Лікування раку матки — як протистояти грізному захворюванню?

Основними методами лікування раку матки є хірургічна операція , променева терапія, хіміотерапія і гормональна терапія. Вибір методу лікування залежить від ряду факторів.

Фактори

 • чи проникли пухлина в м’язовий шар матки;
 • Поширилася чи пухлина на тканині поза матки;
 • Тип пухлини;
 • Вік і загальний стан здоров’я пацієнтки.
 • Хірургічна операція

  Хірургічна операція є найбільш поширеним способів лікування раку матки. В ході операції зазвичай видаляють не тільки матку, але і прилеглі структури, в тому числі яєчники, фаллопієві (маткові) труби, сусідні лімфатичні вузли, частина піхви.

  Час відновлення після операції може бути різним у різних жінок. Як правило, після гістеректомії жінки проводять в лікарні декілька днів, але деякі відправляють додому в той же день. Повернутися до звичного ритму життя зазвичай можна вже чотири-вісім тижнів опісля після операції.

  Протягом перших днів післяопераційного періоду пацієнта може відчувати біль і дискомфорт. Лікар призначає знеболюючі для полегшення стану.

  Втома, слабкість, нудота і блювота також є поширеними ознаками відновного періоду.

  Якщо у жінки ще не настала менопауза, то після операції менструації припиняться і можуть з’явитися такі симптоми, як припливи жару, сухість піхви і підвищене потовиділення ночами. Ці симптоми викликані різким зниженням рівня жіночих статевих гормонів. Видалення лімфатичних вузлів може призвести до набряклості ніг. Лікарі призначають спеціальне лікування, щоб полегшити всі ці симптоми.

  Гістеректомія може виявитися істотний вплив на сексуальне життя жінки. Іноді пацієнткам потрібні консультації психолога, на які можна ходити як однієї, так і разом з партнером.

  Променева терапія

  Променева терапія застосовується на всіх стадіях раку матки. Вона може використовуватися до або після операції. Жінкам, яким з якоїсь причини протипоказана хірургічна операція, замість неї може бути призначена променева терапія. Якщо рак матки вже вторгся в інші тканини, променева терапія може використовуватися в поєднанні з хіміотерапією.

  Для лікування раку матки використовують два типи променевої терапії (у деяких випадках застосовують обидва типи):

 • Зовнішня променева терапія: за допомогою спеціального великого пристрою високочастотне випромінювання направляють на область тазу і, при необхідності, на інші ділянки, куди встиг поширитися рак. Лікування зазвичай наводиться в клініці. Сеанси зовнішньої променевої терапії проводять п’ять днів на тиждень протягом декількох тижнів. Кожен сеанс триває всього кілька хвилин.
 • Внутрішня променева терапія (яка також називається брахітерапія): по піхві поміщають вузький циліндр, усередині якого знаходиться радіоактивна речовина. Зазвичай сеанс лікування триває лише кілька хвилин, і після цього пацієнтка може відправлятися додому. Процедуру проводять два рази на тиждень або частіше, протягом декількох тижнів.
 • Побічні ефекти головним чином залежать від того, який тип променевої терапії використовувався при лікуванні, яку дозу випромінювання отримала пацієнтка, і наскільки обширна частина тіла піддавалася випромінюванню. Зовнішня променева терапія черевної порожнини і тазу може викликати такі побічні ефекти, як нудота, блювання, діарея, або проблеми в сечостатевій сфері. Іноді це таке приводить до випадання волосся в області геніталій, почервоніння, сухість і хворобливості шкіри.

  Променева терапія часто приводить до підвищеної стомлюваності, особливо на останніх тижнях лікування. Важливо давати собі відпочивати, проте лікарі рекомендують пацієнткам по можливості залишатися активними.

  Наслідком також може стати сухість, свербіж і печіння в піхву, а також припинення місячних і поява симптомів менопаузи. У молодих жінок після закінчення терапії менструальний цикл може відновитися.

  Хіміотерапія

  Хіміотерапія — це використання медикаментів для знищення ракових клітин. Її часто застосовують після операції, якщо існує великий ризик повернення раку. Крім того, її використовують в тих випадках, коли ракову пухлину неможливо повністю видалити хірургічним шляхом.

  Препарати для хіміотерапії при лікуванні раку матки звичайно вводять внутрішньовенно. Як правило, лікування проводять циклами, після кожного з яких слід період відпочинку. Деяким жінкам під час лікування необхідно перебувати в лікарні. Побічними ефектами хіміотерапії можуть бути відсутність апетиту, нудота, блювота, пронос, виразки у роті чи на губах, випадання волосся, підвищений ризик зараження інфекціями, слабкість, підвищена стомлюваність, шкірні висипання, поколювання або оніміння в руках і ногах, проблеми зі слухом, порушення в роботі вестибулярного апарату, болі в суглобах, набряклість ніг. Більша частина цих побічних ефектів проходить після закінчення лікування.

  Гормональна терапія

  Для лікування раку матки, чутливого до гормонів, може бути використана гормональна терапія. У таких ракових пухлин є рецептори гормонів естрогену і / або прогестерону. Гормональна терапія також застосовується замість хірургічної операції при лікуванні раку на пізніх стадіях, або першій стадії раку матки у жінок, які в майбутньому хочуть мати дітей.

  Можливими побічними ефектами гормональної терапії є збільшення ваги, набряки і болючість грудей.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.