Летаргічний сон — «уявна смерть»

Летаргічний сон — патологічний стан, при якому значно слабшають всі зовнішні прояви життя. З летаргією все ще пов’язано безліч забобонів і легенд, хоча сучасні вчені ретельно вивчають цей феномен і вже висунули кілька гіпотез.

Що відбувається з людиною під час летаргічного сну

Перед впадінням в летаргічний сон можуть з’явитися його провісники. До них відносяться головний біль, млявість, відчуття втоми, розбитості. Приступ сну розвивається раптово і може тривати від декількох годин до багатьох років. Офіційно зареєстрований випадок, коли летаргія тривала двадцять років.

Стан летаргії в більшості випадків схоже на звичайний глибокий сон. Людина не реагує на будь-які зовнішні подразники. Якщо уважно спостерігати за ним, можна помітити легкі рухи повік і поверхневе дихання. Колір шкірних покривів не змінюється, а пульс таки промацується, хоча і може стати уповільненим.

У рідкісних випадках при більш тяжкому стані хворого летаргічний сон дійсно схожий на «уявну смерть». Шкіра стає блідою і холодною, пульс непомітний і складає всього декілька ударів в хвилину. Дихання майже не визначається навіть за допомогою дзеркальця, піднесеного до рота людини. Температура тіла знижується до температури навколишнього середовища, а всі обмінні процеси різко уповільнюються.

Сучасна медицина може відрізнити летаргічний сон від смерті навіть у таких складних ситуаціях. Зберігається реакція розширення зіниць на болюче роздратування. Якщо впливати електричним струмом на м’язи людини в стані летаргії, вони будуть скорочуватися. Електрокардіографія і електроенцефалографія допомагають зареєструвати активність серця і головного мозку.

Хворі в стані летаргічного сну хоча і не реагують на те, що відбувається навколо них, але сприймають ці події і навіть запам’ятовують їх. Дані електроенцефалографії допомогли це підтвердити. Вивчивши активність мозку хворих в стані летаргії, було з’ясовано, що зареєстровані біоструми точно такі ж, як і у решти людей.

Широко поширена думка, що люди в летаргічному сні майже не старіють через уповільненої обміну речовин і можуть продовжити свою молодість. Але це далеко не так. Якщо людина перебуває в цьому стані досить довго, то через тривалу обездвиженности утворюються пролежні, відбувається септичний ураження нирок, дихальних шляхів, а судини атрофуються. Тому після занадто тривалого сну пацієнт може навіть стати інвалідом.

Чому виникає

На думку вчених, існує кілька причин, через які у людини може наступити патологічний сон:

 • Летаргія як наслідок загрозливих для життя станів. Вона виникає при серйозних травмах голови, важких отруєннях, значних крововтратах і фізичному виснаженні.
 • Патологія психічної сфери. Кататонічний ступор, який є проявом деяких психічних захворювань, зовні дуже схожий на справжню летаргію. У такому стані людина усвідомлює все, що відбувається навколо, але не може не тільки поворухнутися, але і відкрити очі. У чутливих людей, коли вони відчувають значний стрес (наприклад, при втраті роботи або розлучення) може розвинутися істерична або психогенна летаргія.
 • Деякі лікарські препарати також здатні привести до цього стану. До таких засобів відноситься інтерферон — противірусний і протипухлинні ліки, яке підвищує ступінь імунного захисту організму. Очні краплі під назвою «апраклонідин» можуть стати причиною летаргії у дітей грудного віку.
 • Чому виникає справжній летаргічний сон, ще не встановлено, але вже висунуто кілька гіпотез з цього приводу.
 • Істинна летаргія зустрічається рідко, всього близько десяти випадків в усьому світі в рік. За однією з гіпотез її викликає невідомий вірус, а за іншою — стрептококова інфекція.

  Рассел Дейл та Ендрю Черч, двоє сучасних англійських докторів, вивчили історії хвороб двадцяти людей, які спали багаторічним сном. Лікарі з’ясували одну закономірність: багато з цих пацієнтів, перед тим як впасти в летаргію, хворіли на ангіну. Подальші пошуки бактеріальної інфекції дозволили виявити рідкісну форму стрептококів у всіх цих хворих. На підставі цього вчені вирішили, що бактерії, які викликали ангіну, змінили свої властивості, подолали імунний захист і викликали запалення середнього мозку. Таке ураження нервової системи могло спровокувати напад летаргічного сну.

  Як допомогти пацієнтові в стані летаргічного сну

  Людина в стані летаргії потребує спокою, чистому повітрі і харчуванні, багатому вітамінами та іншими життєво важливими речовинами. При важкому стані, коли пацієнта не можна нагодувати звичайним способом, йому в шлунок вводиться зонд, через який туди потрапляє їжа в рідкому або напіврідкому вигляді. Якщо немає такої можливості, то застосовується парентеральне харчування. При цьому поживні речовини і необхідні солі вводяться в розчинах внутрішньовенно.

  Коли людина довго перебуває в нерухомому положенні, можуть утворитися пролежні — некроз (омертвіння) м’яких тканин. Через постійний тиск відбувається місцеве порушення кровообігу, нервові волокна в таких ділянках перестають проводити імпульси. Обмінні процеси в здавленим тканинах порушуються, і в результаті цього формується некроз, а пізніше може приєднатися інфекція.

  Тому дуже важливо правильно доглядати за шкірою хворого в стані летаргічного сну. Людина не повинна довго лежати в одному положенні, його потрібно постійно перевертати. Під місця кісткових виступів (лопатки, крижі, коліна, лікті, п’яти, гребені клубових кісток) бажано підкладати м’які валики. На білизні пацієнта не повинно бути складок, грубих швів. Для догляду за його шкірою повинні застосовуватися тільки нізкоаллергенная засоби.

  Летаргічний сон — виняткове явище, яке сучасна наука не вивчила повністю. Тому з цим станом пов’язано безліч запитань, відповіді на які тільки належить знайти.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.