Лікування зубів без болю: чи обов’язково потрібно страждати?

Сьогодні вилікувати зуби без болю цілком реально. Для цієї мети випускається спеціальне стоматологічне обладнання та знеболюючі препарати місцевої дії. Все це дозволяє лікувати без болю навіть запущений карієс. Але пацієнти часто не вірять, що таке лікування можливе і через страх перед болем звертаються до стоматолога з вже запущеним захворюванням.

Чи обов’язкова біль при лікуванні зубів?

Зовсім ні. Більшість стоматологічних кабінетів мають сучасне стоматологічне обладнання, яке дозволяє проводити всі процедури абсолютно безболісно. У тому ж випадку, коли захворювання зуба зайшло далеко і порушена м’яка тканина зуба (пульпа), яка дійсно дуже болюча, оскільки має багато нервових закінчень, або периодонт (зв’язка, яка утримує зуб у своїй комірці — вона також містить нервові волокна) призначаються спеціальні методи знеболювання. Сьогодні існує багато методів знеболювання і прекрасні знеболюючі лікарські препарати, які дозволяють провести будь-яку процедуру абсолютно безболісно.

Сучасні методи місцевого знеболювання дозволяють повністю «відключити» від болю як один невелику ділянку в ротовій порожнині, так і значну її частину.

Здійснюється місцева анестезія за допомогою таких лікарських препаратів, як новокаїн, лідокаїн, Ультракаїн, ксілокаін, тримекаин та інших. Для того, щоб уникнути алергічні реакції на знеболюючий препарат, перед початком лікування краще провести спеціальну шкірну пробу. Для цього за день до лікування зубів внутрішньошкірно вводять розчин знеболюючого засобу, який передбачається використовувати під час операції. Через добу на цьому місці повинен залишатися тільки слід від ін’єкції або невелике (не більше 2 мм) почервоніння. Якщо ж почервоніння більше, то застосовувати даний анестетик вже небезпечно.

Аплікаційний метод знеболення (анестезія)

Аплікаційний метод знеболення — це поверхневе знеболювання шляхом розпилення аерозолю з знеболюючим засобом (зазвичай з лідокаїном). Такий вид знеболювання застосовується при різних поверхневих маніпуляціях, наприклад, при знятті зубних відкладень, видалення рухомих зубів, розтині невеликих гнійників в області ясен. Крім того, аплікаційна анестезія застосовується для зняття болю перед ін’єкцією якогось іншого знеболювального засобу, тобто перед більш глибокої анестезією.

 • Інфільтраційна анестезія
 • Інфільтраційна анестезія — це введення знеболюючого препарату у вигляді ін’єкції в околозубние тканини з метою просочування (інфільтрації) їх знеболюючим засобом. Цей метод застосовується дуже часто і повсюдно. Сучасні знеболюючі препарати прекрасно проникають в тканини і забезпечують знеболюючий ефект уже через кілька хвилин, який триває близько години. Це дозволяє лікувати всі чутливі тканини зуба (пульпу, канали кореня зуба) зовсім безболісно.

 • Провідникова анестезія
 • Це більш складний вид знеболювання: знеболюючий препарат вводиться в область зацікавленої гілки трійчастого нерва, яка іннервує місце проведення операції або маніпуляції. Таким способом вимикається чутливість відразу всієї половини верхньої або нижньої щелепи. Провідникова анестезія використовується при лікуванні або видаленні молярів (великих корінних зубів), а також при глибоких маніпуляціях в області околозубних тканин.

 • Стволовая анестезія
 • Стволовая анестезія в умовах звичайної стоматологічної поліклініки зазвичай не застосовується. Вона припускає введення знеболюючого засобу в область трійчастого нерва до місця його поділу на три гілки. Це досить складна методика, яка використовується в умовах лікарні для знеболювання при сильних невралгічних болях (невралгії трійчастого нерва), при деяких щелепно-лицевих операціях, травмах.

 • Загальна анестезія
 • Ну а якщо пацієнт все ж смертельно боїться лікування зубів, йому можуть запропонувати загальне знеболювання. На обличчя хворого накладається спеціальна маска, через яку хворий дихає газоподібним лікарським засобом і засинає. Під час сну проводяться всі маніпуляції із зубами, після чого хворий прокидається без будь-яких неприємний відчуттів. Якщо передбачається більш тривала маніпуляція або операція, газоподібний анестетик надходить у легені через спеціальну трубку, введену в трахею (інтубаційної наркоз).

  Таким чином, сьогодні цілком можливе лікування зубів без болю. Тому не варто запускати захворювання зубів тільки через страх болю, адже легкий поверхневий карієс значно легше піддається лікуванню, ніж глибокий, який може зруйнувати зуб повністю.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.