Літопедіон: муміфікований плід

Не потрібно мати медичної освіти, щоб знати про можливі исходах вагітності . Якщо докладніше, то їх всього три: роди (живим або мертвим плодом), мимовільний викидень і не розвивається або завмерла вагітність (один з варіантів викидня). В окремій графі можна виділити медичний аборт, який робиться за згодою жінки і грізне гінекологічне захворювання — позаматкова вагітність.

Причин викидня і позаматкової вагітності досить багато і не останнє місце серед них займає різні порушення обміну речовин. Плід, загиблий в утробі матері, або плід, який з якоїсь причини не був видалений в результаті позаматкової вагітності рідко, вкрай рідко, практично ніколи перетвориться в літопедіон.

Що таке літопедіон?

Літопедіон (в перекладі з грецьої litos — камінь і pedion — дитина) — це плід, який помер у матці або в черевній порожнині і піддався скам’яніння, тобто, скам’янілий плід. Зазвичай це відбувається на ранніх термінах вагітності, коли плід помирає, організм матері як би захищаючи себе від можливої інфекції в результаті розкладання плода, покриває його тіло величезним шаром кальцію, перетворюючи його в камінь. Жінка з наявністю літопедіона в організмі може жити довгі роки, не підозрюючи про його існування і навіть не втрачаючи здатності до народження дітей. Але це лише теорія. Вченим на сьогоднішній момент відомо лише близько 300 подібних випадків.

Історична довідка

Самим першим згадуванням про літопедіоне зустрілося вченим в записах арабського хірурга Абу-аль-Казім, який жив у 11 столітті. Першим описав літопедіон французький лікар в 1582 році. Він проводив розтин шестідесятідевятілетней жінки, під час якого виявив в порожнині матки скам’янілий плід, «віком» 28 років. Це відкриття в прямому сенсі слова потрясло Європу. Вчені «зламали» голови, намагаючись знайти пояснення подібного феномену. В кінцевому підсумку вони вирішили розглядати літопедіон як атавізм. Недавній випадок літопедіона: у 1956 році мешканка Марокко, по імені Зара, 26 років від роду завагітніла. Вагітність була першою і, звичайно, довгоочікуваної. Усі дев’ять місяців вагітність протікала без ускладнень. У визначений термін у Зари почалися перейми і чоловік відвіз її в лікарню. Зара лежала в палаті не одна, а на пару з іншою жінкою, у якої теж були сутички. На очах Зари жінка померла під час народження дитини. Помер і дитина. Зара злякалася і втекла з лікарні. Сутички у неї тривали ще кілька днів, але на світ дитина так і не з’явився. У 70 років у Зари раптово з’явилися болі в животі. Прийомний син відвіз її в лікарню, де на ультразвуковому дослідженні в черевній порожнині було виявлено чужорідне тіло неясного походження. Провели екстрену операцію, в результаті якої з черевної порожнини був витягнутий скам’янілий плід.

Під час розкопок поховань, що проводилися на території США, був виявлений літопедіон, вік якого був більше 1000 років. Це найдавніший скам’янілий плід, відомий науці. Скам’янілі плоди виявляли по всьому світу. У цьому плані відомими стали Африка, США, Норвегія, Японія, Ірландія і Корея. Росія теж може «похвалитися» подібними випадками. У 2001 році у пятідесятітрехлетней жительки Твері був виявлений літопедіон тридцятидворічний давності. В Улан-Уде двадцятичотирирічного жінці проводили операцію з приводу розпочатого викидня на другому місяці вагітності, під час якої був витягнутий «кам’яний» плід.

Причини утворення літопедіона

Основною причиною є дистрофічна кальцифікація або петрифікація (дистрофічна кальцифікація) тканин. При цьому обмін кальцію і фосфору в організмі не порушений. Кальцифікація відбувається в тканинах, де є місцеві порушення. Відкладення солей кальцію (кальцифікація) спостерігається в некротизованих (відмерлих) тканинах, а також у тканинах зі зниженою життєдіяльністю (туберкульоз, сифіліс, тромби і навіть ракові клітини). В результаті такого дистрофічного звапніння утворюється і літопедіон.

Як правило, скам’янілий плід формується в результаті позаматкової вагітності або нереалізованого викидня. Механізм утворення літопедіона при позаматкової вагітності: в результаті трубного аборту плідне яйце виганяється в черевну порожнину, де імплантується до сальнику, кишечнику, печінки або селезінці. Подальшого розвитку плода не відбувається, і він, як чужорідне тіло, обизвествляется, перетворюючись в скам’янілий плід.

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.