Лікування анорексії: від психотерапії до лікарні

загрузка...

Лікувати анорексію непросто, а допомогти деяким хворим буває особливо важко. Хвороба дуже підступна і зачіпає не лише тіло, але й розум пацієнтів, так що часто вони навідріз відмовляються, по-перше, визнавати, що хворі, а по-друге, робити які-небудь дії, щоб вилікуватися (навіщо лікуватися, якщо немає хвороби ?). Часто пацієнти так довго відмовляються звертатися до лікаря, що їх привозять до лікарні у вкрай важкому стані.

Проблема в тому, що, навіть перебуваючи в крайньому ступені виснаження, пацієнти не помічають, що з ними щось не так. Більш того, вони продовжують вважати себе товстими і навіть не думають припинити дієту. Якщо ви помічаєте, що ваша близька людина через анорексії близький до виснаження, негайно викликайте лікаря.

Після того, як стан пацієнта стабілізується (це домагаються, в тому числі, за допомогою харчування через крапельницю), починається процес лікування, який може зайняти дуже багато часу. Багато лікуються від анорексії роками, час від часу переживаючи зриви. Це не страшно, принаймні, поки сам пацієнт хоче вилікуватися, його шанси на одужання досить великі.

Психотерапія

Після встановлення довірчих відносин з пацієнтом психотерапевт зосереджується на декількох аспектах. Сприйняття власного тіла — одна з головних проблем, з якою доводиться стикатися під час лікування анорексії. Пацієнт буквально одержимий своїм зовнішнім виглядом і вагою, його судження про них далекі від об’єктивних, він дійсно дуже боїться набрати зайву вагу, а оскільки саме цього від нього хочуть лікарі, переживає сильний стрес.

Потрібно допомогти пацієнтові зрозуміти, що таке нормальна вага тіла, і чому його треба підтримувати. Але набагато важливіше навчити його ставитися до себе так, щоб його самооцінка не залежала від того, скільки він важить, наскільки він худий чи не худий.

Повернемося в дитинство

Негативне сприйняття самого себе часто буває викликано пережитими в дитинстві травмуючими подіями. У людини може розвинутися фіксація на своєму тілі і вазі, якщо, наприклад, батьки часто говорили йому, що він занадто товстий, або якщо його дражнили в школі. Реальна вага при цьому не має значення — такий досвід може однаково відбитися і на людині з ожирінням, і на те, у кого зайвої ваги немає і в помині. Іноді використовується сімейна терапія, особливо якщо анорексією хворий підліток. Це допомагає підлітку більше довіряти батькам, а батькам — краще розуміти свою дитину.

Групова терапія теж дуже ефективна, оскільки дозволяє пацієнтам побачити, що вони не одні зіткнулися з такою проблемою. Дуже важливо, щоб пацієнти з анорексією проходили лікування в доброзичливій, теплій атмосфері, де ніхто не зміг би критикувати їх поведінка або зовнішній вигляд і тим самим, можливо, викликати рецидив.

Госпіталізація

Прийняти рішення про госпіталізацію сам хворий у більшості випадків не може, і це доводиться робити його близьким, коли вони бачать, що стан стає критичним. Це нелегке рішення, але в кожному разі це набагато краще, ніж дозволити людині померти від голоду — а саме це може статися, адже він сам не розуміє, яку небезпеку наражає себе, а нагодувати його насильно вам не вдасться.

Майте на увазі, що, коли хворий побачить, що ви серйозно мають намір відправити його в лікарню, він може почати говорити, що воліє лікуватися альтернативними методами, що це краще, ніж дозволити лікарям напхати себе хімією і т.п. Анорексікі завзято захищають свою манію і можуть бути дуже переконливі, але ви ні в якому разі не повинні піддаватися на ці вмовляння. Альтернативні методи при лікуванні анорексії застосовувалися вже не раз — і безуспішно.

Що робити лікарям?

У лікарні перша задача лікарів — запобігти подальшому погіршенню стану хворого. Потім до нього будуть застосовувати різні методи лікування. Зазвичай пацієнтів з анорексією випускають із лікарні, тільки коли фахівцям вдається змусити їх спокійніше ставиться до свого тіла і їжі, тобто коли пацієнти перестають становити небезпеку для самих себе.

При лікуванні анорексії дуже ефективними можуть виявитися антидепресанти, наприклад, амітриптилін. Хлорпромазин допомагає при нав’язливих станах, підвищеної тривожності і збудливості.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.