Лікування лактазной недостатності у дітей на природному вигодовуванні

Дитина після декількох хвилин смоктання кинув груди, заплакав і підібгав ніжки, викликавши тривогу у своєї матері. Потім у нього з’явився пінистий рідкий стілець з кислим запахом, і бабуся згадала, що й у матері дитини в дитинстві було точно також. Минуло все тільки після того, як припинилося грудне вигодовування, значить, потрібно просто перевести дитину на штучне вигодовування — і проблеми не буде. Чи так це?

Загальні відомості

Дійсно, частий пінистий, розріджений стілець з кислуватим запахом в поєднанні з різким плачем під час годування грудьми або відразу після нього достатньо часто виявляється лактазною недостатністю, при якій у дитини частково або повністю відсутній фермент лактази, що розщеплює лактозу, що міститься в молоці ссавців .

Однак потрібно знати, що лактоза є необхідним компонентом для формування нормального біоценозу кишечника, а в грудному молоці матері крім лактози міститься кілька сотень корисних для дитини речовин, таких як імуноглобуліни, інтерлейкіни, амінокислоти, яких немає ні в одній, навіть найсучаснішої суміші, і які допомагають дитині адаптуватися до життя в цілому, тому зараз категорично не рекомендується припиняти грудне вигодовування.

Існує кілька методів, що допомагають впоратися з лактазною недостатністю, не припиняючи природного вигодовування.

Застосування препаратів лактази

В даний час існує два препарати лактази, які використовують в педіатрії — Лактаза Бебі і Лактаза Ензим. У першому дозування ферменту вище і його зазвичай використовують для дітей з вираженими симптомами лактазной недостатності. Застосування ферментів просте, але вимагає певних зусиль з боку матері. За десять хвилин до кожного годування необхідно зцідити з грудей близько десяти мілілітрів молока, висипати туди потрібну кількість вмісту капсули і залишити для ферментації протягом п’яти — восьми хвилин, потім згодувати чайною ложкою ферментованого молока дитині, а потім вже прикласти до грудей до повного насичення. Ця схема добре працює, якщо у жінки достатню кількість молока і дитина витримує проміжки в три — чотири години між годуваннями.

Якщо дитина годується на вимогу, то матері доводиться докласти більше зусиль для того, щоб рівномірно розподілити лактазу протягом доби і дати її дитині.

Дозу лактази підбирають емпіричним шляхом, починаючи з однієї четвертої частини капсули в кожне годування (шість разів на добу), і поступово збільшують на одну чверть капсули до нормалізації самопочуття. Підібрану дозування дають протягом місяця, потім поступово знижують дозу до однієї четвертої частини капсули, потім пропускають перед одним денним годуванням — 1 тиждень, потім дають фермент через годування протягом двох тижнів, потім залишають тільки одну або дві дози лактази на добу, а через два тижні відміняють і їх. Зазвичай до шести місяців дитина вже не потребує прийомі ферменту, за винятком повної лактазной недостатності, при якій спроба зменшити дозування лактази закінчується погіршенням самопочуття, у зв’язку з чим дитина отримує лактазу в повній дозуванні до року.

Метод заміщення

Вкрай рідко у дітей зустрічається алергія на препарати Лактаза Бебі і Лактаза Ензим. У цьому випадку рекомендується до годування грудьми використовувати безлактозную молочну суміш, яку дають за допомогою чайної ложки. Починають з однієї третини від вікової дозування в кожне годування, а потім догодовують грудьми. При недостатньому ефекті кількість суміші збільшують. При нормалізації самопочуття можливе поступове зменшення кількості суміші, а потім і кратності прийому, але тільки під ретельним контролем самопочуття дитини.

Повна лактазна недостатність зустрічається вкрай рідко, а симптоми неповної купіруються при досягненні дитиною віку близько шести місяців.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.