Лікування розсіяного склерозу — вибір є завжди

В даний час не існує способу вилікувати розсіяний склероз. Лікування зазвичай зосереджено на полегшенні нападів і симптомів і уповільненні розвитку хвороби. У деяких пацієнтів настільки м’які симптоми, що лікування не є необхідним.

Лікування нападів

Кортикостероїди. Найбільш часто використовувані при розсіяному склерозі препарати, кортикостероїди знімають запалення, яке характерно для нападів захворювання. До таких препаратів належать преднізон для перорального прийому та ін’єкційний метилпреднізолон. Серед побічних ефектів кортикостероїдів — підвищений артеріальний тиск, різкі зміни настрою і збільшення ваги. Тривалий прийом кортикостероїдів може призвести до розвитку катаракти, підвищення рівня цукру в крові і збільшеному ризику зараження інфекційними захворюваннями.

Плазмаферез. Під час цієї процедури відбувається механічне відділення клітин крові від плазми. Плазмаферез допомагає при серйозних симптомах розсіяного склерозу в тих випадках, коли внутрішньовенні стероїди виявляються неефективними.

Зміна перебігу хвороби

Бета інтерферони. Препарати цього типу, до яких відносяться, наприклад:

 • Авонекс і Бетаферон, уповільнюють розвиток розсіяного склерозу. Інтерферони може викликати побічні ефекти, в тому числі пошкодження печінки, тому під час лікування необхідно регулярно робити аналізи крові на рівень ферментів печінки.
 • глатирамеру (Тривалістькурсу). Передбачається, що глатирамеру перешкоджає руйнуванню мієліну імунною системою. Цей препарат необхідно вводити підшкірно один раз на день. Його побічними ефектами можуть бути припливи жару і задишка після ін’єкції.
 • Фінголімод (Гілен) — оральний препарат, який потрібно приймати один раз на день. Він перехоплення імунні клітини в лімфатичних вузлах, таким чином полегшуючи напади розсіяного склерозу. Протягом шести годин після прийому першої дози Фінголімод необхідно стежити за серцевим ритмом пацієнта, так як перша доза може викликати зменшення частоти серцевих скорочень — брадикардію. Фінголімод можуть приймати тільки ті, у кого є імунітет до вірусу вітряної віспи. Побічними ефектами препарату можуть бути підвищений кров’яний тиск і розмивання видимих предметів.
 • Тісабрі (наталізумаб). Цей препарат перешкоджає проникненню потенційно небезпечних імунних клітин із крові в головний і спинний мозок. Тісабрі зазвичай призначають людям, які не допомагають інші види лікування, або які з якоїсь причини не можуть їх використовувати. Тісабрі підвищує ризик розвитку прогресуючої мультифокальної лейкоенцефалопатії — інфекції головного мозку, яка зазвичай призводить до смерті людини.
 • Мітоксантрон (Novantrone) — іммуносупрессант, використовуваний при лікуванні розсіяного склерозу, може бути небезпечний для серця. Крім того, його пов’язують з розвитком раку крові, тому він зазвичай використовується тільки для лікування дуже важких форм розсіяного склерозу.
 • Полегшення симптомів

 • Фізіотерапія. У курс лікування розсіяного склерозу зазвичай входять сеанси з фізіотерапевтом, під час яких він навчає пацієнта спеціальним вправам, а також вчить його користуватися спеціальними пристроями, які полегшують виконання повсякденних справ.
 • М’язові релаксанти. При розсіяному склерозі, можуть виникнути хворобливі або неконтрольовані м’язові спазми, особливо в ногах. Справитися з цим симптомом можна за допомогою таких м’язових релаксантів, як баклофен (Lioresal) і тизанідин (Zanaflex). Ці препарати можуть викликати різні побічні ефекти: баклофен іноді викликає слабкість в ногах, а тизанідин може стати причиною сонливості або сухості в роті.
 • Препарати для зменшення втоми. Деякі препарати, наприклад, амантадин (Symmetrel), допомагають боротися з характерною для розсіяного склерозу втомою.
 • Інші ліки. Пацієнтам з розсіяним склерозом іноді потрібно приймати ліки від депресії, знеболюючі, препарати для контролю над функціями кишечнику і сечового міхура, та інші медикаменти.
 • Інші засоби лікування

  Є чимало інших засобів для полегшення симптомів розсіяного склерозу:

 • Відпочивайте. Втома, характерна для розсіяного склерозу, не пов’язана з рівнем активності людини, тому йому може вимагатися більше відпочинку, ніж зазвичай.
 • Займайтеся спортом. Регулярні фізичні навантаження можуть надати лікувальну дію при легких і помірних формах розсіяного склерозу. Спорт допомагає підвищити м’язовий тонус, поліпшити координацію рухів, а також сприяє подоланню депресії.
 • охолоджують. Оскільки висока температура тіла сприяє збільшенню симптомів розсіяного склерозу, після занять спортом, а також в жарку погоду, приймайте холодний душ або ванну, уникайте тривалої дії сонячних променів.
 • Харчуйтеся правильно. Здорове харчування покращує роботу імунної системи і всього організму в цілому.
 • Контролюйте стрес. Оскільки стрес може викликати посилення симптомів розсіяного склерозу, освоюйте техніки, які допоможуть полегшити стрес. Займайтеся йогою, тай чи, виконуйте дихальні вправи, і так далі.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.