Лікування печінки — довіртеся лікаря

Печінка — найбільший внутрішній орган нашого організму. Оскільки через печінку щодня проходить величезна кількість різноманітних шкідливих речовин і мікроорганізмів, захищати її від хвороб можна двома основними способами. По-перше, печінка здатна до регенерації шляхом відновлення або заміни пошкоджених тканин. По-друге, багато клітини печінки виконують одну і ту ж функцію. Тому в разі пошкодження однієї ділянки печінки, його функцію беруть на себе інші клітини, і можуть виконувати її нескінченно або до тих пір, поки пошкодження не буде усунуто, і тканини печінки не відновляться.

Функції печінки

 • бере участь у засвоєнні більшої частини поживних речовин, які всмоктуються у кишечнику;
 • бере участь в кровообігу;
 • бере участь у травленні, виробляючи жовч;
 • виконує захисну функцію при патології травлення і всмоктування білків;
 • виконує бар’єрну функцію, очищаючи кров від мікробів, бактерій, вірусів, найпростіших, глистів, а також лікарських препаратів і алкоголю, які виводяться з організму через травну і сечовидільну систему.
 • До поширених захворювань печінки відносяться гепатит, цироз печінки, пухлини печінки і абсцес (скупчення гною) печінки, але це далеко не повний список. Основна увага в цій статті ми приділимо двом найбільш поширених захворювань: гепатиту і цирозу печінки.

  Гострий гепатит

  Не існує специфічного лікування гострого гепатиту. Постільний режим не завжди необхідний, хоча ви можете відчути поліпшення, якщо обмежите фізичну активність. Дуже важливим є режим харчування — воно повинне бути спрямоване на поліпшення функції печінки, корекцію обмінних порушень, стимуляцію відновних процесів у тканині печінки. У розпал захворювання дотримуються найбільш суворих дієтичних рекомендацій, але, незважаючи на істотні обмеження, харчування хворих навіть в гострий період хвороби має бути досить повноцінним, тобто містити необхідне організму кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних солей. Харчування має бути дробовим, але частим. Також слід збільшити споживання рідини. Від споживання алкоголю слід утриматися, щоб сприяти відновленню печінки. Якщо ви не можете ні їсти, ні пити, необхідна госпіталізація.

  Хронічний гепатит

  У деяких випадках хворим хронічним гепатитом В або С рекомендується приймати ліки, що сповільнюють реплікацію (розмноження) вірусу, щоб зменшити вміст вірусних клітин в організмі. Ризики і переваги цих препаратів необхідно обговорити з лікарем.

  При гепатиті В або С рекомендується регулярне медичне обстеження, яке включає огляд, аналіз крові — це необхідно, щоб вчасно виявити ознаки триваючого запалення в печінці. Хворі гепатитом не потребують ізоляції, але близькі такої людини повинні бути інформовані про те, як поширюється вірус. Дуже важливо дотримуватися особистої гігієни, мити руки після контакту з хворим на гепатит і відвідування туалету.

  У сучасній медичній практиці прийнято кілька способів профілактики гепатиту, наприклад, ефективна щеплення від гепатиту А. Існують також міжнародні програми імунізації проти гепатиту В, крім того, скринінг донорської крові допомагає запобігти зараженню через кров. У Канаді вакцинація проти гепатиту В рекомендовано для всього населення і включена в список первинних щеплень для новонароджених. Якщо ви збираєтеся відвідати країни з підвищеним рівнем захворюваності гепатитом, проконсультуйтеся з лікарем і пройдіть обстеження, щоб визначити, чи відноситеся ви до групи ризику, а також пройти імунізацію. Від гепатиту С вакцини не існує.

  Цироз печінки

  Хоча не існує ефективних методів лікування цирозу печінки, його розвиток може бути сповільнено завдяки повному утриманню від алкоголю. При виборі лікарських препаратів слід проявляти обережність, тому деякі ліки можуть негативно вплинути на печінку, зокрема, погіршити перебіг захворювань печінки. Наприклад, хворі на цироз печінки повинні обговорити з лікарем допустиму дозування ацетамінофену, тому ацетамінофен метаболізується в печінці. Лікування цирозу в основному спрямоване на попередження та усунення ускладнень. До лікувальних заходів можна віднести обмеження споживання солі з метою запобігання утримання рідини в організмі, прийом сечогінних препаратів («водних таблеток», які допомагають позбавитися від зайвої води в організмі), дієту з низьким вміст білка і прийом вітамінів, зокрема, вітамінів K, A і D. Сверблячка можна контролювати за допомогою спеціальних препаратів. Також в деяких випадках призначають проносне, щоб прискорити виведення токсинів з системи. У деяких окремих випадках потрібна пересадка печінки.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.