Лікування ревматизму: старість — в радість!

Ревматизм — дуже поширене у всьому світі захворювання. Ця хвороба вражає не тільки суглоби, але і серце, нервову систему, легені. На перших етапах зміни у внутрішніх органах ще оборотні, тому лікування ревматизму має бути розпочато якомога раніше.

Правильне харчування і режим — важливі компоненти лікування

Якщо ревматизм протікає в легкій формі, то хворий повинен дотримувати напівпостільний режим до десяти днів з моменту початку захворювання. Це означає, що людина може пересуватися тільки по своїй кімнаті або палаті. Йому дозволяється вставати з ліжка тільки для того, щоб приймати їжу і виконувати гігієнічні процедури. Весь інший час пацієнт повинен проводити в ліжку.

При вираженому ураженні серця призначається строгий постільний режим на строк від двох до трьох тижнів. При цьому пацієнту забороняється вставати з ліжка і рухатися в ній. Поряд з таким хворим завжди повинен бути доглядає персонал.

Руховий режим розширюють, коли настає поліпшення загального стану хворого, а результати аналізів наближаються до нормальних показників. Пацієнт переводиться на вільний режим приблизно через сорок днів після початку лікування.

Раціон має бути різноманітним. Рекомендується вживати їжу, яка багата вітамінами і повноцінними білками. Останні підвищують імунний захист організму і поліпшують скоротливу здатність серцевого м’яза (міокарда). Також вони зменшують вираженість алергічних реакцій, які лежать в основі розвитку ревматизму. Вітамін C нормалізує обмін речовин у сполучній тканині і має протизапальну дію. Вітаміни групи B сприятливо впливають на стан міокарда. Тому фрукти та овочі повинні бути обов’язково в раціоні хворого. При порушенні кровообігу обмежується вживання кухонної солі.

Лікування медикаментами

Застосовувані препарати повинні впливати безпосередньо на причину захворювання, зменшувати запальний процес і поліпшувати обмінні процеси в уражених тканинах.

При ревматизмі антибіотики призначаються в обов’язковому порядку. Вони допомагають знищити стрептококи групи A — мікроорганізми, які викликають ревматизм. Переважніше застосовувати антибіотики пеніцилінового ряду:

 • Бензилпеніцилін
 • екстенцілліна
 • Біцилін-5
 • Бензилпеніцилін вводиться внутрішньом’язово чотири рази на добу і призначається на десять днів. Після цього обов’язково починають застосовувати антибіотики, які діють більш тривало. До цієї групи препаратів відносяться екстенціллін і біцилін -5. Вони також вводяться внутрішньом’язово, але один раз в три тижні. Ці препарати застосовують не менше п’яти років, якщо у пацієнта немає ураження серця (кардиту). У тих випадках, коли кардит супроводжується формуванням вад серця, антибіотики тривалої дії призначаються довічно. Якщо у хворого є алергія на пеніциліни, замість них рекомендується використовувати еритроміцин — препарат з групи макролідів.

  Для того щоб усунути запальний процес, застосовуються:

 • Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ)
 • Глюкокортикоїди
 • НПЗЗ не тільки зменшують запалення, але і надають знеболюючу і жарознижуючу дії. Також вони покращують циркуляцію крові. Препарати цієї групи:

 • Диклофенак
 • Індометацин
 • Ацетилсаліцилова кислота
 • Ібупрофен
 • Глюкокортикоїди застосовуються в тих випадках, коли ревматизм супроводжується вираженим ураженням серця. Найчастіше застосовують преднізолон. При його скасуванні призначаються НПВС, щоб уникнути загострення захворювання.

  Для поліпшення обмінних процесів в міокарді потрібно призначення таких препаратів:

 • Пиридоксальфосфат (форма вітаміну B6)
 • Кобамамид (форма вітаміну B12)
 • Кокарбоксилаза (форма вітаміну B1)
 • Ліпоєва кислота
 • Калію оротат
 • Фізіотерапія

  Фізичні фактори є важливою частиною лікування ревматизму. Вони підвищують загальну опірність організму, надають протизапальний, знеболюючий, розсмоктуючий ефекти. Застосування фізіотерапії також перешкоджає розвитку аутоімунних процесів, яке лежать в основі розвитку захворювання. Це означає, що імунна система перестає атакувати нормальні тканини власного організму.

  У період загострення ревматизму рекомендується ультрафіолетове опромінення, яке призначається на область хворих суглобів. У неактивній фазі захворювання застосовують загальне УФ-опромінення. В цей же час можна використовувати лікарський електрофорез з кальцієм або саліцилатами. Якщо болі в суглобах існують довгостроково, то зменшити їх допоможуть індуктотермія, опромінення суглобів лампою солюкс, УВЧ та парафінові аплікації. На вогнища хронічної інфекції рекомендується впливати за допомогою ультрафіолетових променів, мікрохвилями, УВЧ або електрофорезом з антибіотиками.

  Для поліпшення кровообігу і усунення наслідків гіподинамії в активній фазі рекомендується виконувати масаж кінцівок, а також сегментарний масаж. Лікувальна фізкультура після стихання загострення обов’язково повинна входити в комплекс цих заходів.

  Санаторно-курортне лікування

  На санаторно-курортне лікування хворих направляють не раніше ніж через півроку після стихання загострення. Пацієнтам з мінімальною активністю ревматичного процесу рекомендується лікування в місцевих санаторіях і в більш ранні терміни.

  Бальнеотерапія (лікування мінеральними водами) широко застосовується для лікування хворих на ревматизм. Найчастіше призначаються сірководневі, радонові, вуглекислі та кисневі ванни. Грязелікування у вигляді аплікацій на уражені суглоби також дуже ефективно.

  Лікування ревматизму обов’язково має бути комплексним — включати в себе всі перераховані компоненти. Для цього воно проводиться на трьох етапах: госпітальному (у лікарні), амбулаторному (в поліклініці) та санаторно-курортному. Саме таке послідовне лікування дає найкращі результати.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.