Лікування хребта: консервативні та оперативні методи

Хребет — це основа опорно-рухового апарату людини. Захворювання хребта є одними з найпоширеніших у всьому світі. Це пов’язано з малорухливим способом життя, недостатніми або надмірними фізичними навантаженнями і шкідливими звичками. Зміни в осьовому скелеті призводять не тільки до погіршення загального самопочуття, але й порушують роботу багатьох внутрішніх органів. Тому дуже важливо проводити своєчасне лікування хребта.

Консервативні методи лікування захворювань хребта

До таких способів лікування відносяться:

 • Медикаментозна терапія;
 • Лікувальні блокади;
 • Мануальна терапія;
 • Лікувальна фізкультура;
 • Тракційна терапія (витягування хребта);
 • Акупунктура;
 • Фізіотерапія;
 • Бальнеотерапія.
 • Для того щоб зменшити біль і запалення призначається ряд ліків. НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби), до яких відносяться вольтарен та ібупрофен, будуть ефективні при помірних болях у спині. Але вони мають істотний недолік — при тривалому прийомі можливий розвиток гастриту або виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки. У зв’язку з цим було розроблено нове покоління препаратів — інгібітори циклооксигенази-2 (ЦОГ-2). Вони вибірково діють на вогнище болю і запалення і не викликають побічних ефектів з боку травного тракту.

  Якщо пацієнт відчуває нестерпний біль, то лікар може призначити йому наркотичні анальгетики (морфін, промедол). Вони діють на центральну нервову систему і таким чином зменшують біль. При частому або недоцільності застосування цих препаратів розвивається звикання.

  Якщо болі в спині викликані спазмом м’язів, призначаються міорелаксанти. Мідокалм — найбільш відомий препарат з цієї групи.

  Тривалі болі в області хребта призводять до порушень в психоемоційній сфері, аж до депресії і безсоння. У таких випадках показані антидепресанти, вони зменшують емоційне напруження при болях у спині та покращують самопочуття пацієнта.

  Захворювання хребта (наприклад, остеохондроз) можуть супроводжуватися дегенеративними (руйнівними) змінами в міжхребцевих дисках. Це пов’язано з порушенням обмінних процесів у хрящовій тканині. Тому крім знеболюючих засобів повинні призначатися препарати, які сповільнюють руйнування цієї тканини і прискорюють процеси її відновлення. З описаними завданнями добре справляються хондропротектори — препарати, які схожі за своєю структурою з головними компонентами хрящів.

  Хондропротектори добре поєднуються з іншими препаратами, які рекомендуються при лікуванні захворювань хребта. Найбільш відомі засоби з цієї групи — структум, Хондроксид, Терафлекс, Алфлутоп. Лікування хондропротекторами проводиться курсами, які при необхідності повторюються через певний час.

  Лікувальні блокади — один з кращих способів для усунення сильних болів в хребті. При цьому ліки безпосередньо надходять в спинномозковий канал або до спинномозкових нервів. Такий метод дозволять швидко зменшити запалення і набряк в нервових структурах, які пошкоджуються при захворюваннях хребта.

  Мануальна терапія — виконуваний руками комплекс прийомів, які спрямовані на усунення болів і відновлення рухливості хребта. При цьому впливають як на окремі хребці, так і на цілі відділи хребта. Сеанси мануальної терапії проводяться з інтервалами від одного до семи днів. Це потрібно, щоб досягнуті зміни могли зберегтися.

  Тракційна терапія (витягування хребта) — це метод, що використовується для профілактики або лікування багатьох захворювань хребта. Під дією тяги (короткочасної або тривалої) усуваються зміщення хребців, деформації хребта і спазм м’язів, які його оточують. Витягування хребта може проводитися сухим і підводним способом. Витягування сухим способом проводиться на спеціальних медичних кушетках, тракційних столах або особливих тренажерах. Витягування підводним способом також включає в себе фізичну дію води на організм. Це більш щадний метод в порівнянні з попереднім.

  При захворюваннях хребта рекомендовані наступні фізіотерапевтичні методики: електрофорез з знеболюючими препаратами, магнітотерапія, електростимуляція м’язів спини, синусоїдально-модульовані струми, діадинамотерапія. Бальнеотерапія також позитивно впливає на перебіг хвороб хребта. Пацієнтам можна призначати сірководневі й азотні ванни, а вуглекислі ванни таким людям протипоказані.

  Оперативні методи лікування

  Коли консервативні методи лікування виявляються неефективні або протипоказані, проводиться оперативне лікування. Найбільш поширеними оперативними втручаннями при хворобах хребта є наступні:

 • Мікродискектомія — видалення грижі міжхребцевого диска, в результаті чого усувається здавлювання нервового корінця. Відновний період після цієї операції складає всього кілька днів.
 • Ендоскопічна мікродискектомія — операція, в результаті якої також видаляється грижа міжхребцевого диска, але вона проводиться з використанням ендоскопа — спеціального оптичного приладу. З його допомогою можна побачити різні порожнини і внутрішні органи через маленький прокол в тканинах. Тому при застосуванні цього способу значно скорочується період відновлення і зменшується ризик розвитку ускладнень.
 • Операції на хребті із застосуванням спеціальних стабілізуючих систем. Такі системи виготовляються з титану або його сплавів з іншими металами. Сутність операції полягає в міцної фіксації двох або більше сусідніх хребців, що забезпечує максимально комфортне положення хребта і усунення болів.
 • Вертебропластика — операція, яка спрямована на відновлення цілісності хребця при його переломі, стабілізацію хребта і запобігання нових переломів.
 • ламінектомій — операція, в ході якої видаляється дуга хребця. В результаті цього просвіт хребетного каналу збільшується, а здавлювання нервових структур припиняється.
 • Всі описані методи лікування підбираються лікарем індивідуально залежно від характеру захворювання хребта. При цьому обов’язково враховується наявність хвороб інших органів і систем організму.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.