Лишай — не тільки інфекційне захворювання

позбавляє раніше називали будь-які шкірні захворювання. В даний час назва «лишай» втрималося тільки за тими шкірними захворюванням, які характеризуються появою шелушащихся висипань. Не всі види позбавляючи заразні, є такі, які викликаються не збудниками інфекції, внутрішніми причинами.

Види позбавляючи

Термін «лишай» сьогодні об’єднує ряд дерматозів (шкірних захворювань), які викликаються різними причинами і мають зовсім різні прояви. Так, є рожевий лишай, червоний плоский лишай (викликається внутрішніми причинами), лускатий лишай (псоріаз), висівкоподібний лишай, простий лишай (імпетиго), стригучий лишай (деякі грибкові захворювання шкіри) і так далі.

Рожевий лишай

Рожевий лишай (лишай Жильбера) — це лущиться шкірне захворювання інфекційного походження. Збудник його точно невідомий, але припускають, що це вірус. Контагіозність (заразність) захворювання незначна, заразитися ним можна тільки, в тому випадку якщо ослаблені захисні сили організму (імунітет). Рожевий лишай часто розвивається після переохолодження, перенесених простудних захворювань і так далі. Їм можна заразитися через особисті речі, постільну білизну хворого, а також при безпосередньому контакті з ним.

Захворювання частіше виникає в молодому і середньому віці, гостро. На шкірі тулуба і згинальних поверхонь кінцівок з’являються симетричні рожево-жовті злегка підняті над рівнем шкіри плями округлої форми до 1-2 см в діаметрі. У центрі плями є ніжна складчастість шкіри, невелике лущення, а по краю — віночок рожево-червоного кольору, вільний від лусочок. Часто за тиждень до появи висипань на шкірі виникає материнська бляшка — велике пляма яскраво-рожевого кольору до 4 см в діаметрі з лусочками на поверхні. Рожевий лишай може супроводжуватися сверблячкою, іноді на початку захворювання з’являється невеликий підйом температури.

Через місяць-півтора плями бліднуть і поступово зникають, не залишаючи слідів. Лишай може пройти самостійно, без лікування. Не рекомендується носити вузьку, тиснучу і дратівливу тіло одяг з синтетичних і грубих вовняних тканин. Для лікування призначають препарати, що зменшують набряклість тканин і знімають свербіж (антигістамінні препарати, наприклад, супрастин), препарати, які зміцнюють стінки кровоносних судин, що перешкоджає пропотеванию рідкої частини крові в навколишні тканини і утворення набряків (наприклад, аскорутин).

Висівкоподібний лишай

Висівкоподібний або різнокольоровий лишай — захворювання, що викликається дріжджоподібними грибками і що характеризується появою плям коричневого кольору переважно на шкірі тулуба. Захворювання не дуже заразне, виникає в основному в осіб з підвищеною пітливістю і зміною хімічного складу поту.

Проявляється висівкоподібний лишай у вигляді коричневих плям, які виникають навколо гирл волосяних фолікулів, можливий легкий свербіж. Плями зливаються між собою, утворюючи великі вогнища ураження. Поверхня плям лущиться злегка помітними висівкоподібному лусочками, які краще виявляються при поскабліваніі. Висипання частіше розташовуються на шкірі грудей, спини, плечей, живота. З часом плями тьмяніють і на їх місці залишаються ділянки білої незабарвленої шкіри. Перебіг захворювання тривале, хронічне.

Діагноз ставиться на підставі огляду лікаря і підтверджується лабораторними дослідженнями: у лусочках, узятих з висипань, виявляються нитки і спори грибка. Проводиться також йодна проба або проба Бальзера: ділянка ураженої шкіри змазують йодною настойкою, а потім протирають спиртом: розпушення грибом шкіра швидко вбирає йод і плями висівкоподібного лишаю різко виділяються, забарвлюючись в темно-коричневий колір на тлі злегка пожовклій незміненої шкіри.

Лікування захворювання починають з лікування пітливості. Висипання обробляють 3-5% розчином саліцилового спирту, застосовують також протигрибкові препарати. Лікування проводиться під лабораторним контролем.

Стригучий лишай

Так раніше називалися грибкові захворювання шкіри людини і тварин, викликані грибками Microsporum canis і Trichophyton tonsurans. Зараз стригучий лишай, залежно від грибка, його викликав, називається микроспорией або трихофитией.

Це дуже контагіозне (заразне) шкірне захворювання, при якому уражаються шкіра і її придатки (волосся і нігті). Частіше стригучий лишай вражає людей зі зниженим імунітетом, тому він так часто виникає у дітей. Дрібні травми шкіри (порізи, садна) також сприяють зараженню. Джерелом інфекції служить хвора людина або тварина (кішка, собака і так далі), а також побутові предмети, через які передається інфекція.

Інкубаційний період (час від моменту зараження до появи перших ознак хвороби) становить від декількох днів до півтора місяців, після чого на шкірі з’являються круглі, покриті лусками, що злегка сверблячі плями. На волосистій частині голови в місці ураження з’являється облисіння округлої форми з обламаними на рівні декількох міліметрів від голови волоссям.

Діагноз стригучого лишаю встановлюється на підставі огляду лікаря і підтверджується лабораторно: в лусочках і ділянках ураженої шкіри, взятої на дослідження, виявляються грибки — збудники мікозу. Уражені грибком ділянки шкіри можна також побачити під променями люминисцентной лампи Вуда — вони набувають зелене свічення.

Лікування проводиться за допомогою протигрибкових препаратів. Місцево ділянки ураження змащують розчинами йоду і мазями (сірчано-саліцилової, сірчано-Дегтярній і так далі). Обов’язково проводиться контроль лікування: людина вважається вилікуваним після отримання трьох негативних результатів обстеження на грибок.

Пам’ятайте: лишай може бути різним, розібратися в цьому і правильно пролікувати захворювання може тільки лікар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.