Лікування аутизму: як зменшити наслідки

Поки ліки від аутизму не винайдено. Але за допомогою відповідної терапії та освітніх програм багато дітей, яких вразила ця хвороба, можуть навчатися і розвиватися. Лікування аутизму на ранніх стадіях допомагає знизити прояв симптомів хвороби, зменшити агресивність у поведінці і зробити дитину відносно самостійним.

Вид лікування залежить від проблем конкретного пацієнта. Часто найбільш ефективною є терапія, в якій використовується поєднання методів лікування. Аутизм невиліковний, тому терапія триває протягом всього життя.

Чи існує методика лікування

Іноді для лікування аутизму застосовують трудотерапию і фізіотерапію. Трудотерапія допомагає пацієнтам знайти самостійність і навчає їх базовим навичкам (наприклад, як застебнути сорочку, як помитися). Фізіотерапія увазі виконання фізичних вправ і інших лікувальних процедур (наприклад, масажу, теплотерапії), які допомагають пацієнтам управляти своїм тілом.

Для лікування аутизму не існує стандартної методики, і різні фахівці дотримуються різних поглядів і використовують різні методи лікування. Перш ніж почати лікування, можна поспілкуватися з різними фахівцями, щоб зрозуміти, чия компетентність викликає найбільшу довіру. За інформацією можна також звернутися в групи підтримки для аутистів або пошукати корисні відомості в інтернеті на спеціальних сайтах.

 • Різним пацієнтам підходять різні методи лікування. Та чи інша терапія може допомогти одному пацієнтові і виявитися марною для іншого.
 • Різні фахівці, прекрасно освічені та мають достатній досвід, часто дотримуються різних поглядів щодо того, як найкраще підійти до лікування дитини.
 • батьками або опікунами пацієнта потрібно проаналізувати всі запропоновані методи лікування, виходячи з того, що являє собою дитина, і що здається найбільш розумним в даній ситуації.
 • Який би метод лікування не використовувався, на основі картини захворювання конкретного пацієнта складається індивідуальна програма лікування.

 • При поєднанні відповідної терапії та навчальної програми багато люди, хворі аутизмом, роблять успіхи в розвитку.
 • Традиційним методом лікування дітей-аутистів є навчання за спеціальною програмою і керування поведінкою. Є наукові докази того, що чим раніше починається робота по корекції поведінки, по навчанню, по розвитку мовних навичок, а також трудотерапія, тим краще буде віддалений результат. Як правило, лікування не буває легким і являє собою постійну і напружену роботу з дитиною. Корекція поведінки, медикаментозне лікування та інші види методики можуть допомогти пацієнтові впоратися з багатьма симптомами і складнощами, які є результатом захворювання.
 • До методів лікування аутизму відносять поведінкову, освітню, біомедичну і комплементарну терапію. Деякі з цих форм лікування грунтуються на результатах наукових досліджень, інші не мають під собою наукового обгрунтування. При виборі методів лікування необхідно проаналізувати наукові дані, що свідчать на користь тієї чи іншої терапії.

  Медикаментозне лікування при аутизмі

  Для лікування аутизму використовуються різні форми біомедичної терапії. Найбільш широко в даній області застосовуються медичні препарати, які допомагають справлятися з конвульсіями, поведінковими і емоційними проблемами і проявами аутизму.

  Лікарські препарати не усувають неврологічну проблему, яка лежить в основі аутизму, Але вони допомагають впоратися з поведінковими проявами хвороби, наприклад, знизити гіперактивність, імпульсивність, тривожність і підвищити здатність до концентрації. Часто дані препарати допомагають частково усунути такі проблеми і дозволяють пацієнтові отримати найбільшу користь від поведінкової та освітньої терапії.

  Для лікування аутизму використовуються психотропні лікарські засоби, тобто препарати, що впливають на головний мозок. Ось перелік основних використовуваних препаратів:

