Ліки від кашлю — коли їх варто застосовувати?

Безрецептурні препарати від кашлю можна умовно розділити на два типи : протикашльові та муколітичні (відхаркувальні) кошти. Декстрометорфан (тріамінік, робітуссін та інші) являє собою широко поширене протикашльову (тобто переважна кашель) засіб. З відхаркувальних засобів без рецепта можна придбати гвайфенізін (муцінекс, робітуссін).

Як діють безрецептурні препарати від кашлю?

Протикашльові засоби пригнічують кашель, блокуючи кашльовий рефлекс. Муколітичні засоби сприяють відкашлюванню мокротиння і очищенню дихальних шляхів.

Декстрометорфан — найпоширеніший засіб від кашлю. Декстрометорфан не володіє знеболюючими властивостями кодеїну і не викликає звикання. Він допомагає при сухому спазматическом кашлі. Декстрометорфан і гвайфенізін іноді застосовуються разом. Вони також доступні в комбінації з іншими препаратами, наприклад, болезаспокійливими, протинабрякові і антигістамінними засобами. Ці комбіновані препарати (мультісімптомних засоби від застуди) призначені для комплексного лікування декількох симптомів одночасно. Однак якщо основним симптомом є кашель, будьте обережні: що містяться в комбінованих препаратах антигістамінні засоби і антіконгестанти (засоби для зняття набряку слизової) надають висушують дію, внаслідок чого мокрота може стати гущі, і її буде важче видалити з дихальних шляхів. Це тільки посилює кашель.

Які загальні побічні ефекти безрецептурних препаратів від кашлю?

У дорослих без проблем зі здоров’ям зазвичай не спостерігаються побічні ефекти від протикашльових ліків. Однак у деяких випадках препарати від кашлю можуть викликати дратівливість, сонливість і запаморочення. Побічні ефекти можуть виникати у людей, що страждають деякими хронічними захворюваннями, а також у літніх людей і при використанні ліків від кашлю протягом тривалого періоду часу.

Як ліки від кашлю взаємодіють з іншими лікарськими засобами?

Ліки від кашлю часто приймають у поєднанні протинабрякові, антигістамінними і знеболюючими препаратами, тому дуже важливо розуміти, як взаємодіють їхні активні компоненти.

В цілому, намагайтеся уникати препаратів, призначених для усунення декількох різних симптомів одночасно. Наприклад, ви можете приймати від кашлю гвайфенізін, але не використовуйте гвайфенізін в поєднанні з іншими активними інгредієнтами, зокрема, протинабрякові, антигістамінними речовинами або ацетамінофеном, якщо ви впевнені, що не приймаєте інші ліки, які також містять ці інгредієнти. Це може привести до передозування одного з цих компонентів.

Кому не слід приймати ліки від кашлю?

Часто лікарі вважають, що кашель, викликаний застудою, не потрібно лікувати. Відхаркування мокротиння допомагає очистити легеневі шляхи, що особливо корисно, якщо ви палите, страждаєте астмою або емфіземою.

Якщо ви приймаєте інгібітори моноаміноксидази (антидепресанти, що відпускаються за рецептом), перш ніж приймати препарати від кашлю, що містять декстрометорфан, слід обов’язково проконсультуватися з лікарем.

Крім того, деякі комбіновані ліки від застуди та кашлю містять протинабрякові речовини. Не приймайте ці препарати, якщо у вас підвищений кров’яний тиск або серцеві захворювання. Будь-які засоби від кашлю, в тому числі безрецептурні, рекомендується приймати після консультації з лікарем, оскільки вони можуть мати небажані побічні ефекти.

Місцеві препарати від кашлю

Камфара і ментол — найбільш поширені місцеві препарати від кашлю. Ароматичні речовини цих коштів втирають в область горла і грудей. Анестезуючу дію ароматів цих препаратів послаблює кашель і усуває задишку при застуді. Камфора і ментол також існують у вигляді інгаляторів, а ментол часто входить до складу льодяників від кашлю.

Комбіновані засоби від застуди та кашлю

Багато безрецептурні препарати та сиропи від кашлю містять супрессанти кашлю (декстрометорфан) і відхаркувальний засіб (гвайфенезин) поряд з іншими знеболюючими і протизастудних засобів. Комбінація протизастудного і противокашлевого засобів може містити антигістамінну речовина, деконгестантів, а також знеболювальний засіб у комбінації з відхаркувальною і / або переважною кашель засобом. Комбіновані засоби від застуди дають оптимальний результат, якщо у вас є всі симптоми застуди (біль у тілі, кашель, закладений ніс).

Дослідження показують, що безрецептурні комбіновані препарати для лікування застуди можуть бути малоефективними у дітей і одночасно пов’язані з ризиком важких побічних ефектів. Зокрема, їх компоненти можуть викликати у маленьких дітей галюцинації, дратівливість і порушення серцевого ритму. Слід проконсультуватися з лікарем, перш ніж давати які-небудь безрецептурні препарати дітям.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.