Лікування зубів під наркозом: безболісно чи небезпечно?

загрузка...

Сьогодні деякі клініки, які надають такі послуги, рекламують загальний наркоз, як абсолютно безпечний і нікому не протипоказаний вид знеболювання. Чи дійсно безпечно лікування зубів під наркозом і чи існують протипоказання для цього виду знеболення?

Загальний наркоз і умови для його проведення

Наркоз — це глибоке гальмування кори головного мозку під впливом різних лікарських препаратів. При такому гальмуванні кори головного мозку свідомість пацієнта повністю вимикається, тому він не відчуває болю.

Загальний наркоз — це завжди ризик для пацієнта, так як є ймовірність таких ускладнень, як ядуха (наприклад, від западання язика, спазму голосової щілини або потрапляння в дихальні шляхи блювотних мас, слини, крові, що виділяються під час стоматологічних маніпуляцій).

Тому для того, щоб використовувати загальний наркоз для проведення стоматологічних операцій, повинно бути як мінімум дві умови.

Перша умова — це належне оснащення стоматологічного кабінету всієї необхідної (в тому числі дихальної) апаратурою, яка дозволила б стежити за станом хворого (пульсом, артеріальним тиском, роботою серця і легенів) і провести в разі потреби інтубацію (введення в трахею спеціальної дихальної трубки, яка не дасть хворому задихнутися). Крім того, наркоз повинен давати тільки анестезіолог. Природно, пацієнт не зобов’язаний детально розпитувати лікарів, ніж оснащений кабінет, але він повинен поцікавитися ліцензією даної установи на право надання медичних послуг з анестезіології та реаніматології. Відомості про дозволені видах медичних послуг перераховуються в додатку до ліцензії. Ліцензія та додаток до неї повинні висіти на видному місці — вони говорять про те, що приміщення, оснащення та кваліфікація лікаря дозволяють надавати такі послуги. Для якісного лікування зубів в кабінеті також повинен бути присутнім переносний рентгенапарат, так як хворий сам не зможе сходити в рентгенкабінет для уточнення стану зуба. Сьогодні стоматологи частіше використовують радиовизиограф — портативний комп’ютерний рентгенапарат, який дозволяє оцінити якість пломбування каналів.

Другим обов’язковою умовою є наявність у пацієнта показань для лікування зубів під загальним наркозом. Їх не так багато, це розлади у пацієнта інтелекту, яке не дозволяє лікареві досягти контакту з ним, алергія на знеболюючі препарати місцевої дії, відсутність ефекту від місцевого знеболювання і наполегливе бажання пацієнта за відсутності у нього протипоказань. У будь-якому випадку, хворий повинен бути поставлений до відома про існуючий ризик.

Протипоказань для використання загального наркозу при лікуванні зубів більше, ніж показань. Це будь-які гострі захворювання і загострення хронічних захворювань, важкі захворювання внутрішніх органів, тяжкий цукровий діабет, алкогольне і наркотичне сп’яніння, тиреотоксикоз (підвищення функції щитовидної залози), низький гемоглобін, наркоманія.

Якщо ж в клініці вам не повідомили про можливі наслідки загального наркозу і, навпаки, широко рекламують ці послуги, то варто задуматися про те, чи варто вдаватися до таких послуг.

Методики проведення загального наркозу в стоматології

Перш за все, перед проведенням будь-якого виду наркозу анестезіолог оглядає пацієнта і призначає йому попереднє обстеження з метою виявлення протипоказань для наркозу.

Для загального наркозу, проведеного в амбулаторних умовах з метою зняття больових відчуттів при лікуванні зубів, застосовуються методики інгаляційного і неінгаляційного (внутрішньовенного) наркозу.

Інгаляційний наркоз проводиться через спеціальну маску, яку накладають на обличчя хворого. Через маску в дихальні шляхи пацієнта надходить інгаляційний анестетик (закис азоту, фторотан або метоксіфлюоран) і кисень. Сьогодні цей вид знеболювання застосовується все рідше, так як хворому потрібно досить багато часу, щоб повністю вийти з наркозу. Крім того, стоматолог змушений також дихати парами анестетиків, що може позначитися на його роботі.

У наш час найчастіше використовується внутрішньовенний наркоз з введенням таких лікарських препаратів, як гексенал, тіопентал натрію, сомбревін, Каліпсол, які вимикають свідомість на певний час — від декількох хвилин до півгодини.

Для того щоб домогтися бажаної тривалості наркозу, анестезіолог кожному хворому підбирає індивідуальні препарати та їх дозування.

У той час, поки пацієнт перебуває під наркозом, анестезіолог не відходить від нього ні на хвилину. За допомогою спеціальної апаратури він контролює стан серцево-судинної і дихальної систем, стежить за тим, щоб у дихальні шляхи пацієнта не потрапили блювотні маси, кров, слиз, зуби. Після наркозу анестезіолог також стежить за станом пацієнта до тих пір, поки він повністю не вийде з наркозу.

Загальний наркоз виглядає привабливою і нешкідливою процедурою тільки в недобросовісній рекламі. На ділі ж це завжди ризик.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.