Лікування кишечника: головне — відновити мікрофлору

Причин, що призводять до хвороб кишечника, існує безліч. Через це лікування кишечника в кожному конкретному випадку має призначатися індивідуально і тільки після попереднього медичного обстеження. Але всі захворювання цього органу можна розділити на кілька груп, основні моменти лікування яких однакові.

Лікування запальних захворювань кишечника

Найбільш поширеними запальними захворюваннями кишечника є хвороба Крона і виразковий коліт. Лікування в цьому випадку повинно бути спрямоване на зменшення запалення і усунення імунних порушень.

Сульфасалазин — один з протизапальних препаратів. Він накопичується в стінці кишечника і зменшує утворення лейкотрієнів і простагландинів — речовин, які беруть активну участь у розвитку запалення. Також препарат має протимікробну дію. Сульфасалазин уповільнює всмоктування фолієвої кислоти (вітаміну B9), тому хворим потрібно приймати її додатково. Більш ефективними препаратами з таким же механізмом дії є Салофальк і салапірадазін. Вони краще переносяться пацієнтами і викликають побічні ефекти значно рідше, ніж сульфасалазин.

Потужними протизапальною і іммунодепрессантним (уменьшающим активність імунної системи) діями володіють глюкокортикоїди (преднізолон). Вони призначаються при тяжкому перебігу запальних захворювань кишечника і при відсутності ефекту від інших ліків. Але при тривалому прийомі цих препаратів частими побічними діями можуть бути остеопороз, стероїдний цукровий діабет, ожиріння, підвищення артеріального тиску і поява виразок шлунка або дванадцятипалої кишки.

Для лікування захворювань із цієї групи також застосовуються негормональні імунодепресанти — азатіоприн і циклоспорин. При їх прийомі часто виникають побічні дії:

 • Нудота, блювота;
 • Панкреатит;
 • Токсичний гепатит;
 • Інфекційні ускладнення;
 • Зменшення кількості всіх формених елементів крові (панцитопенія).
 • Через це препарати призначаються короткими курсами. Їх слід застосовувати тільки в тих випадках, коли лікування іншими ліками не привело до бажаних результатів. Звичайно проводиться спільне лікування цитостатиками і глюкокортикоїдами, це дозволяє зменшити побічні дії обох препаратів.

  Зменшенню запального процесу також сприяють в’яжучі засоби, які володіють обволікаючим дією (танальбін). При загрозі розвитку інфекційних ускладнень застосовують антибактеріальні засоби. При важкому перебігу цих захворювань, особливо коли розвиваються ускладнення, потрібно хірургічне лікування. При цьому видаляється частина кишечника, яка уражена запальним процесом.

  Лікування синдрому роздратованого кишечника

  Синдром роздратованого кишечника (СРК) — одне з найбільш часто зустрічаються захворювань, при якому немає яких-небудь змін в кишечнику. Але при цьому людину турбують болі в животі, проноси або запори. Лікування повинне включати:

 • Виявлення та усунення причин, які могли призвести до розвитку СРК: часті стресові ситуації, малорухливий спосіб життя, гінекологічні захворювання, гормональні порушення, нераціональне харчування.
 • Дотримання дієти. При запорах рекомендується збільшити в раціоні кількість продуктів, багатих на клітковину (сухофрукти, злаки, свіжі ягоди, овочі і фрукти, бажано з щільною їстівної шкіркою). Не варто вживати багато молочних і містять кофеїн. При переважанні проносів при СРК потрібно обмежити вживання продуктів з великим вмістом клітковини, особливо капусти та бобових. Молочні продукти також виключаються з раціону.
 • Усунення симптомів хвороби. Якщо при СРК переважають запори і дотримання дієти не усуває їх, то можливе застосування проносних засобів. Бісакодил — один з таких препаратів, ефект розвивається вже через кілька хвилин після прийому. Рослинні проносні (на основі сени, крушини, ревеню) діють більш повільно і викликають спорожнення кишечника приблизно через десять годин. Але вони можуть призвести до атонії (порушення рухової функції) кишечника і іншим серйозних ускладнень. Більш безпечні проносні, які можуть застосовуватися довгостроково — препарати лактулози (порталак, дюфалак) і форлакс.
 • При частих проносах призначаються препарати, які сповільнюють просування калу і води по кишечнику (лоперамід). Якщо людину турбують болі і спазми, то він може приймати мебеверин або альверін. Ці препарати сприяють розслабленню кишкової мускулатури. При здутті живота використовуються ліки, які містять симетикон (наприклад, Еспумізан). Вони безпечні, майже не мають побічних ефектів, крім алергічних реакцій в окремих випадках. У деяких ситуаціях призначаються трициклічні антидепресанти (амітриптилін), але в менших дозах, ніж при лікуванні депресій. Вони повинні прийматися тільки під лікарським контролем.

  Відновлення нормальної мікрофлори кишечнику

  Майже всі захворювання кишечника супроводжуються дисбактеріозом, тому на тлі їх лікування необхідно нормалізувати мікрофлору. Для цього застосовують такі групи препаратів:

 • Пробіотики: лінекс, ацепол, біфідумбактерин, лактобактерин. Вони містять живі бактерії нормальної мікрофлори, які надходять у кишечник і заселяють його. Число мікроорганізмів, що містяться в них, залежить від терміну та умов зберігання, через це препарати повинні знаходитися в прохолодному затемненому місці. Іншим недоліком є те, що тільки десята частина живих бактерій потрапляє в кишечник.
 • Пребіотики: лактофільтрум, Лактусан, прелакс. Ці кошти стимулюють ріст власної мікрофлори в просвіті кишки. Пребіотики являють собою вуглеводи, тому умови і терміни зберігання майже не відбиваються на їх корисні властивості.
 • симбіотиків: нормоспектрум, біфілар. Ці комбіновані засоби, які містять і пробіотики, і пребіотики.
 • При появі ознак захворювань кишечника потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Лікування може бути призначене тільки після медичного обстеження і встановлення діагнозу.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.