Лікування грижі хребта: консервативне і оперативне

Лікування грижі хребта далеко від того, щоб називатися стандартизованим — методи вибирають залежно від індивідуальних особливостей пацієнта, його загального стану здоров’я, роду діяльності, і так далі. На щастя, в більшості випадків для лікування грижі хребта не потрібна хірургічна операція. Біль, оніміння, слабкість, і інші симптоми, пов’язані з цим порушенням, зазвичай проходять через 4-6 місяців після їх появи.

На жаль, неможливо передбачити, в якого пацієнта одужання станеться без втручання, а у кого немає. Тому в більшості випадків пацієнтам спочатку призначають нехірургічні методи лікування.

Нехірургічне лікування

При лікуванні грижі хребта може застосовуватися комбінація наступні засобів і методів:

 • Знеболюючі засоби; наприклад, нестероїдні протизапальні препарати зменшують запалення і біль, м’язові релаксанти усувають спазми; наркотичні знеболюючі можуть зняти дуже сильний біль (їх можна купити лише за рецептом лікаря).
 • Використання гарячих і холодних компресів, особливо протягом перших 24-48 годин після появи симптомів.
 • Фізіотерапія: масаж, вправи для розтяжки і зміцнення м’язів спини. Вони зменшують біль і збільшують гнучкість хребта.
 • Епідуральна ін’єкція протизапальних препаратів допомагає пацієнтів при сильному болі.
 • Хірургічне лікування

  Якщо після застосування нехірургічних методів лікування протягом декількох тижнів пацієнт продовжує відчувати сильний біль або якщо присутні симптоми неврологічного дефіциту (наприклад, слабкість литкових м’язів), може бути призначена хірургічна операція.

  Як правило, під час операції хірург видаляє пошкоджену міжхребцевий диск частково або повністю. Це називається дискектомії. Ідея про видалення частини хребта може лякати пацієнта, однак на практиці ця процедура проходить з використанням мінімально інвазивних технік, що робить її досить безпечною. При цьому робляться маленькі розрізи і пріменются спеціальні технології, наприклад, мікроскопи і ендоскопи (умовно кажучи, дуже маленькі відео камери).

  Після такої операції пацієнт відновлюється швидше, ніж після операції із застосуванням традиційних технік, оскільки пошкодження м’язів і крововтрата зведені до мінімуму.

  спондилодезу рідко необхідний, якщо пацієнт перший раз лікує грижу хребта. Іноді в простір, що залишився між двома хребцями, все ж вставляють кістковий трансплантат — зазвичай це невеликий шматок кістки, який беруть зі стегна самого пацієнта. Кістковий трансплантат використовують для з’єднання хребців. У деяких випадках для цього також застосовують спеціальні стрижні і гвинти.

  Відновлення

  Якщо хірургічна операція була мінімально інвазивної і пройшла успішно, пацієнт може встати з ліжка в той же день, коли вона була проведена. При відсутності ускладнень пацієнт може відправитися додому протягом 24 годин після операції. Якщо операція була більш інвазивної, пацієнту доведеться залишатися в лікарні декілька днів.

  Перед випискою лікар може порекомендувати пацієнту знеболюючі — протягом декількох днів після операції пацієнт може відчувати більш-менш сильний біль.

  Будинку протягом декількох днів пацієнтові доведеться відпочивати, поступово збільшуючи рівень активності у відповідності з отриманими від лікаря вказівками. Термін повернення до звичного способу життя залежить від стану кожного пацієнта окремо. При появі будь-яких тривожних симптомів у післяопераційний період слід зателефонувати своєму лікареві. Період відновлення є важливим етапом лікування грижі хребта, від якого великою мірою залежить його успішність.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.