Лікування ішемічного інсульту: п’ять рятівних етапів

Лікування ішемічного інсульту повинно бути тривалим і поетапним . Тільки при такому підході до лікування можна сподіватися на повне або часткове (в залежності від тяжкості захворювання) відновлення функції центральної нервової системи і працездатності.

Етапи лікування ішемічного інсульту

Лікування ішемічного інсульту має бути диференційованим в залежності від стану хворого та характеру змін у головному мозку.

Перший етап медичної допомоги виявляється бригадою швидкої допомоги вдома у хворого. Явища гострого порушення мозкового кровообігу вимагають госпіталізації хворого в реанімаційне відділення або неврологічне відділення в палату інтенсивної терапії, тому другий етап лікування проводиться на базі цих відділень. Після того, як гострі явища інсульту пройдуть, хворого переводять в неврологічне відділення лікарні, в загальну палату — третій етап лікування. Четвертий етап лікування проводиться в неврологічному відділенні відновного лікування, а п’ятий етап — в амбулаторних умовах у поліклініці або в умовах санаторно-курортного лікування.

Перший та другий етапи

Лікар швидкої допомоги надає хворому інтенсивну медичну допомогу, яку потім продовжують надавати у відділенні реанімації або в палаті інтенсивної терапії неврологічного відділення лікарні (залежно від стану хворого). Ця допомога спрямована на усунення виражених порушень життєво важливих органів.

В першу чергу проводиться лікування гострих серцево-судинних і дихальних розладів, у тому числі підтримується прохідність дихальних шляхів. З цією метою змінюють положення хворого, застосовують спеціальні носові і ротові повітроводи, відсмоктують слиз, блювотні маси та інші виділення з порожнини рота і носа. При необхідності проводять інтубацію — вставляють в трахею дихальну трубку і проводять штучне дихання.

Відновлюється і підтримується на постійному рівні водно-електролітний баланс і кислотно-лужну рівновагу у хворих, що знаходяться в несвідомому стані. З цією метою внутрішньовенно крапельно вводяться різні лікарські розчини. Для того щоб уникнути набряку пошкодженої тканини головного мозку, призначаються сечогінні засоби. Вводяться лікарські препарати для зниження температури.

Одночасно проводиться лікування, спрямоване на поліпшення кровопостачання мозку. Як тільки стан хворого стабілізується, його переводять в неврологічне відділення лікарні.

Третій етап

У неврологічному відділенні триває лікування, спрямоване на поліпшення кровопостачання тканини головного мозку. З цією метою призначаються лікарські препарати, що відновлюють серцеву діяльність і рівень артеріального тиску. Призначають також препарати, що сприяють збільшенню припливу крові до головного мозку шляхом розширення кровоносних судин, зменшення їх спазму, розвитку нових гілочок судин для колатерального (в обхід місця пошкодження) кровообігу.

При необхідності відновлюється згортає здатність крові (її трохи знижують для того, щоб попередити утворення тромбів). Призначають лікарські препарати, що покращують обмінні процеси в клітинах головного мозку, а також препарати, що підвищують здатність мозку переносити недостатнє постачання киснем.

Якщо стався тромбоз судини, призначається лікування, що сприяє розчиненню тромбу. Для зниження агрегаційних властивостей тромбоцитів (здатності склеюватися з подальшим формуванням тромбів) у складі комплексного лікування призначають препарати, що містять ацетилсаліцилову кислоту (наприклад, Кардіомагніл).

При порушеннях кровотоку в крупних судинах (сонних або хребетних артеріях) може проводитися оперативне лікування ішемічного інсульту. Найчастіше в таких випадках з посудини віддаляється тромб (тромбектомія).

Четвертий і п’ятий етапи

На цих етапах лікування проводиться в неврологічних відділеннях відновлювального лікування, в поліклініці і в санаторії. Реабілітація хворих після ішемічного інсульту проводиться індивідуально і залежить від того, які зміни відбулися в організмі хворого під час інсульту.

Крім медикаментозного лікування до складу комплексної терапії включаються фізіотерапевтичні процедури, рефлексотерапії, лікувальна гімнастика, масаж. Санаторно-курортне лікування поводится тільки в тому випадку, коли стан хворого є стабільним і не провіщає повторних інсультів. З метою відновлення здоров’я в санаторіях таким хворим призначають водні і грязьові процедури, дозовані фізичні навантаження, активно використовується кліматотерапія.

Лікування ішемічного інсульту тривалий, але відновити здоров’я в більшості випадків все ж можливо.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.