Лімфовузли — на чому тримається наш імунітет

Лімфовузли утворюють велику взаємозв’язану систему, по якій по всьому організму переміщається жовтувата рідина — лімфа. Вона складається з лімфоцитів, деякого числа червоних кров’яних тілець, і білків. Лімфатична система є важливою частиною імунної системи, що захищає людину від хвороб.

Структура лімфовузлів

Лімфовузли, це структур овальної форми, розмір яких варіюється від зовсім маленького, з шпилькову голівку, до розміру Лімська квасоля. Кожен лімфатичний вузол укладений у волокнисту оболонку. Лімфовузли — це свого роду біологічні фільтри, розташовані на лімфатичних протоках.

Потрапляючи в лімфовузол, лімфа повільно «проціджується», проходячи через порожнини, відомі як синуси, а потім виводиться з лімфовузла по одному або двом еферентних судинах.

На аферентних і еферентних судинах є односторонні клапани, завдяки яким лімфа тече тільки в одному напрямку.

Волокнисті перегородки, або трабекули, простягаються від оболонки лімфовузла до його центру. Ці перегородки відокремлюють один від одного кіркова речовина, що знаходиться всередині синусів, розташованих уздовж зовнішнього боку лімфовузла. Коркова речовина складається з лімфоцитів, які оточують менш щільну область, що називається зародковим центром.

Коли в організм проникає інфекція, зародковий центр починає вивільняти лімфоцити. Заключна стадія дозрівання лейкоцитів починається в зародковому центрі; потім вони потрапляють в більш щільні зовнішні шари, що оточують зародковий центр, де вони стають дозрілими плазматичними клітинами, що виробляють антитіла.

Функції лімфовузлів

 • Захисні функції — фільтрація та фагоцитоз.
 • Структура синусів лімфовузла уповільнює струм лімфи через них. Це дає ретикулоендотеліальної клітинам, з яких складається внутрішня оболонка синусів, час, щоб видалити з лімфи мікроорганізми і інші шкідливі частинки, і фагоцитировать їх. Іноді в лімфовузли потрапляє так багато шкідливих мікроорганізмів, що фагоцити не можуть знищувати їх досить швидко для того, щоб запобігти пошкодженню вузла. Це призводить до інфекції лімфовузла — лімфаденіту. Ракові клітини, які на певній стадії захворюванні можуть відділятися від злоякісної пухлини і потрапляють у лімфу, можуть потрапити в лімфовузол, через що там почне розвиватися нова ракова пухлина.

 • Гемопоез, або кровотворення
 • У тканині лімфатичних вузлів проходять завершальні стадії дозрівання деякі типи лімфоцитів і моноцитів, що надходять і лімфовузли з кісткового мозку.

  Мигдалини

  Мигдалини — це лімфовузли, розташовані під слизовими оболонками рота і задній частині горла. Вони захищають організм від бактерій, які можуть проникнути через рот і ніс.

 • Піднебінні мигдалини — лімфовузли, розташовані по обидва боки горла.
 • глоткова мигдалина — знаходиться на задній частині глотки.
 • Мовний мигдалина розташована біля основи мови.
 • Мигдалини служать першою лінією оборони від потенційних збудників різних захворювань; вони нерідко схильні хронічної інфекції — тонзиліту.

  Всього у людини близько 150 груп лімфатичних вузлів, серед них: підключичні, пахвові і грудні, ліктьові, селезінкові, пахові і стегнові, підколінні, бронхопульмональние, клубові, парааортальні, та інші.

  Запалення лімфатичних вузлів може спостерігатися при самих різних захворюваннях — від застуди до раку. В останньому випадку стан лімфовузлів наскільки важливо, що його оцінку використовуються для визначення стадії раку, а, отже, для вибору методу лікування і прогнозування результату захворювання.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.