Лімфовузли на шиї — можуть попередити про хворобу

Лімфатична система складається з мережі особливих капілярів, заповнених лімфою (рідиною, за допомогою якої з тканин видаляються продукти обміну, токсини і бактерії) і лімфовузлів (скупчень імунних клітин). У здорової людини лімфовузли не видно і не прощупуються, а їх збільшення сигналізує про будь патологічному процесі в організмі. Найчастіше вражаються лімфовузли на шиї, зміни в яких пов’язані з рядом причин.

Інфекційні захворювання, при яких збільшуються шийні лімфовузли

Якщо в області голови та шиї протікає запальний процес (гайморит, тонзиліт, карієс), то мікроби з струмом лімфи потрапляють в шийні лімфовузли. Лімфоцити, які в них знаходяться, починають активно боротися з інфекцією. При цьому зазвичай збільшується одна або дві групи лімфовузлів. При промацуванні вони безболісні і легко зміщуються.

При ГРВІ незначно збільшується декілька груп лімфатичних вузлів, які можуть бути трохи болючі. Це результат надлишкової реакції імунної системи організму на проникнення вірусів.

Хвороба котячої подряпини — поширена причина збільшення лімфовузлів у дітей. Мікроб, який викликає цю інфекцію, називається бартонелл і переноситься кішками. Найчастіше він транспортується лімфою з місця подряпини в шийні і пахвові лімфатичні вузли.

Інфекційний мононуклеоз — вірусна інфекція, яка зустрічається у дітей і підлітків, люди старше тридцяти захворюють набагато рідше. Спочатку з’являються ознаки ангіни, дихання через ніс утруднюється, температура тіла піднімається до 38-39? C. Збільшуються і стають болючими задньоийні і підщелепні лімфовузли. При промацуванні вони щільнуваті, еластичні, не з’єднані між собою і зі шкірою над ними. У перші дні захворювання також збільшуються селезінка і печінка. Загальний аналіз крові дозволяє підтвердити наявність інфекційного мононуклеозу. При його проведенні визначається помірне підвищення кількості лейкоцитів і наявність особливих клітин — мононуклеарів.

Поступове збільшення шийних лімфовузлів може бути ознакою туберкульозу. У народі такий стан часто називають «золотуху». При туберкульозі людину турбують тривала лихоманка, пітливість ночами, безпричинне зниження маси тіла і кашель. Велике значення має контакт з хворим на туберкульоз в минулому. Рентгенологічні дослідження, проби з туберкуліном (проба Манту) і пробне лікування при необхідності — важливі етапи діагностики цього захворювання. У найбільш складних випадках проводять біопсію лімфатичного вузла — взяття його частини для подальшого дослідження.

Крім перерахованих захворювань збільшені шийні лімфовузли можуть бути ознакою бруцельозу або туляремії. Це інфекції, якими людина може заразитися від тварин. Джерело бруцельозу — велика і дрібна рогата худоба, свині, а туляремія переноситься гризунами.

Якщо шийні лімфовузли збільшені на протязі трьох місяців і більше, то це може бути ознакою ВІЛ-інфекції. Характерно їх симетричне ураження. У цей процес можуть залучатися й інші групи лімфатичних вузлів, крім пахових.

Зміни шийних лімфовузлів при пухлинних захворюваннях

Поразка шийних лімфовузлів при пухлинах буває:

 • Первинним, коли пухлина розвивається з тканини лімфовузла;
 • Вторинним або метастатичним (пухлина може мати різну локалізацію, а її клітини потрапляють в лімфовузли по лімфатичних або кровоносних судинах).
 • Лімфогранулематоз — це первинне пухлинне захворювання лімфатичної системи. У більшості випадків лімфогранулематоз починається з збільшення лімфовузлів на шиї, причому їх розміри можуть коливатися від горошини до чоловічого кулака. При промацуванні вони безболісні, легко зміщуються, не з’єднані між собою. На шкірі над цими лімфовузлами немає ніяких патологічних змін. Таке ізольоване збільшення лімфовузлів може спостерігатися від шести до восьми місяців. Пізніше збільшуються пахвові і пахові лімфатичні вузли, уражаються печінка, селезінка та легені. Захворювання завжди супроводжується лихоманкою з ознобами. У третини хворих з’являється свербіж над областю змінених лімфовузлів, іноді він поширюється на все тіло, позбавляє людину апетиту і сну. Коли хвороба прогресує, то людина швидко худне, а уражені лімфовузли стають щільними і малорухомими. Для підтвердження діагнозу лімфогранулематоз проводиться біопсія лімфовузлів, де виявляють характерні для цього захворювання клітини Березовського-Штернберга.

  лімфолейкоз — доброякісна пухлина з тканин лімфатичної системи, при якій дивуються лімфовузли, печінка і селезінка. Для встановлення цього діагнозу потрібні результати дослідження крові, пунктату кісткового мозку з грудини і трепанобиопсии (одержання кісткового мозку з клубових кісток).

  Поразка шийних лімфовузлів метастазами можливе за таких злоякісних захворюваннях:

 • Рак губи;
 • Рак слизової оболонки щоки і ясен;
 • Рак порожнини рота і мови;
 • Пухлини носоглотки, гортані;
 • Пухлини слинних залоз;
 • Рак щитовидної залози;
 • Рак легені;
 • Рак молочної залози.
 • Інші причини збільшення лімфовузлів на шиї

  Часто при травмах і укусах комах відбувається інфікування рани. Якщо ці ушкодження розташовуються в області голови та шиї, то лімфа, яка від них відтікає, містить бактерії. Останні затримуються в шийних лімфовузлах, де починається активна боротьба з мікроорганізмами. При усуненні джерела інфекції шийні лімфовузли набувають нормальні розміри.

  При введенні деяких вакцин можливий розвиток алергічних реакцій. При цьому збільшуються багато груп лімфовузлів, у тому числі і шийні.

  При збільшенні шийних лімфатичних вузлів потрібно звернутися до лікаря. Він призначить необхідні обстеження, направить на консультацію до оториноларинголога, стоматолога та інших фахівців. Лікування може бути розпочате тільки після встановлення діагнозу.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.