Лікування зубів під час вагітності: не потрібно відкладати

Безсумнівно, що вагітність — це найпрекрасніший період у житті жінки. Але для того щоб дитина народилася здоровою, майбутня мама повинна докласти максимум зусиль. Під час виношування дитини всі органи і системи організму починають функціонувати в посиленому режимі. Будь-який збій у їхній роботі призводить до ускладнень перебігу вагітності. Зуби — це одне з найуразливіших місць в організмі вагітної. Саме тому кожна жінка повинна зайнятися лікуванням зубів під час вагітності, якщо вона не приділяла їм уваги в «добеременному» стані.

У колишньому СРСР існувала думка, що зуби в період вагітності лікувати не можна. На сьогоднішній день доведено, що хворі зуби представляють велику небезпеку не тільки для жінки, але і для плода, ніж їх лікування. Крім того, розроблені спеціальні програми для лікування зубів при вагітності, а у великих містах є спеціалізовані стоматологічні клініки для майбутніх мам.

Зуби під час вагітності

У ротовій порожнині існує величезна кількість бактерій (близько 50 мільйонів). Джерелом живлення для них є вуглеводи, на недолік яких вони не скаржаться, особливо в період вагітності за рахунок посилення апетиту майбутньої мами. Нудота і блювання, що супроводжують перший триместр вагітності, створюють кисле, сприятливе середовище для росту мікрофлори в порожнині рота. Крім того, під час вагітності потреби організму в кальції зростає так, як він потрібен для формування скелета і зубів плода. Недолік кальцію дитина буде заповнювати в першу чергу за рахунок маминих зубів, тим більше, якщо є хворі або зруйновані зуби. Крім того, зміна гормонального фону, перебудова обмінних процесів і функціонування слинних залоз (змінюється склад слини), ослаблення імунітету привертають розвитку стоматологічних захворювань під час вагітності.

Оптимальний час для лікування зубів при вагітності

Вагітність у середньому триває 40 тижнів і умовно поділяється на три триместру. У першому триместрі відбувається закладка всіх органів і систем, другий триместр характеризується поступовим їх розвитком, а в третю дитина готується до самостійного життя. Найбільша кількість так званих критичних періодів припадає на перший і третій триместри. У цьому плані другий триместр найстабільніший. Також — лікування зубів — це завжди стрес для людини, особливо для вагітної жінки. Тому санацію зубів безпечніше всього проводити в другому триместрі (у разі відсутності екстрених ситуацій).

Знеболювання при лікуванні

В даний час лікування зубів майже завжди проводиться під анестезією, особливо у вагітних жінок. На сьогоднішній день існує маса знеболюючих засобів, які абсолютно безпечні для використання під час вагітності. До складу сучасних анестетиків не входять судинозвужувальні засоби, а також дія їх строго обмежене місцем введення. Крім того, нові знеболюючі препарати не проникають через плацентарний бар’єр, а значить, вони не здатні вплинути на плід. До таких анестетиків відносяться, наприклад, «Ультракаїн» і «убістезин».

Рентгенографія зубів

Під час лікування зубів нерідко стоматологам доводиться вдаватися до додаткових засобів діагностики, зокрема до рентгену. Але, як відомо, рентгенологічні дослідження вагітним протипоказані. У випадку виникнення ситуації, коли рентген необхідний, нерідкі при вагітності. Сьогодні в стоматологічних кабінетах з’явилися спеціальні цифрові рентгенологічні апарати — радіовізіографи. Вони в 15 разів менше дають опромінення в порівнянні зі звичайними рентгенапарат. Додатковим захистом від рентгенівського випромінювання служать свинцеві фартухи, які прикривають живіт вагітної.

Видалення зубів

У деяких ситуаціях стоматолога доводиться видаляти зуби у майбутніх мам. Специфічних особливостей видалення зубів під час вагітності немає, сама операція не представляє труднощів. Екстракція зубів у вагітних проводиться під місцевою анестезією. Після маніпуляції дуже важливо дотримувати рекомендації лікаря (не гріти місце видаленого зуба, не полоскати, приймати антибіотики).

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.