Лікувальні трави — чи потрібні вони сучасній людині?

Трави і рослини використовувалися в лікувальних цілях задовго до того , як людство почало вести свою історію. У стародавніх китайських і єгипетських папірусах можна знайти численні описи використання рослин для лікування захворювань. Корінні народи, наприклад, африканські і північноамериканські індіанці, використовували трави в ритуалах зцілення, а інші народи побудували на фітотерапії цілі медичні системи (Аюрведа). Дослідники виявили, що люди на різних континентах використовують одні й ті ж рослини з однаковими цілями.

На початку XIX століття, коли став можливим хімічний аналіз, вчені почали добувати з рослин активні речовини і використовувати їх у фармацевтичній промисловості. У ХХ столітті хіміки навчилися отримувати рослинні речовини в лабораторії, і з часом засоби рослинного походження були повністю витіснені ліками.

Нещодавно Всесвітня організація охорони здоров’я підрахувала, що 80% людей у всьому світі використовують фітопрепарати для надання первинної медичної допомоги. Так, у Німеччині близько в продажі є близько 600-700 найменувань рослинних лікарських засобів, і німецькі лікарі активно їх призначають. Популярність фітотерапії в останні 20 років зросла і в інших європейських країнах.

У чому секрет ефективності лікувальних трав?

У багатьох випадках вчені не впевнені, які саме активні речовини або частини того чи іншого рослини допомагають при лікуванні захворювання. Трави цілком містять безліч інгредієнтів, які можуть надавати сукупне лікувальну дію. Ефективність лікарської рослини визначається безліччю факторів, наприклад, умовами (клімат, мікроорганізми, якість грунту), в яких росте рослина, а також умовами його збору (деякі рослини слід збирати строго в певний час року) і обробки.

Як застосовують лікувальні трави?

За останні 30 років застосування рослин у лікувальних цілях різко зросла, адже деякі трави ефективні як при лікуванні, так і для профілактики захворювань, особливо захворювань шлунково-кишкового тракту і сечостатевої системи. Ще одна вагома гідність лікарських трав у тому, що мають менше побічних ефектів, ніж хімічні препарати, і рідше викликають алергічні реакції. Крім того, при тривалому зберіганні лікарські збори не псуються, а зберігають свої корисні властивості. Тим не менш, застосовувати лікувальні трави слід відповідно до вказівок лікаря, так як безграмотне і безконтрольне застосування лікарських травм може завдати непоправної шкоди організму.

Нерідко призначають кілька лікарських трав, так як деякі сполучення більш ефективні і можуть мати менше побічних ефектів. При призначенні фітотерапії лікар повинен брати до уваги різні чинники, в тому числі вид і сімейство, до якого належить рослина, середу його зростання, умови його збору, обробки та зберігання.

Для чого застосовують лікувальні трави?

Фітотерапія застосовується для лікування багатьох захворювань і станів, в тому числі астми, екземи, передменструального синдрому, ревматоїдного артриту, мігрені, менопаузи, хронічної втоми, синдрому подразненого кишечника та інших захворювань шлунково-кишкового тракту. Ось застосування деяких поширених лікарських трав:

 • Звіробій (Hypericum perforatum) добре відомий своїм антидепресивну дію. В цілому, більшість досліджень показали, що звіробій може бути ефективним засобом при лікуванні легкої та помірної депресії, і має менше побічних ефектів, ніж більшість антидепресантів, що відпускаються за рецептом. Але звіробій взаємодіє з багатьма іншими лікарськими засобами, в тому числі протизаплідними таблетками, тому дуже важливо приймати його тільки під керівництвом лікаря.
 • Валеріана (Valeriana officinalis) — популярна альтернатива часто призначуваних препаратів від безсоння, так як надає щадну дію і, на відміну від багатьох хімічних препаратів, безпечна для здоров’я. Деякі дослідження підтверджують цю думку. Валеріана має мінімум побічних ефектів, в порівнянні з рецептурними снодійними, наприклад, не викликає ранкову сонливість.
 • Ехінацея (Echinacea purpurea) допомагає підвищити опірність організму і зміцнити природний імунітет. Ехінацея — одне з найпопулярніших лікарських рослин, але дослідникам важко сказати, чи може вона допомогти запобігти або вилікувати застуду, хоча це застосування ехінацеї є найпоширенішим. Ехінацеї притаманні також антибактеріальні та противірусні властивості, вона пригнічує ріст і розмноження стрептокока, стафілокока, кишкової палички, вірусів грипу, герпесу, стоматитів, ефективна при запальних захворюваннях (ревматизм, поліартрит, простатит, гінекологічні розлади), захворюваннях верхніх дихальних шляхів, при різних ранових процесах (трофічні виразки, остеомієліт).
 • Лікувальні трави — безцінний дар природи, вони допоможуть вам у лікуванні безлічі захворювань, але застосовувати їх потрібно під керівництвом лікаря.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.