Лікопід: інструкція в допомогу захворілому

Лікопід — це лікарський препарат, який володіє імуномодулюючими властивостями . Механізм дії препарату та відсутність значних побічних ефектів дозволяють застосовувати його при лікуванні різних інфекційно-запальних захворювань, як у дорослих, так і у дітей.

Механізм дії ликопида

Лікопід (основна діюча речовина — глюкозаминилмурамилдипептид — ГМДП) відноситься до групи імуностимулюючих препаратів. Виробляє його вітчизняна фармацевтична компанія Пептек в таблетках по 1 мг (для дітей) і по 10 мг (для дорослих).

Лікопід є продуктом синтезу універсального фрагмента клітинної оболонки будь-яких бактерій. Препарат розроблений в Інституті біоорганічної хімії ім. М.М.Шемякіна і Ю.А. Овчинникова РАН за участю вчених Великобританії та пройшов клінічні випробування у відповідності з міжнародними вимогами на базі московських лікувальних установ.

Механізм дії ликопида заснований на його здатності впливати на окремі ланки клітинного та гуморального імунітету. Так, він активізує діяльність фагоцитів (макрофагів і нейтрофілів — основної ланки клітинного імунітету), які поглинають і розчиняють всередині своїх клітин збудників інфекцій. Стимулювання В-і Т-лімфоцитів призводить до активізації інших ланок імунітету, зокрема, до вироблення антитіл до різних збудників інфекції. Відбувається це тому, що у всіх перерахованих клітинах є рецептори, які проявляють чутливість до ГМДП. Крім того, лікопід стимулює лейкопоез — утворення клітин білої крові (лейкоцитів), що відповідають за імунітет.

Активність імунної системи зростає не тільки по відношенню до інфекції (бактеріям, вірусам, грибкам, найпростішим), але і по відношенню до пухлинних клітин. Стимулюється синтез специфічних антитіл і біологічно активних речовин, активність природних кілерних клітин, пригнічують розмноження і знищують клітини пухлини.

Допомагає лікопід і при аутоімунних (викликаних алергією на власні тканини організму) захворюваннях, оскільки блокує синтез біологічно активних речовин, що беруть участь в запальних та алергічних реакціях. Але в цьому випадку лікопід призначають з обережністю і не при всіх захворюваннях.

Показання та протипоказання для призначення

Лікопід в таблетках по 1 і 10 мг застосовується при лікуванні наступних захворювань і станів у дорослих, які супроводжуються вторинними порушеннями імунітету:

 • при хронічних інфекційно-запальних захворюваннях легень, в тому числі туберкульозу;
 • при гострих і хронічних гнійно-запальних захворюваннях шкіри та м’яких тканин, у тому числі при гнійних, погано гояться ранах;
 • при герпесі різної локалізації, в тому числі при ураженні очей;
 • при захворюваннях, викликаних вірусом папіломи людини (ВПЛ), в тому числі при гострих кондиломах;
 • при хронічних вірусних гепатитах В і С;
 • при цитомегаловірусної інфекції;
 • при деяких шкірних захворюваннях, наприклад, при псоріазі.
 • Дітям таблетки по 1 мг застосовуються:

 • при гострих і хронічних гнійно-запальних захворюваннях шкіри та підшкірної клітковини;
 • при хронічних інфекційно-запальних захворюваннях бронхів і легень, як під час загострення, так і в стані поза загостренням;
 • при гострому та рецидивуючому герпесі будь-якої локалізації;
 • при хронічних вірусних гепатитах В і С.
 • Протипоказаннями для прийому ликопида є вагітність, годування дитини грудьми, аутоімунний тиреоїдит (захворювання щитовидної залози, яке супроводжується алергією на її тканини), висока температура і підвищена чутливість до компонентів препарату.

  Побічні ефекти

  Лікопід добре переноситься дорослими та дітьми, але іноді на початку лікування може спостерігатися короткочасне підвищення температури тіла до 37,9 ° C. Цей побічний ефект зазвичай не потребує відміни препарату і проходить без додаткового лікування.

  Якщо ж у хворого з’явилася алергічна реакція на лікопід (свербляча висип, набряк Квінке, бронхоспазм і так далі), то лікування потрібно буде припинити і більше ніколи цей препарат даному хворому не призначати.

  Як лікопід взаємодіє з іншими лекарсвеннимі препаратами

  Лікопід зазвичай чудово поєднується з іншими лікарськими препаратами, що входять до складу комплексного лікування інфекційно-запальних захворювань. На фоні прийому ликопида можливе зниження доз антибактеріальних, противірусних та протигрибкових препаратів. Єдиним винятком є сульфаніламідні препарати і тетрацикліни — застосовувати їх одночасно з лікопід вважається недоцільним.

  Ефективність ликопида знижується при одночасному призначенні глюкокортикостероїдні препаратів (вони знижують імунітет), адсорбентів і засобів, що знижують кислотність шлункового соку.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.