Лікування алкоголізму: головне — підтримка близьких

Алкоголізм — це, перш за все, соціальна проблема, оскільки стати рабом згубної звички може стати хто завгодно, незалежно від суспільного становища і життєвих пріоритетів. Так, найчастіше алкоголіками стають люди, які відчувають непереборну потребу хоч ненадовго відволіктися від реальної дійсності, тобто ті, хто перебуває під впливом сильного стресу, кого спіткало горе чи постійно переслідують серйозні неприємності на роботі або проблеми особистісного характеру.

Однак поступово «втягнутися» можна і на тлі безхмарного життєвого благополуччя. Все може початися з щоденної дози келиха вина для апетиту, з дружнього розпиття пивка з численними друзями або з чарочки для «зігрівання». Якщо такий режим стане нормою життя, можна сказати, що людина вже на шляху до алкоголізму — фізичної та психологічної залежності від спиртного, позбавитися від якої за допомогою однієї сили волі вже неможливо.

Поняття про алкоголізм у більшості людей сформувалося на підставі настільки поширених в радянський час плакатів, де алкоголіки зображувалися у вигляді неголеною червононосий особистості з опухлими очима і стирчить з кишені пляшкою. «Я зовсім не такий! Значить, я не алкоголік і в будь-який момент можу «зав’язати» без всяких проблем! »- Приблизно так заспокоює себе і оточуючих людина, що звик до« зеленого змія ». Однак алкоголізм — це не обов’язково червоний ніс, ціррозная печінку й чортики перед очима. При таких симптомах допомогти хворій людині вже дуже важко. Лікування алкоголізму має починатися тоді, коли виникає потреба вжити чергову дозу спиртного, причому для цього зовсім не потрібний який-небудь привід.

Які ж основні принципи лікування алкоголізму? Для того щоб впоратися з проблемою, необхідні зусилля не тільки лікарів, а й самого пацієнта. Напевно, переконати хворого в необхідності лікування — це найскладніше завдання, оскільки, як уже зазначалося, людина ніколи не зізнається навіть самому собі, що він став алкоголіком. Тому, не виключено, що знадобиться допомога досвідченого психолога. Згода і бажання пацієнта подолати свою пристрасть — це важливий крок на шляху успішного лікування.

Медикаментозну терапію слід починати з очищення організму від токсичних речовин, що нагромадилися в клітинах за період зловживання спиртними напоями. Для цього необхідно призначити препарати з групи дезінтоксікантов — лікарських засобів, що нейтралізують і виводять отрути. З цією метою можна застосовувати гемодез, Неогемодез, ентеродез, Цитофлавін та інші препарати з аналогічним механізмом дії. Після раптового припинення прийому алкоголю організм відповість бурхливою реакцією, відомої під назвою абстинентного синдрому (або синдрому відміни), тому для відновлення нормальної функціональної діяльності клітин необхідно призначити цілий комплекс вітамінів (аскорбінова і нікотинова кислоти, тіамін, рибофлавін і т.д.). Крім того, відсутність чергової дози спиртного негативно відбивається і на психологічному стані хворого алкоголізмом. Тому він потребує прийомі заспокійливих препаратів (наприклад, препарати валеріани), антидепресантів (наприклад, інгібітори МАО) або навіть нейролептиків для придушення галюцинацій (наприклад, галоперидол або дроперидол). При порушеннях сну можна давати снодійні (барбітал, фенобарбітал та ін.) Лікування вищепереліченими препаратами триває від двох до трьох тижнів, залежно від динаміки поліпшення стану.

Після того, як була проведена фізична і психологічна корекція, приступають до блокади хімічного розщеплення алкоголю на ферментативному рівні за допомогою так званих сенсибілізуючих засобів. До таких засобів належать дисульфірам, метронідазол, Колм і деякі інші препарати. Дія цих медикаментів засновано на виникненні у хворого стійкої відрази до алкогольних напоїв. Після досягнення результату переходять на підтримуюче лікування, яке полягає, знову ж таки, в періодичному прийомі антиалкогольних десенсибілізаторів і загальнозміцнюючу терапії. З цією метою для поліпшення ферментативної активності продовжується прийом вітамінів, а для оптимізації діяльності кори головного мозку ефективні нейрометаболіческіе препарати (пиридитол, кортексин та ін.)

Важко переоцінити підтримку близьких людей для остаточної перемоги над алкоголізмом. Саме найближче оточення допоможе людині знайти упевненість і повернутися в здорове життєве русло.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.