Лікування зубів під час вагітності: можна і потрібно

Іноді зуби доводиться лікувати і під час вагітності. Краще б, звичайно, це зробити до вагітності в плановому порядку, але всяке трапляється, під час вагітності зуби руйнуються швидше, ніж зазвичай. Лікувати зуби під час вагітності не тільки можна, але й потрібно. Більш того, в хороших стоматологічних клініках існують спеціальні програми лікування зубів у вагітних жінок.

Причини руйнування зубів під час вагітності

Під час вагітності майже у кожної жінки виникають проблеми із зубами. Це відбувається з двох причин:

 • причина перша — зростаючому плоду для утворення нових клітин потрібно кальцій; особливо багато кальцію в кістках і зубах, а ці тканини закладаються і розвиваються вже у внутрішньоутробному періоді; в нашій їжі кальцію часто буває недостатньо і тому материнський організм віддає свій кальцій маляті; в результаті цього емаль зубів стає більш тонкою і вразливою;
 • причина друга — у вагітної жінки знижується імунітет — це фізіологічна реакція, інакше як би вона виносила дитину, клітини якого є чужорідними для її організму; при зниженні імунітету відбувається посилене розмноження умовно-патогенної мікрофлори, в тому числі і в порожнині рота; ферменти, що виділяються бактеріями, які осідають на поверхні зубів, поступово роз’їдають стоншену емаль, утворюючи все збільшується порожнину, тобто починається карієс, який поступово «з’їдає» зуб і цей зуб сам стає осередком інфекції, небезпечним для організму жінки — інфекція може викликати запальний процес в будь-якій тканині, потрапивши туди по кровоносному руслу.
 • Як лікують зуби під час вагітності

  Під час вагітності зуби лікують максимально щадними способами. Біль під час лікування жінці терпіти не доведеться. Для того щоб її зняти, існують препарати для місцевого знеболювання, які не потрапляють у кров’яне русло дитини, так як не здатні піти через плаценту. Для посилення їх дії ніколи не використовується адреналін, який викликає почастішання серцебиття і підвищення артеріального тиску. У деяких клініках є спеціальне лазерне обладнання, за допомогою якого обробка каріозної порожнини відбувається абсолютно без болю.

  Для того щоб зуби не стали небезпечним джерелом інфекції, акушер-гінеколог регулярно посилає жінку на консультацію до стоматолога. У такому випадку карієс можна виявити в самому початку, коли на емалі зубів з’являється пляма білого кольору, і пролікувати різними методами зміцнення емалі, наприклад, шляхом аплікацій з препаратами кальцію на зуби.

  Іноді у вагітних жінок карієс починається відразу на декількох зубах (множинний карієс) у такому разі призначають комбіноване загальне та місцеве лікування. В якості загального лікування призначають вітаміни С, В1 і препарати кальцію і фосфору всередину протягом місяця. Це сприяє відновленню емалі зубів. В якості місцевого лікування проводять реминерализующую терапію у вигляді аплікацій на поверхню зубів 10% розчину глюконату кальцію 10-15 процедур по 10-15 хвилин.

  До лікування зубів сполуками фтору слід ставитися з обережністю. Але в якості профілактики карієсу можна застосовувати зубну пасту з фтором.

  Поверхневий карієс зубів проявляється короткочасними болями від хімічних подразників (від солодкого, кислого, солоного) і появою деякої шорсткості емалі. На цій стадії карієс лікується просто. На гладкій поверхні зубів каріозна порожнина просто сошліфовивать, а потім емаль зубів полірується для того, щоб на ній менше осідало бактерій. Якщо поверхневий карієс уразив жувальну поверхню зуба, то її препарують і пломбують.

  Середній карієс зубів проявляється зубним болем не тільки від хімічних, але і від температурних (холодне і гаряче) подразників, а каріозний процес переходить на дентин (тверду тканину зуба, розташовану під емаллю). Цей процес лікується також препаруванням порожнини, під час якої вона очищається від уражених карієсом тканин, а потім пломбуванням. Такий карієс ще можна лікувати в одне відвідування стоматолога.

  Глибокий карієс проявляється болем, яка з’являється не тільки від хімічних та термічних подразників, але від механічного впливу, наприклад, від жування їжі. Це пояснюється тим, що тверді тканини зуба повністю зруйновані і відкрився доступ до м’якої тканини зуба (пульпи), що відрізняється особливою хворобливістю, так як вона містить багато нервових закінчень. У цьому випадку полікувати зуб в одне відвідування не вийде, спочатку препарується порожнину, потім на зуб накладається тимчасова пломба (стоматологи називають її лікувальної пов’язкою) з лікарськими препаратами. І якщо протягом одного-двох тижнів немає болю, тимчасова пломба замінюється сталою.

  Профілактика карієсу під час вагітності

  Профілактика карієсу випливає з причин його появи, тобто з швидкої втрати емаллю зубів мінеральних солей і зниження імунітету.

  Для заповнення в організмі кальцію вагітна жінка повинна приймати вітамінно-мінеральні комплекси, але не будь, а призначені саме для вагітних жінок. Крім того, добре, якщо вона буде вживати більше молочних продуктів — в них міститься багато кальцію. Особливо корисні вагітним кисломолочні продукти, вони одночасно будуть оздоровлювати і кишечник.

  Велику увагу потрібно приділяти догляду за порожниною рота: чистити зуби потрібно двічі на день, полоскати рот — після кожного прийому їжі і тоді для бактерій просто не залишиться шансів для розмноження, що і є головним завданням профілактики карієсу.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.