Лікування заїкання — важливо знайти причину

Як не дивно, але з проблемою заїкання стикаються не тільки діти, але і дорослі. Це мовленнєвий розлад в більшості випадків проходить без будь-якого лікування ще до того часу, як дитина піде в школу, але у дорослих ситуація інакша, адже вони страждають заїканням вже багато років. Тим не менш, не варто опускати руки, адже сьогодні існує безліч методів корекції заїкання, проте застосовувати їх слід з обережністю, так як у випадку звикання можливі рецидиви.

Чи можна вилікувати?

Це підводить до важливого питання. Чи потрібно застосовувати методи корекції заїкання або краще звикнути з думкою про те, що це назавжди? Думки експертів з цього приводу розходяться. Головне завдання для людей, які страждають заїканням, — поліпшення плавності мови, а для цього необхідна модифікація характеру мови. Зокрема, рекомендується починати пропозиції з простих слів, використовувати одно-та двоскладовий слова, розтягувати звуки, говорити повільніше і робити більше пауз між фразами і пропозиціями.

Якщо ви готові змиритися з заїканням, скористайтеся методом зміни характеру заїкання. Його мета — полегшити заїкання, позбавитися від поведінки уникнення і страху. Передбачається, що заїкається ніколи не зможе позбутися своєї проблеми, тому повинен навчитися спілкуватися, незважаючи на заїкання. Для цього рекомендується заїкатися легко, змінити поведінку і ставлення до заїкання (не уникати мовних ситуацій, слів та інше). Цей метод включає чотири етапи: ідентифікацію, десенсибілізацію, модифікацію і стабілізацію.

На етапі ідентифікації ви визначаєте ситуації та події, які змушують вас заїкатися. На другому етапі, коли ви можете говорити, розповідаєте оточуючим про свій мовному розладі і просите поставитися до цієї проблеми з розумінням. На етапі модифікації ви вчитеся говорити і робити паузи, під час яких підбираєте більш легкі слова. Останній етап являє собою розширену версію третього і спрямований на закріплення отриманого результату.

Формування нормальної мови — це метод корекції заїкання, який вчить під час мовленнєвої діяльності розслабляти голосові зв’язки, контролювати дихання і артикулювати. Заїкається навчають діафрагмове дихання, вчать поступово збільшувати напругу голосових зв’язок при проголошенні перших звуків слова і розтягувати голосні. Завдяки цьому методу корекції ви будете говорити повільніше, але правильно і без повторів.

Наскільки ефективні методи корекції?

Іноді застосовуються обидва методи, що не завжди ефективно, так як вони орієнтовані на протилежні завдання. Деякі дорослі вдаються до допомоги комп’ютерних програм і електронних пристроїв для лікування заїкання. Принцип їх дії побудований на синхронізації мовного і слухового центрів людини. Заїкуватий говорить в мікрофон, а програма автоматично затримує його мова на частку секунди. Почувши свій голос з незначною затримкою, людина намагається підлаштуватися під нього, і його мова стає плавною і безперервною. За оцінкою фахівців, цей метод корекції зменшує дефект мови на 70-80% без будь-якого додаткового лікування.

Дорослим також показаний медикаментозний метод лікування, заснований на прийомі протисудомних препаратів і транквілізаторів, що гальмують психіку (антагоністів дофаміну). Проблема медикаментозного методу лікування заїкання у тому, що подібні препарати мають серйозні побічні ефекти і впливають на весь організм. Крім того, ефективність цього методу складає всього 50% і він не дає довгострокового результату.

На жаль, універсального способу лікування заїкання не існує. Методика, успішно використовується для лікування одного пацієнта, виявляється неефективною для іншого. Дорослим рекомендується застосовувати відразу кілька методик лікування заїкання, зокрема, поєднувати методи формування нормальної мови та методикою зміни характеру заїкання. Поєднання двох цих методів допоможе вам навчитися зв’язковий плавної мови з рідкими епізодами заїкання.

Альтернативні методики

  • Йога: це відмінна методика відновлення контролю над тілом і заспокоєння нервів. За допомогою йоги і дихальних вправ можна навчитися контролювати темп мови.
  • Мовленнєва практика: потренуйте промову перед дзеркалом. Спробуйте контролювати свою мову, визначте, які слова даються вам найважче і попрацюйте над їх вимовою.
  • Візуалізація: ця методика дає відмінний результат в поєднанні з медитацією і широко застосовується для корекції заїкання та інших порушень мовлення. Візуалізація являє собою різновид самонавіяння: заїкається уявляє, що він не заїкається, що його мова плавна і правильна. Ця техніка зазвичай використовується під керівництвом фахівця або психолога, але для появи результатів потрібен тривалий час.
  • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

    Схожі статті:
    Попереднє з категорії:
    Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.