Лікувальні дієти: ми — те, що ми їмо

загрузка...

Корисні властивості одних продуктів харчування і шкідливі властивості інших вже давно вивчені: усім відомо, наскільки корисні для здоров’я організму в цілому свіжі фрукти та овочі і наскільки шкідлива, наприклад, жирна смажена свинина. Втім, знання корисних властивостей харчових продуктів допомагає не тільки харчуватися правильно і підтримувати в нормі вагу, але і, як показує практика, запобігати і лікувати багато хвороб. Саме на таких знаннях засновані численні лікувальні дієти — режими харчування, розроблені з урахуванням всіх «можна» і «не можна» для хворих.

Їжа як ліки

З найдавніших часів деякі продукти харчування служили не тільки для приготування їжі, але і для лікування яких-небудь захворювань — варто згадати хоча б про живильний курячому супі, який в якості зміцнюючого і навіть лікарського засобу був відомий століття тому в самих різних країнах . Більш того — античні вчені прекрасно знали про те, який вплив роблять на здоров’я людини різні продукти харчування. Вивчення корисних властивостей різноманітних продуктів привело до розвитку окремої науки — дієтології: сучасні вчені, які займаються питаннями лікувального харчування, зуміли використати накопичені за кілька століть знання для розробки цілого комплексу різних лікувальних дієт.

Що таке лікувальна дієта

У загальному розумінні цього слова дієта — це якийсь звід правил, що регулюють вживання людиною їжі. Склад дієти, її «меню», визначають самі різні чинники — від історичних та культурних традицій (азіатська і середземноморська дієти, наприклад, відрізняються один від одного трохи менше ніж повністю саме за рахунок абсолютно різних культур) до енергетичної цінності окремих продуктів та їх складу (тобто співвідношення білків, жирів і вуглеводів у раціоні). Лікувальні дієти можна плутати з дієтами, які розроблені для нормалізації маси тіла — лікувальна дієта переслідує зовсім інші цілі. Лікувальний режим харчування розроблений не для того, щоб схуднути, а для того, щоб зміцнити здоров’я хворого. Оптимальна лікувальна дієта в кожному випадку підвищує ефективність інших методів лікування аж до посилення дії яких лікарських препаратів. Крім того, важливість дотримання лікувальної дієти полягає в тому, що правильно підібраний режим харчування дозволяє уповільнити, «загальмувати» розвиток хвороби, попередити її перетворення в хронічне захворювання. Нарешті, ще одну дуже важливу властивість кожної лікувальної дієти — це можливість використання її як своєрідного профілактичного засобу: певний раціон, розроблений з урахуванням стану хворого, специфіки захворювання і тих порушень в організмі, які воно спровокувало, допомагає усунути ризик можливих ускладнень. Так, наприклад, неправильне харчування при діабеті посилює негативний вплив на здоров’я організму постійно високого рівня цукру в крові, а ось дотримання лікувальної дієти, що виключає з раціону більшість джерел вуглеводів, допомагає запобігти важкі наслідки цього захворювання.

Спеціальні лікувальні дієти розроблені для безлічі різних захворювань. У їх числі:

 • Ожиріння, цукровий діабет
 • Захворювання серцево-судинної системи
 • Захворювання нервової системи
 • Виразкові захворювання шлунка і дванадцятипалої кишки
 • Захворювання і порушення роботи шлунково-кишкового тракту — гастрити, коліти, ентерити, хронічні ентероколіти, запори, діарея
 • Захворювання печінки, нирок, жовчних шляхів
 • Гострі інфекційні захворювання
 • Важливо пам’ятати: лікувальні дієти — не панацея

  Лікувальні дієти — це дуже важлива складова загальної терапії, що надає значний, а часом і вирішальний вплив на ефективність курсу лікування. Недотримання рекомендацій лікувальної дієти може виявитися не тільки шкідливим, але й по-справжньому небезпечним — особливо у випадку таких захворювань, які так чи інакше взаємопов’язані з вживається людиною їжею. Нехтування правилами лікувальної дієти може спровокувати посилення хвороби, прискорення її розвитку, знизити ефективність інших методів лікування. Втім, і як панацею лікувальні дієти розглядати не варто: медицина і дієтологія — науки різні, що доповнюють один одного, і правильний режим харчування завжди повинен поєднуватися із засобами традиційної медицини для досягнення оптимальних результатів у лікуванні захворювання.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.