 • Нейролептики: вплив цієї групи препаратів при лікуванні аутизму вивчено найбільш широко. У людей-аутистів нейролептичні засоби зменшують гіперактивність, патологічну циклічність дій, схильність до самоізоляції і агресію. Новітні препарати, — атипові нейролептики — в тому числі Рисперидон (Ріспердал), Оланзапін (Зіпрекса), Арипіпразол (Абіліфай) і кветиапин (Сероквель) замінили винайдені раніше традиційні нейролептики, у яких було більше побічних ефектів. Рисперидон (Ріспердал) і Арипіпразол (Абіліфай) схвалені Управлінням з контролю якості харчових продуктів і лікарських засобів США як засобу для лікування дратівливості, агресії і самотравмірующіх форм поведінки у дітей та підлітків, хворих на аутизм.
 • Антидепресанти: селективний інгібітор зворотного захоплення серотоніну (СИОЗС) — це клас антидепресантів, який призначений для лікування депресивного стану, обсесивно-компульсивного розлади та тривожності у людей, хворих на аутизм. Такі препарати знижують патологічну циклічність дій, депресію, дратівливість, спалахи гніву і агресію. До препаратів цього класу відносять Флуоксетин (Прозак), Флувоксамін (Лювокс), Сертралін (Золофт) та інші.
 • аналептичні засоби: використовуються для лікування синдрому гіперактивності з дефіцитом уваги у аутистів. Вони збільшують здатність людини до концентрації уваги і знижують гіперактивність та імпульсивність. До таких препаратів відносять метилфенідат (Ріталін, Концерту), Дексметілфенідат (Фокалін), а також амфетаміни (Амфетамін і дексамфетамін) і так далі.
 • Препарати нестімулірующего дії: використовуються для лікування синдрому гіперактивності з дефіцитом уваги, але ефективні також при лікуванні аутизму. Як і аналептичні засоби, препарати нестімулірующего дії ефективно підвищують здатність до концентрації, зменшують нервове збудження і знижують рівень активності. До таких препаратів відносять, наприклад, атомоксетин (Страттера) і гуанфацин (Інтунів).
 • Інші лікарські засоби: є й інші препарати, які можуть допомогти при лікуванні аутизму. Для зменшення конвульсій часто використовуються протисудомні засоби. Також вони допомагають стабілізувати настрої і поведінку. Альфа-2 адренергічні агоністи (наприклад, Клофелін (Катапрес)) іноді застосовують для зменшення гіперактивності і поведінкових порушень у аутистів. Також нерідко хворим прописують такі препарати, як Буспірон (Буспар) і Пропранолол.
 • Лише деякі з перерахованих лікарських препаратів пройшли випробування в наукових дослідженнях за участю людей, хворих на аутизм.

 • Крім того, такі питання, як дозування препаратів (що особливо важливо при лікуванні дітей), моніторного спостереження і взаємодію з іншими препаратами і продуктами харчування, вивчені недостатньо добре. Це стосується і короткострокових і довгострокових побічних ефектів.
 • У багатьох з перерахованих препаратів є такі побічні ефекти, як сонливість (седативний ефект) або порушення сну (безсоння), втрата або набір ваги.
 • У деяких випадках може розвинутися лікарська залежність.
 • Дані препарати може прописати тільки лікар-фахівець, що працює з пацієнтами-аутистами.
 • Дієта при аутизмі

  Було проведено безліч досліджень з метою з’ясувати, чи пов’язані прояви аутизму з підвищеним або зниженим вмістом в організмі хворих тих чи інших вітамінів, мінералів та інших поживних речовин. Результати цих досліджень не дали чіткої відповіді на це питання. Лише деякі їх цих теорій отримали наукове підтвердження, але як батьки, так і лікарі говорять про те, що у хворих на аутизм, що приймають харчові добавки, наприклад, вітамін В, магній, жир печінки тріски і вітамін С, спостерігається поліпшення.

  У деяких пацієнтів, хворих на аутизм, є чутливість до певних видів їжі або харчова алергія. У цих випадках необхідно проведення дієтотерапії, яка забезпечує збалансованість раціону харчування і підтримку здоров’я. Крім того, організація правильного харчування дозволяє налагодити кишкове травлення і поліпшити всмоктування організмом поживних речовин з їжі, тобто усунути проблеми, які, на переконання вчених, властиві багатьом аутистам. Деякі батьки і лікарі стверджують, що через деякий час після виключення з раціону харчування деяких потенційно небажаних білків, наприклад, глютену (міститься в пшеничному борошні) у пацієнтів намічаються поліпшення. Однак, наукових досліджень, які підтвердили б дані факти, поки проведено не було.

  Перш ніж починати лікування дитини за допомогою харчових добавок або кардинальної зміни його раціону харчування, потрібно порадитися з лікарями. Для підтримки нормального росту і розвитку дитини необхідно стежити за тим, щоб його раціон включав всі важливі поживні елементи. Крім того, незважаючи на всю ту користь, яку приносять організму харчові добавки з вітамінами і мінералами, деякі з них можуть приносити шкоду, якщо приймати їх в надлишковій кількості.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.