Лікування мігрені — виключіть стреси

Спеціально для лікування мігрені розроблений цілий ряд препаратів. Крім того, деякі ліки, які зазвичай використовуються для лікування інших порушень, також можуть сприяти полегшенню або запобігання мігрені

Ліки, які використовуються для лікування мігрені, діляться на дві великі категорії:

 • Знеболюючі препарати — застосовуються під час нападів мігрені, для полегшення їх симптомів.
 • Профілактичні препарати. Ліки цього типу потрібно приймати регулярно, іноді — щодня, що зменшити тяжкість і частоту нападів мігрені.
 • Вибір стратегії лікування мігрені залежить від частоти й тяжкості її нападів, від того, наскільки сильні муки викликає головний біль, а також від наявності у пацієнта інших захворювань.

  Препарати для полегшення нападів мігрені

  Для досягнення найкращих результатів необхідно прийняти першу дозу знеболюючих при появі перших симптомів мігрені.

 • Знеболюючі. Такі ліки, як ібупрофен або парацетамол, можуть допомогти при м’якій мігрені. Препарати, створені спеціально для полегшення симптомів мігрені, наприклад, комбінація парацетамолу, аспірину і кофеїну, допомагають при помірному болю, викликаної мігренню, але не ефективні при важких формах мігрені. При частому застосуванні протягом тривалого часу ці препарати можуть призвести до виразок, шлунково-кишкових кровотеч і рецидивуючим головним болям. Рецептурні знеболюючі, наприклад, індометацин, можуть досить швидко припинити біль. Якщо мігрень супроводжується нудотою, рекомендується приймати індометацин у формі супозиторіїв.
 • тріптани. Ліки цієї групи ефективно полегшують біль, нудоту і підвищену чутливість до світла і звуку, характерну для мігрені. До триптанов відносяться суматриптан (Imitrex), різатріптан (Maxalt), алмотріптан (Axert), наратріптан, золмітриптан, фроватріптан, Елетриптан (Relpax). Побічними ефектами триптанов є нудота, запаморочення і м’язова слабкість. Вони не рекомендується людям з підвищеним ризиком інсульту та інфаркту. Одноразовий прийом суматриптану та напроксену натрію полегшує симптоми мігрені ефективніше, ніж кожне з цих ліків окремо.
 • Ріжок. Препарати, до складу яких входять ерготамін (похідне ріжків) і кофеїн (наприклад, Migergot, Cafergot) є набагато менш дорогими, але і менш ефективними, ніж тріптани. Вони найбільш ефективні для пацієнтів, у яких напад мігрені триває більше сорока восьми годин. Дигідроерготамін — більш дієве, ніж ерготамін, похідне ріжків; має менше побічних ефектів. Він доступний як у вигляді таблеток і назального спрею, так і у формі розчину для ін’єкцій.
 • Препарати проти нудоти. Оскільки мігрень часто супроводжується нудотою, а іноді і блювотою, в лікуванні можуть бути використані препарати, що полегшують такі симптоми. Зокрема, при мігрені можуть бути призначені такі ліки, як сетоклопрамід (Reglan) або прохлорперазін (Compro).
 • Опіати. Препарати, що містять наркотичні засоби, особливо кодеїн, використовуються для лікування нападів мігрені у тих випадках, коли пацієнт не може приймати тріптани або похідні ріжків. Опіати можуть швидко викликати звикання; зазвичай їх використовують лише в якості останнього засобу.
 • Дексаметазон. Цей кортикостероїд можна застосовувати в поєднанні з іншими ліками для полегшення болю. Через ризик стероїдних токсичності дексаметазон не повинні використовуватися часто. Через ризик стероїдної токсичності цей препарат використовують рідко.
 • Засоби для профілактики мігрені

  Профілактичне лікування при мігрені може бути призначено тим, у кого трапляється два або більш сильних нападу хвороби в місяць, а також, якщо мігрень супроводжується тривалим м’язовим онімінням і слабкістю.

  Профілактика може зменшити частоту нападів або підвищити ефективність препаратів, які використовуються для лікування симптомів.

 • Препарати для серцево-судинної системи. Бета-блокатори, які зазвичай приймають при гіпертонії та захворюваннях коронарних артерій, можуть зменшити частоту нападів мігрені і зробити їх більш інтенсивними. Зокрема, пропанолол успішно використовується в профілактиці мігрені. Блокатори кальцієвих каналів, особливо верапаміл, також допомагають запобігти напади мігрені і полегшують її симптоми. Антигіпертензивний препарат лізиноприл також є засобом для профілактики мігрені. Побічними ефектами цих медикаментів можуть бути запаморочення, сонливість та нудота.
 • Антидепресанти. Трициклічні антидепресанти, зокрема, амітриптилін і нортриптилін, виписують для профілактики мігрені. Вони полегшують головні болі, роблячи вплив на рівень серотоніну та інших хімічних речовин головного мозку.
 • Спазмолітичні препарати. Деякі препарати цього класу, наприклад, вальпроат, топірамат і габапентин, знижують частоту нападів мігрені. Однак при прийомі у великих дозах ці ліки можуть викликати такі побічні ефекти, як нудота, блювання, пронос, спазми, випадання волосся і запаморочення.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.