Лікування кашлю у дітей — варто пошукати причину

Кашель — одна з найпоширеніших проблем у дітей, і іноді кашель важко піддається лікуванню. Кашлю, як правило, схильні діти молодшого віку. Дуже часто кашель порушує нормальний сон дитини і заважає йому грати і спілкуватися з однолітками. Кашель доставляє масу незручностей не тільки дітям, а й батькам.

Причини кашлю у дітей

Кашель у дітей може бути викликаний різними причинами, у тому числі інфекціями (як вірусними, так і бактеріальними), роздратуванням верхніх дихальних шляхів (в результаті вдихання холодного повітря, диму, попадання в дихальні шляхи стороннього тіла), алергіями, бронхіальною астмою і психологічними факторами (так званий «кашель за звичкою»).

До цих пір найбільш поширеною причиною кашлю у дітей прийнято вважати вірусні інфекції, так як кашель зазвичай є симптомом простудних захворювань. Друга за поширеністю причина кашлю у дітей — бронхіальна астма. Інші причини викликають кашель порівняно рідко.

Симптоми кашлю у дітей

Характер кашлю у дитини і будь-які пов’язані з ним симптоми варіюються в залежності від причини кашлю. Так, кашель, викликаний застудою, зазвичай мокрий, іноді зі слизом. Часто простудний кашель посилюється вночі, тому що коли дитина лягає, слиз із задньої частини носа і рота потрапляє в дихальне горло і заважає нормально дихати. Такий кашель може зберігатися протягом шести тижнів після зникнення всіх інших симптомів застуди.

Кашель астматичного походження посилюється вночі і після фізичних навантажень. У дитини спостерігаються хрипи і утруднене дихання, задишка. Гавкаючий, хрипкий кашель може означати, що у дитини круп (гострий ларингіт або ларинготрахеїт, що супроводжується явищами спазматичного стенозу гортані).

Раптовий кашель з хрипами, що виникає після нападу ядухи, може свідчити про попадання в дихальні шляхи дитини стороннього предмета.

Якщо у дитини був сильний нежить, після якого з’явилися тривалі і виснажливі напади гавкаючого судомного кашлю, можливо, він хворий на кашлюк (гостре інфекційне захворювання).

У дітей молодше дванадцяти місяців кашель, пов’язаний з утрудненим диханням, може бути викликаний бронхіолітом (гостре запалення бронхіол, важка форма гострого бронхіту). У підлітків і дітей старшого віку кашель може перерости в звичку.

Коли потрібно звернутися до лікаря

Необхідно показати дитину лікарю, якщо:

 • кашель триває довше, ніж тиждень або більше після зникнення інших симптомів застуди;
 • кашель раптовий і судомний;
 • кашель заважає дитині спати і вести нормальне життя;
 • у дитини виникли труднощі з диханням (задишка);
 • кашель супроводжується високою температурою;
 • під час нападів кашлю шкірні покриви дитини міняють колір, сильно бліднуть або синіють.
 • У більшості випадків кашель у дітей не вимагає медичного втручання, якщо не супроводжується іншими симптомами або порушеннями.

  Діагностика кашлю у дітей

  Як правило, для діагностики кашлю у дітей не потрібні ніякі аналізи чи обстеження. Лікар проведе огляд дитини, запише, коли з’явився кашель і будь-які інші симптоми. На підставі цих даних і ставлять діагноз.

  У деяких випадках, наприклад, якщо у дитини було запалення легенів, чи існує ймовірність того, що він міг проковтнути або вдихнути сторонній предмет, лікар призначає рентгенівське обстеження грудної клітки. Для виявлення інфекції призначають аналіз крові.

  Лікування кашлю у дітей

  Якщо кашель дитини викликаний астмою, призначають медикаментозне лікування, в залежності від характеру і ступеня симптомів та віку дитини.

  Найчастіше кашель виникає після простудних захворювань і не потребує специфічному лікуванні. У цьому випадку більшості дітей не потрібні антибіотики, тому що первісна інфекція була викликана вірусом, а антибіотики знищують тільки бактерії. Швидше за все, цей кашель викликаний тривалим подразненням дихальних шляхів, а не поточної інфекцією.

  Ліки від кашлю й відхаркувальні засоби (ліки, які повинні допомогти відкашлюванню слизу з легенів і дихальних шляхів) не особливо впливають на кашель. Парові інгалятори та зволожувачі повітря також не впливають на кашель і не допомагають у його лікуванні. Крім того, маленька дитина може випадково проковтнути розчин для інгалятора (зазвичай містить ментол або евкаліпт) або обпекти дихальні шляхи.

  Мед допомагає зменшити тяжкість і тривалість кашлю. Зверніть увагу, що мед не слід давати дітям молодше одного року через ризик розвитку дитячого ботулізму (рідкісна, але небезпечна форма харчового отруєння).

  Зазвичай простудний кашель проходить сам по собі з часом, незалежно від лікування або його відсутність.

  Профілактика кашлю у дітей

  Якщо кашель дитини викликаний астмою, його можна запобігти при відповідному лікуванні. Ви можете звести до мінімуму ризик вдихання сторонніх тіл, не дозволяючи маленьким дітям їсти горіхи або грати з невеликими предметами, які можуть потрапити в дихальні шляхи. На жаль, кашель, викликаний вірусною інфекцією, запобігти неможливо.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.