Лікування циститу — в яких випадках потрібна госпіталізація

Цистит — це медичний термін, який використовується для позначення захворювань сечового міхура. У більшості випадків запалення викликається бактеріальною інфекцією; для таких захворювань використовується загальна назва — інфекції сечовивідних шляхів (ІМП). Інфекції сечового міхура часто викликають біль і сильний дискомфорт, і можуть стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям, якщо інфекція пошириться на нирки.

Значно рідше цистит виникає як реакція на певні медичні препарати, променеву терапію або потенційні подразники, такі як гігієнічні спреї, сперміцидні гелі, а також тривале використання катетера. Цистит, крім того, може бути ускладненням деяких захворювань.

Бактеріальний цистит зазвичай лікують за допомогою антибіотиків. Лікування інших типів циститу залежить від основної причини захворювання.

Симптоми

Найбільш поширеними симптомами циститу є:

 • Сильні і дуже часті позиви до сечовипускання
 • Печіння при сечовипусканні
 • При частому сечовипусканні виходить дуже маленька кількість сечі
 • Наявність крові в сечі (гематурія)
 • Каламутна або має сильний запах сеча
 • Відчуття дискомфорту в області тазу
 • Відчуття тиску в нижній частині живота
 • Невелике підвищення температури тіла
 • У дітей молодшого віку симптомом циститу може бути енурез. Це також може вказувати на ІМП, особливо якщо ознаки енурезу проявляються вночі або вдень, щонайменше, один раз на тиждень.

  Обов’язково і як можна швидше зверніться до лікаря, якщо, поряд з перерахованими вище симптомами, у вас є такі ознаки інфекції нирок, як:

 • Болі в спині або в боці
 • Жар або озноб
 • Нудота і блювання
 • Якщо дуже часті позиви і вкрай болючі сечовипускання тривають протягом декількох годин або якщо ви помітите в сечі кров, звертайтеся до лікаря. Слід також звернутися до лікаря, якщо симптоми циститу з’явилися після того, як ви пройшли курс лікування антибіотиками від цього захворювання. Можливо, вам знадобляться інші ліки.

  Лікування

  Для лікування інфекції сечовивідних шляхів найчастіше використовуються антибіотики. Які саме антибіотики призначити, і якою має бути тривалість курсу лікування, вирішується залежно від результатів аналізів.

  Часто симптоми циститу слабшають вже через день після початку прийому антибіотиків. Однак, в залежності від серйозності інфекції, приймати їх потрібно від трьох днів до одного тижня. Незалежно від того, як скоро зникли симптоми, і який термін лікування призначив лікар, важливо приймати ліки стільки, скільки було рекомендовано, щоб переконатися в тому, що інфекція дійсно вилікувана, а не тимчасово «зачаїлася».

  При рекуррентном ІМП може знадобитися більш тривалий курс лікування антибіотиками.

  Лікування інтерстиціального циститу ускладнене тим, що причина запалення неясна. Як правило, для полегшення стану призначається терапія, призначена для зменшення симптомів, зокрема, прийом спеціальних медикаментів, електрична стимуляція нервів і інші методи.

  При неінфекційному циститі важливо з’ясувати, що саме його викликало. Для цього потрібно виявити подразник (наприклад, відмовлятися від використання якихось косметичних засобів і спостерігати за реакцією організму). Як правило, симптоми циститу минають через кілька днів після виключення подразника.

  Якщо цистит є ускладненням хіміотерапії або радіотерапії, лікування, як правило, полягає у використанні болезаспокійливих засобів. Після закінчення курсу хіміотерапії або радіотерапії цистит зазвичай проходить.

  Методи лікування

  Основні методи лікування циститу — це лікування медикаментозне, що припускає короткий курс прийому потужних антибіотиків, і лікування самостійне, за допомогою засобів народної медицини, здатних придушити симптоми циститу настільки ж ефективно в легких випадках інфекції.

  Самостійне лікування циститу

  У легких випадках інфекції, тобто при неускладненому циститі, придушити симптоми можна наступними способами:

 • Беручи доступні в аптеках без рецепта лікаря болезаспокійливі засоби (найкраще вибирати препарати з протизапальними властивостями). Приймати такі ліки необхідно в суворій відповідності з інструкціями виробника.
 • Знижуючи кислотність сечі за рахунок розчину соди: один-два рази в день необхідно пити склянку води з розчиненою в ній половиною чайної ложки звичайної харчової соди. Аналогічним ефектом володіють і препарати, до складу яких входить бікарбонат натрію або лимоннокислий калій (цитрат калію) — такі кошти можна, як правило, придбати в аптеках без рецепта лікаря. Зниження кислотності сечі допомагає придушити неприємне відчуття печіння і болю при сечовипусканні, супроводжуючих цистит.
 • Збільшуючи кількість вживаної рідини, за рахунок чого прискорюється процес «вимивання» бактерій з сечового міхура.
 • Медикаментозне лікування циститу

  Лікарі рекомендують для лікування циститу антибіотики, які доведеться приймати впродовж трьох-шести днів. Курс лікування антибіотиками необхідно завершити навіть у тому випадку, коли симптоми циститу зникли до закінчення курсу лікування, щоб повністю знищити бактеріальну культуру, що спровокувала цистит. Приймаючи антибіотики, необхідно дотримуватися дозування, зазначену лікарем або виробником.

  Якщо симптоми циститу не зникають навіть після завершення курсу антибіотиків, необхідно обов’язково звернутися до лікаря — це може свідчити про наявність резистентності (несприйнятливості) бактерій до обраному препарату.

  Зазвичай для медикаментозного лікування циститу застосовуються препарати для перорального застосування — такі антибіотики знижують ризик розповсюдження інфекції на нирки. Для лікування неускладненої інфекції сечовивідних шляхів тривалість курсу прийому антибіотиків становить три дні для жінок та сім-чотирнадцять днів для чоловіків. При ускладнюють обставин — наприклад, при вагітності або діабеті — тривалість курсу антибіотиків для лікування циститу складає від семи до чотирнадцяти днів.

  Найпоширеніші антибіотики, що застосовуються для лікування циститу — триметоприм-сульфаметоксазол, амоксицилін, доксіцілін і препарати групи флуорохінолонов. Для придушення больових відчуттів, викликаних циститом, застосовуються або стандартні болезаспокійливі препарати, доступні в аптеках без рецепта лікаря, або феназопірідін гідрохлорид. На весь період лікування циститу рекомендується збільшити кількість вживаної рідини.

  Основні методи лікування хронічного циститу

 • Прийом однієї дози антибіотика після статевого акту для профілактики циститу, симптоми якого загострюються після сексуальної активності.
 • Тривалий, протягом декількох тижнів або навіть місяців, прийом антибіотиків у вкрай малих дозах для профілактики циститу.
 • Прийом препаратів і засобів, що знижують кислотність сечі (наприклад, що містять аскорбінову кислоту або журавлинного соку).
 • Відсутність ефекту антибіотиків навіть при тривалому курсі лікування може вказувати на інтерстиціальний цистит — рідкісне, хронічне запалення стінок сечового міхура неінфекційної природи. Для лікування інтерстиціального циститу звичайні методи не підходять.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.