Ліпоєва кислота — регулює обмінні процеси

Ліпоєва кислота — це антиоксидант, що міститься в деяких продуктах харчування, в тому числі, в червоному м’ясі, шпинаті, броколі, картоплі, ямсе, моркви, буряку і дріжджах. Вона також в невеликих кількостях виробляється в людському організмі.

Ліпоєва кислота відіграє важливу роль в обмінних процесах організму. Нещодавно вчені з’ясували, що вона допомагає лікувати ушкодження нервів при діабеті. Можливо, вона також перешкоджає поширенню раку, однак це функція ліпоєвої кислоти поки не має достатньо підтверджень. Крім того, поки залишається не цілком ясно, як саме вона діє в якості засобу для зменшення побічних ефектів променевої терапії та хіміотерапії.

Історія

У 1937 році вчені виявили бактерії, що містять хімічну сполуку, яке пізніше було названо ліпоєвої кислотою. Її антиоксидантні властивості стали відомі й почали вивчатися в 1939 році. У 1957 році ліпоєвої кислоти виявили в екстракті дріжджів. Деякий час її вважали вітаміном (речовиною, в якому організм потребує, але не здатний виробляти його самостійно), і лише відносно недавно було встановлено, що ліпоєва кислота виробляється в організмі.

Як діє ліпоєва кислота?

Ліпоєва кислота є одним з антиоксидантів, які захищають людський організм від раку та інших захворювань. Антиоксиданти — це хімічні сполуки, що блокують дії вільних радикалів, активованих молекул кисню, які можуть пошкодити клітини. Процес окислення також завдає шкоди здоров’ю, коли людина старіє, і деякі вчені припускають, що ліпоєва кислота може сприяти уповільненню процесу старіння.

ліпоєвої кислоти застосовують у лікуванні діабетичної полінейропатії, що вражає багатьох хворих діабетом. Це захворювання характеризується болем і онімінням в руках і ступнях. Передбачається, що ліпоєва кислота також має властивість знижувати рівень цукру в крові.

Сама по собі потужний антиоксидант, ліпоєва кислота посилює дію інших антиоксидантів (таких, як вітаміни С і Е).

Ліпоєва кислота запобігає хворобам печінки, розвиток катаракти і утворення жирових бляшок на стінках артерій.

Є теорія, поки недоведена, що ліпоєва кислота інгібує гени, що провокують ріст ракових клітин.

З віком в організмі людини виробляється все менше ліпоєвої кислоти. Тому рекомендується приймати харчові добавки, в яких міститься ця речовина. Під час клінічних випробувань пацієнтам вводять ліпоєвої кислоти внутрішньовенно, але в аптеках розчин для ін’єкцій не продається. Таблетки і капсули досить ефективні. Безпека цих препаратів поки залишається під питанням. 300-600 мг ліпоєвої кислоти вважається безпечною дозою, проте перевищення рекомендованої дози може призвести до пошкодження клітин.

Харчові добавки з ліпоєвої кислотою мають мало побічних ефектів, лише іноді викликаючи розлад шлунку або шкірну висип. Ліпоєва кислота, яка міститься в продуктах харчування, абсолютно безпечна.

Як і всі сильні антиоксиданти, ліпоєва кислота може знизити ефективність хіміотерапії. Тому пацієнтам, які проходять таке лікування, потрібно радитися з лікарем, перш ніж починати приймати харчові добавки.

Наслідки тривалого прийому добавок з ліпоєвої кислотою поки невідомі. Вагітним і годуючим жінкам не рекомендується приймати їх без попередньої консультації з лікарем.

Досі не було проведено жодного дослідження за участю людей, у ході якого були б отримані очевидні докази того, що ліпоєва кислота допомагає запобігти розвитку або поширення раку.

Ранні лабораторні дослідження дозволяють припустити, що ліпоєва кислота може змусити ракові клітини знищувати самих себе — це процес називається апоптоз. Але для підтвердження цього ефекту потрібно набагато більше інформації, отриманої в ході випробувань на тваринах і на людях.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.