Лінкоміцин в стоматології — лікує гнійно-запальні захворювання тканин

Стоматологи люблять призначати лінкоміцин. Причина полягає в тому, що цей антибіотик здатна активно впливати на багатьох збудників інфекцій, які мешкають в порожнині рота. Інший же причиною є те, що лінкоміцин може скупчуватися в кістковій тканині, створюючи концентрацію, необхідну для лікування.

Мікрофлора околозубних тканин

У роті і в області околозубних тканин знаходиться безліч бактерій, грибів і найпростіших. Вся ця мікрофлора поділяється на постійну (близько 30 видів «мешканців») і транзиторну (минущу), яка надходить з навколишнього середовища, шлунково-кишкового тракту і дихальних шляхів. Всього в порожнині рота налічується до 300 видів бактерій.

Постійна мікрофлора утворює складний постійний склад, який знаходиться у відносній рівновазі з очисними здібностям порожнини рота. До складу постійної мікрофлори входять як мікроорганізми, які допомагають перетравлювати їжу, так і умовно-патогенні мікроорганізми. До останніх відноситься найпоширеніший мікроорганізм порожнини рота — зеленящій стрептокок, що входить до складу зубного нальоту, який розщеплює вуглеводи з виділенням кислот, які роз’їдають емаль зубів, викликаючи карієс. Крім того, в околозубних тканинах багато стафілококів, є кишкова паличка, спірохети, коки, гриби-актиноміцети, дріжджоподібні гриби роду кандида, найпростіші (наприклад, трихомонади) і багато інших мікроорганізми.

Слина, що знаходиться в порожнині рота має властивість пригнічувати життєдіяльність усіх цих «мешканців», але не повністю, тому в нормі ці дві системи знаходяться в стані рівноваги і умовно-патогенна мікрофлора не розмножується настільки, щоб викликати гнійно-запальні захворювання. Але за певних умов (карієс, пародонтит) умовно-патогенна мікрофлора розвивається дуже швидко, викликаючи гнійні запальні процеси. Тому для її придушення застосовують антибіотики і зокрема лінкоміцин.

Як діє лінкоміцин в порожнині рота

Лінкоміцин пригнічує життєдіяльність більшості умовно-патогенних мікроорганізмів порожнини рота, в тому числі зеленящего стрептокока, стафілококів та інших мікроорганізмів, навіть якщо вони стійкі до інших антибіотиків. Стійкість бактерій до самого лінкоміцину розвивається дуже повільно.

Стоматологи люблять лінкоміцин ще й за те, що він накопичується в кістковій тканині, що є профілактикою переходу гнійних запальних процесів на кістки щелепи або лікуванням таких ускладнень.

У зв’язку з цим лінкоміцин застосовується для лікування періодонтитів (запалення зв’язки, утримуючою зуб в комірці), періодонтитів (запалення околозубних тканин), а також нагноїтельних процесів з порожнини рота. Його застосовують в процесі імплантації зубів, при запальних процесах, спричинених неправильно встановленим зубними протезами.

Лікарські форми лінкоміцину, застосовуваного в стоматології

Лінкоміцин випускається у вигляді капсул, розчину для ін’єкцій, мазі. Але в стоматології останнім часом став популярний ще одна форма лінкоміцину — диплом-дента-л. Диплом являє собою плівку з тим чи іншим дією. Наприклад, диплом-дента-л містить лінкомцін. Плівка легко наклеюється на потрібну ділянку в порожнині рота і має місцеву антибактеріальну дію.

У деяких випадках при важких захворювання пародонту лінкоміцин призначається всередину, у вигляді внутрішньом’язових і внутрішньовенних ін’єкцій і у вигляді ін’єкцій в область ясен.

За яких стоматологічних захворюваннях застосовують

Лінкоміцин застосовують, головним чином, при лікуванні гнійно-запальних захворювань околозубних та інших тканин в порожнині рота. Наприклад, при важких формах виразкового гінгівіту (запалення ясен), при виражених гнійних процесах в пародонтальних кишенях (щілинах, які утворюються між зубом і околозубних тканин при відкладенні в цій області зубного каменю), при розвитку множинних дрібних абсцесів, нориць (каналів — повідомлень гнійного вогнища з порожниною рота). У ін’єкціях препарат застосовують для лікування тяжких станів при будь-яких гнійно-запальних процесах в порожнині рота, при руйнуванні кісткової тканини під впливом гнійно-запальних процесів (остеомиелитах).

Крім того, лінкоміцин застосовують для профілактики розвитку гнійних процесів під час хірургічних операцій на околозубних тканинах, а також для профілактики поширення інфекції при пародонтиті при важких захворюваннях внутрішніх органів (серцево-судинної системи, нирок), ендокринних захворюваннях (наприклад, цукровому діабеті ), різних порушеннях імунітету. Застосовується лінкоміцин і для профілактики гнійних процесів перед проведенням будь-яких інвазивних (із порушенням слизової оболонки) маніпуляцій в порожнині рота (наприклад, при видаленні зубних відкладень, кюретажі, хірургічній обробці околозубних тканин).

Лінкоміцин — антибіотик, який застосовується давно і цінується в стоматології.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.