Лікування п’яткової шпори — тільки до лікаря

П’яткова кістка — це найбільша кістка стопи , приймає на себе більшу частину ударів і основне навантаження. П’яткова шпора — це розростання п’яткової кістки. Коли підошовна фасція розтягується, починається утворення кальцієвих відкладень. Це призводить до утворення кісткових наростів — п’яткових шпор. Підошовна фасція — це широка смуга волокнистої тканини, що розташовується уздовж всієї підошви ноги, від п’яти до передньої частини стопи. Шпори п’ят можуть викликати сильний біль в задній частині стопи, особливо, коли чоловік знаходяться в положенні стоячи або в русі.

Причини

П’яткові шпори утворюються в результаті аномального розростання тканини п’яткової кістки внаслідок утворення кальцієвих відкладень при розриві підошовної фасції. Підошовна фасція розтягується в тих випадках, коли у людини розвивається плоскостопість. Також шпори п’ят можуть утворюватися у людей з дуже високим склепінням стопи («порожниста стопа»). Часто від п’яткових шпор страждають жінки, які носять незручне взуття або туфлі на високих підборах. Шпори п’ят можуть стати результатом сталася раніше травм, розтягнення стопи або зникнення жирової подушки стопи, що буває у людей у більш старшому віці.

П’яткові шпори також утворюються у дорослих людей, які займаються бігом підтюпцем, або у тих, чия робота пов’язана з тривалим перебуванням на ногах. Але найбільш схильні до появи такої проблеми діабетики, бігуни, танцюристи, а також люди з надлишковою вагою

Симптоми

До симптомів відноситься біль у передній, середній частині стопи і в п’яті при ходьбі або при тривалому перебуванні на ногах. При спробі зігнути коліно і притягнути стопу до задньої частини коліна також виникають больові відчуття. Ступня німіє, і виникає відчуття слабкості і нозі.

Лікування

На першому етапі для лікування п’яткових шпор необхідний короткочасний відпочинок та контроль запальних процесів.

 • Відпочинок
 • Для початку пацієнт повинен уникати активних видів діяльності, які посилюють неприємні відчуття в стопі. Наприклад, потрібно відмовитися на кілька днів від бігу підтюпцем або занять, в яких пацієнтові доводиться довго перебувати в положенні стоячи. Простий відпочинок допомагає зменшити найсильнішу біль і призупинити запальний процес в стопі.

 • Прикладайте лід
 • Лід допомагає прибрати симптоми, які викликає п’яткова шпора, і знизити біль у стопі. Ця процедура особливо ефективна, при загостренні симптомів хвороби.

 • Вправи і розтяжка
 • Вправи і розтяжка спрямовані на розслаблення тканини, навколишнього п’яткову кістку. Найпростіші комплекси вправ, що виконуються ранками і вечорами, допомагають швидко поліпшити стан пацієнтів.

 • Протизапальні препарати
 • Протизапальні препарати допомагають знімати біль і зменшувати запальні процеси. Зазвичай достатньо ефективними виявляються звичайні знеболюючі засоби, що продаються в аптеках без рецепта.

 • Вкладні устілки
 • Вкладні устілки дозволяють хворим займатися своєю звичайною діяльністю, не відчуваю при цьому болю і незручності.

 • Нічні ортези
 • Нічні ортези призначені для того, що утримувати п’яту в розтягнутому стані під час сну. Це охороняє стопу від стиснення, тому вставати вранці стає не так болісно.

  Всі ці методи досить ефективні при лікуванні п’яткової шпори. Але потрібно бути заздалегідь готовим до того, що симптому хвороби не зникнуть відразу ж. В цілому лікування займає близько трьох місяців, а 90% пацієнтів досягають результатів за термін до одного року.

  У тих випадках, коли біль не зменшується, призначаються ін’єкції кортизону, який зменшує запалення підошовної фасції. Однак, обколювання п’яти кортизоном — це не надто поширений метод знеболення, так як процедура може викликати серйозні ускладнення. Це такі проблеми, як атрофія жирової подушки стопи і розрив підошовної фасції. Такі ускладнення виникають лише у невеликої частини пацієнтів, але вони можуть викликати посилення симптомів захворювання.

  Вчені продовжують пошук засобів для лікування п’яткової шпори. Метод лікування під назвою «Екстракорпоральна ударно-хвильова терапія» (ЕУВТ) використовує імпульси високої інтенсивності, які викликають мікротравми тканини навколо п’яткової шпори. Передбачається, що такі мікротравми стимулюють відновлювальні процеси в тканині. Екстракорпоральна ударно-хвильова терапія рекомендується тим пацієнтам, яким не допомогли раніше перераховані методи лікування, і які розглядають варіант хірургічного втручання.

  Як після успішного лікування запобігти повторній появі п’яткових шпор?

  Щоб не допустити повернення симптомів п’яткової шпори, дуже важливо носити тільки зручне взуття по нозі. Багато для зниження тиску на область стопи використовують вкладні устілки. Якщо є проблеми механічної деформації стопи, можна використовувати різні ортопедичні пристрої. Також необхідно продовжувати виконання вправ і розтяжки, які допомагають зберегти гнучкість стопи і допомагають позбавитися від больових відчуттів.

  Що робити, якщо прояви п’яткової шпори не зникають?

  У невеликій кількості випадків (менше 5%) після виконання всіх перерахованих рекомендацій стан пацієнтів не поліпшується. Перш ніж, розглядати такий варіант лікування, як хірургічне втручання, слід застосовувати традиційні методи лікування протягом, як мінімум, року. Час — це один з основних факторів полегшення болю при п’яткових шпори. Недостатньо ретельне лікування, що передує операції, може стати причиною різних ускладнень уже після проведення хірургічної процедури. Якщо традиційні методи лікування не допомагають, лікар може призначити операцію — так зване розсічення підошовної фасції.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.