Лікування кропив’янки: народні засоби проти ліків — що краще?

Кропивниця або кропив’яна лихоманка — це обширна червонувата свербляча висип на шкірі, схожа на ту, яка з’являється після опіку кропивою. Пухирі при кропивниці можуть бути різного розміру і форми. Висип може заподіювати дуже сильний дискомфорт; зазвичай вона проходить протягом доби. У деяких пацієнтів кропив’янка виникає регулярно, у когось за все життя буває лише один епізод.

Проконсультуйтеся з лікарем, якщо:

 • Симптоми не проходять незабаром після початку використання домашніх або безрецептурних засобів
 • Симптоми заподіюють сильний дискомфорт
 • Симптоми зберігаються протягом більш ніж одного тижня
 • Зверніться за екстреною медичною допомогою, якщо:

 • Ви відчуваєте запаморочення
 • Ви відчуваєте здавленість в грудях або вам важко дихати
 • У вас опухло горло
 • Знайдіть тригер:

 • Симптоми кропив’янки можуть з’являтися в результаті впливу різних тригерів, які змушують гладкі клітини викидати в кров антигістамін та інші речовини, що викликають алергічну реакцію. Іноді неможливо встановити, що саме викликає цей стан, особливо якщо кропив’янка хронічна. Найбільш поширеними тригерами кропив’янки є:
 • Продукти харчування. Практично будь-яка їжа може виявитися алергеном, але найчастіше це молюски, риба, арахіс, лісовий горіх, мигдаль, волоські горіхи, яйця та молоко
 • Медикаменти. Дуже часто алергічні реакції, в тому числі і кропив’янку, викликають аспірин, пеніцилін, ібупрофен, напроксен і препарати, використовувані для зниження або підвищення кров’яного тиску
 • Поширеними алергенами також є квітковий пилок, шерсть тварин, латекс, грибкові спори, укуси комах
 • Дещо рідше збудниками кропив’янки стають:

 • Фактори навколишнього середовища: наприклад, високі або низькі температури, вода, сонячне світло, спорт і підвищене потовиділення, психологічний стрес
 • Дерматографія (або дермографія) — так називається порушення, при якому будь-який, навіть дуже слабкий, удар або дряпання шкіри, призводять до появи червоних опуклих ліній саме там, де відбувся контакт з шкірою. Шкіра у таких людей настільки чутлива, що, наприклад, дівчина на ім’я Аріана Пейдж Расселл стала використовувати свою гіперчутливості шкіру як полотно, створюючи на ній візерунки за допомогою нігтя або тонкої палички з тупим кінцем. Через 10-10 хвилин малюнки зникають і зберігаються тільки на фотографіях.
 • У деяких випадках кропив’янка може бути реакцією на переливання крові, або сигналом про такі порушення, як вовчак, деякі різновиди раку, порушення функції щитовидної залоза, бактеріальні або вірусні інфекції, наприклад, гепатит, ВІЛ, цитомегаловірус або вірус Епштейна-Барр.
 • Фактори ризику

  Найбільш імовірне виникнення кропив’янки, у яких перш траплялися епізоди цього порушення, люди, у яких були інші алергічні реакції. Крім того, якщо кропив’янка була чи є у ваших близьких родичів, ви також знаходитесь в групі ризику.

  Ускладнення

  Кропивниця практично завжди викликає свербіж і пов’язаний з цим дискомфорт, але рідко призводить до сильного погіршення самопочуття. Проте в окремих серйозних випадках, особливо коли висип зосереджується в області рота і горла, можуть виникнути такі ускладнення, як утруднене дихання, втрата свідомості та анафілактичний шок. Останнє ускладнення зустрічається дуже рідко, однак імовірність його розвитку можна виключати повністю. При анафілактичному шоці дихання виявляється сильно утруднено, кров’яний тиск падає; пацієнт може знепритомніти. Без негайної і адекватної медичної допомоги протягом короткого проміжку часу може наступити смерть.

  Діагностика

  Часто лікарю буває досить сказати, коли, де і яким чином у вас з’явилися симптоми кропивниці. Для підтвердження діагнозу може знадобитися аналіз крові, але в більшості випадків це не потрібно.

  Медикаментозне лікування

  У більшості випадків кропив’янка проходить сама по собі. Для полегшення її симптомів найчастіше використовуються антигістамінні. Вони зменшують свербіння, і висип стає менше. Якщо кропив’янка заважає спати, ввечері рекомендується приймати антигістамінні з седативною дією (препарати старого покоління). Вдень, однак, вони можуть помітно знизити активність пацієнта.

  Значно рідше для лікування кропив’янки використовуються стероїдні препарати.

  Вилікувати кропив’янку повністю неможливо, тому її лікування спрямоване на полегшення симптомів. Найбільш часто для це застосовуються оральні антигістаміни. Багато з них можна купити без рецепта, наприклад, димедрол і хлорфенірамін. Їх можна приймати до трьох разів на день, однак вони викликають сонливість і можуть вплинути на здатність пацієнта справлятися з повсякденними справами. Лоратадин — антигістамін, що володіє менш вираженим седативним ефектом, однак він може не підійти людині, робота якого вимагає високої концентрації уваги. У більш важких випадках використовуються рецептурні антигістаміни. Якщо антигістаміни не допомагають, призначається прийом оральних стероїдних препаратів. Вони ефективно усувають симптоми кропивниці, але можуть викликати безліч побічних ефектів. У рідкісних випадках кропив’янку лікують за допомогою ультрафіолету, протигрибкових медикаментів та імунодепресантів. Засоби для зовнішнього застосування, навіть сильні кортикостероїдні мазі, при кропивниці неефективні.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.