Лікувальна гімнастика — допоможе при будь-якій хворобі

Лікувальна гімнастика, або лікувальна фізкультура — це комплекс специфічних фізичних вправ на окремі групи м’язів і суглобів, показаних при деяких захворюваннях хребта і суглобів. Вправи лікувальної гімнастики призначаються як один з методів відновної терапії або в процесі лікування фізіотерапевтом. Дивно, але лікувальний вплив деяких фізичних вправ було вивчено ще кілька століть тому — так, наприклад, в Росії лікувальна гімнастика набула поширення ще у вісімнадцятому столітті.

Лікувальна гімнастика у профілактиці та лікуванні хвороб хребта

Переваги лікувальної гімнастики в профілактиці та лікуванні різноманітних захворювань хребта і суглобів неоціненні: регулярне виконання фізичних вправ, що лежать в основі лікувальної гімнастики, дозволяє вирішити відразу кілька завдань — купірувати больові відчуття, характерні для захворювань хребта, відновити рухливість суглобів, попередити поглиблення прогресуючого захворювання хребта. Лікувальна гімнастика дозволяє зміцнити м’язи, службовці природним «корсетом» хребта, нормалізувати кровообіг і відтік лімфи, поліпшити поставу. Вправи лікувальної гімнастики показані при остеохондрозі, міжхребетної грижі та інших ураженнях опорно-рухового апарату. Лікувальна гімнастика корисна для людей будь-якого віку — і для дорослих, і для дітей навіть в самому ранньому віці.

«Адресний» рішення проблем

Специфічні вправи лікувальної гімнастики призначаються фізіотерапевтом в залежності від діагнозу, особливостей перебігу захворювання, загального стану здоров’я і віку пацієнта. Таким чином, врахування індивідуальних особливостей пацієнта і його захворювань дозволяє скласти максимально ефективну програму лікування або реабілітації за допомогою вправ лікувальної гімнастики, підібрати вправи, спрямовані на вирішення конкретної проблеми. Дуже важливо при регулярному виконанні лікувальних вправ враховувати рекомендації фізіотерапевта, що стосуються порядку виконання вправи, тривалості, інтенсивності фізичних навантажень.

Головне — обережність

Лікувальну гімнастику не варто плутати зі стандартною фізкультурою: необхідно завжди пам’ятати про те, що запорука ефективності вправ лікувальної гімнастики — це правильне їх виконання, дуже важливо не зловживати навантаженнями, не перестаратися при виконанні вправ. Крім того, при певних захворюваннях хребта або суглобів якісь вправи протипоказані — вони не тільки не поліпшать стан пацієнта, але можуть посилити прогресуюче захворювання. Так, наприклад, при порушеннях, пов’язаних з викривленням хребта, не рекомендовані вправи, що передбачають стрибки або підняття тяжкості, а також вправи на витягування хребта. Порушення основних рекомендацій лікувальної гімнастики може призвести до досить неприємних наслідків — наприклад, спровокувати зсув міжхребетних дисків або навіть міжхребцевої грижі в результаті надмірного навантаження на хребет.

Основні вправи лікувальної гімнастики

Конкретний комплекс вправ підбирається лікарем виходячи з діагнозу пацієнта і стадії розвитку захворювання, однак до стандартних, найпоширенішим вправам лікувальної гімнастики можна віднести наступні:

З вихідного положення лежачи на спині:

 • Підйом тазу з одночасним прогином грудного відділу хребта (три-чотири підходи)
 • Підйом зігнутої в коліні ноги до живота з наступним випрямленням (три-п’ять підходів, обов’язково робити видих на підйомі і вдих — опускаючи ногу назад у вихідне положення)
 • Підйом однієї руки вгору з одночасним витягуванням іншої руки в сторону (піднімати руки необхідно на вдиху, а опускаючи руки, робити видих)
 • З вихідного положення лежачи на животі:

 • Підйом тулуба з одночасним прогином грудного відділу хребта (три-чотири підходи)
 • Підйом ніг з одночасним приподниманием тулуба (опора на руки, три-чотири підходи)
 • З вихідного положення стоячи на четвереньках:

 • Одночасне витягування лівої руки і правої ноги (чотири-шість підходів, потім зміна руки і ноги)
 • Віджимання: згинання рук у ліктях до зіткнення грудей з твердою поверхнею (три-чотири підходи)
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.