовірністю стає лівшами, навіть якщо їх усиновила сім’я правшів, і навпаки. З іншого боку, відомо, що багато батьків досі намагаються перевчити своїх дітей, якщо бачать, що їх домінуюча рука — ліва. Часто це їм вдається, але експерти кажуть, що таке переучування не йде на користь дітям. Це навряд чи приведе до серйозних порушень, але може перешкодити дитині розвинути весь його потенціал.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.