Лікування внутрішньочерепного тиску: подвійна терапія

В екстрених ситуаціях, коли різке підвищення внутрішньочерепного тиску призвело до необхідності госпіталізації, основна мета лікування на першій стадії — забезпечення адекватних показників напруги кисню в артеріальній крові, нормоглікемії (нормального вмісту цукру в крові) і нормального обсягу кровоносних судин. Якщо ж підвищення внутрішньочерепного тиску діагностовано на ранній стадії, лікування призначається для захворювання, що викликало підвищення тиску в черепі.

Терапія першої лінії

Перша лінія терапії при підвищенні внутрішньочерепного тиску — комплекс заходів, спрямованих на зниження внутрішньочерепного тиску і попередження наслідків його підвищення.

 • Попередження підвищення температури: лихоманка провокує подальше підвищення внутрішньочерепного тиску і збільшує ризик несприятливого результату після важких травм голови.
 • Попередження судом: крім підвищення температури, ще один чинник, який провокує подальше підвищення внутрішньочерепного тиску — судоми. Для попередження судомних нападів застосовується стандартне лікування антиконвульсивних препаратів.
 • Дренаж цереброспінальної рідини: ефективний метод зниження внутрішньочерепного тиску — вентрикулярна дренаж рідини в шлуночках мозку, що виконується за допомогою спеціального катетера. Можливі ускладнення після процедури — інфекція і крововилив.
 • Знеболювання: для придушення больових відчуттів і досягнення седативного ефекту застосовуються внутрішньовенні ін’єкції пропофолу, мідазоламу, едомідата, алфентанілу.
 • Нервово-м’язова блокада: м’язова активність може спровокувати подальше підвищення внутрішньочерепного тиску за рахунок підвищення внутрішньогрудного тиску і порушення венозного відтоку. Якщо седативні препарати не допомагають, може застосовуватися нервово-м’язова блокада.
 • Гіпервентиляція: ця процедура знижує внутрішньочерепний тиск, викликаючи вазоконстрикцію (звуження кровоносних судин), але одночасно, в деяких випадках, викликає або посилює церебральну ішемію.
 • Терапія другої лінії

 • Барбітурати: барбітурати у великих дозах ефективні в боротьбі з погано піддається лікуванню внутрішньочерепної гіпертензією, але не ефективні або потенційно небезпечні як першочерговий метод лікування або спосіб профілактики в тих випадках, коли підвищення внутрішньочерепного тиску викликано травмою черепа. Лікування внутрішньочерепного тиску барбітуратами пов’язано зі значним ризиком ускладнень, в особливості розвитку гіпотензії. Припинення курсу лікування повинно бути поступовим, щоб уникнути повторного підвищення внутрішньочерепного тиску.
 • Оптимізована гіпервентиляція: спосіб лікування внутрішньочерепного тиску, що припускає застосування більш агресивної форми гіпервентиляції легенів з одночасними заходами щодо попередження викликаної гіпервентиляцією ішемії. Основна проблема, пов’язана з таким методом лікування внутрішньочерепного тиску — поява окремих вогнищ церебральної ішемії, навіть незважаючи на забезпечення адекватного обсягу кисню.
 • Гіпотермія: зниження температури тіла до тридцяти п’яти градусів за шкалою Цельсія — ефективний метод зниження погано піддається лікуванню внутрішньочерепного тиску з меншим ризиком системних ускладнень. Істотний недолік цього методу лікування внутрішньочерепного тиску — значний ризик повторного підвищення тиску після припинення терапії.
 • декомпресивної краніектомія: радикальна процедура, що передбачає видалення окремих ділянок черепа і применяющаяся, за великим рахунком, тільки в тих випадках, коли інші методи лікування внутрішньочерепного тиску виявилися не ефективними.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.