Лінкоміцин для маленьких дітей: активний, але небезпечний

Лінкоміцин застосовується в дитячій практиці, але не занадто широко. Це антибіотик другого ряду, тобто його призначають тільки після попереднього посіву біологічного матеріалу на живильні середовища і виявлення чутливості до нього збудників інфекції. Найчастіше його використовують в якості заміни, якщо виявляється резистентність (відсутність чутливості) збудників інфекції до того антибіотика, який призначався спочатку.

Які захворювання найчастіше зустрічаються у дітей і як їх лікують

Найчастішими захворюваннями, які лікуються в амбулаторних умовах, є захворювання ЛОР-органів і бронхо-легеневої системи. І ті, і інші найчастіше викликаються вірусною інфекцією, до якої в подальшому приєднується бактеріальна інфекція з умовно-патогенної мікрофлори, що живе в порожнині рота, верхніх дихальних шляхах і шлунково-кишковому тракті. У більшості випадків це стафілококова і стрептококова інфекція, а збудником запалень легень часто є пневмокок. Проявляється бактеріальна інфекція, що виникла на тлі вірусної, погіршенням стану дитини, новим підйомом температури. Педіатри в такому випадку призначають дитині антибіотики.

Іншою поширеною інфекцією є інфекція сечовивідних шляхів, яка проявляється у дітей не симптомами захворювання одного якогось відділу сечовивідних шляхів, а всієї системи в цілому з високою температурою, часте хворобливе сечовипускання. І в цьому випадку хворому потрібні антибіотики.

В амбулаторних умовах рідко розпочинають лікування дитини з лінкоміцину. Так як починати лікувати дитину зазвичай потрібно негайно, то призначають сучасні антибіотики широкого спектру дії. Якщо на тлі цих антибіотиків стан дитини не покращується (а іноді і погіршується), то його, як правило, направляють у стаціонар.

Лікування в стаціонарі починають з того, що беруть аналізи, в тому числі біологічні середовища (мокротиння, сечу) на посів для виявлення збудника захворювання і його чутливості до антибіотиків. Ось тут-то часто і з’ясовується, що до багатьох сучасних антибіотиків у збудників інфекції існує резистентність, а ось до лінкоміцину вони цілком сприйнятливі.

Особливості лінкоміцину як антибіотика для лікування дітей

Лінкоміцин за хімічною будовою не схожий на інші антибіотики і відноситься до окремої групи антибіотиків — лінкосамідам. Він ефективний відносно грампозитивної мікрофлори (стафілококів, стрептококів), мікоплазм. Неефективний лінкоміцин у відношенні грамнегативної мікрофлори (наприклад, кишкової палички).

Лінкоміцин, звичайно ж, далеко не самий ефективний антибіотик, сьогодні існують антибіотики, дія яких набагато перевищує ефект лінкоміцину. Чому ж тоді лінкоміцин застосовується до цих пір і навіть після більш ефективних препаратів? Справа в тому, що лінкоміцин володіє великою стійкістю і до нього майже не розвивається звикання та стійкість мікроорганізмів. Тому його й використовують як антибіотик запасу, коли більш ефективні і сучасні перестають діяти.

Але бійтеся лікувати дітей лінкоміцином самостійно: він активно пригнічує життєдіяльність «корисних» мешканців кишечника, таких, як лактобактерії та біфідобактерії. А для дитячого організму це дуже небезпечно, так як розвинувся дисбактеріоз (зменшення корисної мікрофлори кишечника і розмноження умовно-патогенної) може викликати пошкодження стінки кишечника. Крім того, лінкоміцин здатний викликати нервово-м’язову блокаду — порушення проведення нервових імпульсів від м’язів до головного мозку і назад.

Але ось де лінкоміцин є основним антибіотиком, так це при лікуванні остеомієлітів (запалення кісткової такни). У цій області лінкоміцин поза конкуренцією, так як він має особливість накопичуватися в кістковій тканині і довго впливати на патогенну мікрофлору.

Лінкоміцин добре проникає в печінку, нирки, кістки, бронхо-легеневу систему, серцевий м’яз, але погано долає гематоенцефалічний бар’єр, тому його не призначають при менінгітах і менінгоенцефалітах. Виводиться лінкоміцин через печінку, тому в жовчі він міститься у високих концентраціях.

При яких захворюваннях у дітей застосовують лінкоміцин

Лінкоміцин застосовують як антибіотик запасу для лікування важких ангін, отитів, гайморитів, фронтити (запалень лобових пазух), бронхітів, гнійно-запальних захворюваннях шкіри, а також остеомієлітів і запальних захворювань суглобів. Іноді лінкоміцин у маленьких дітей застосовується навіть при сепсисі (зараження крові).

Протипоказаний лінкоміцин при важких захворюваннях печінки і нирок з порушенням їх функції і при виявленні підвищеної чутливості до нього у дитини.

Лінкоміцин — це антибіотик, який призначається тільки після попереднього обстеження.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.