Лейкорея (білі) у вагітних: чи є привід до хвилювання?

Дізнавшись про те, що скоро їй належить стати матір’ю, жінка очікує багато: ранкової нудоти, газів, болів внизу живота, варикозу і розтяжок. Найменше вона очікує виділень із піхви. Між тим, лейкорея або білі — часте явище у вагітних. У більшості випадків білі нешкідливі, але іноді вимагають лікування.

Бели — слизові виділення з піхви білого або жовтуватого кольору. Зазвичай вони завжди присутні у жінки, але в певних обставинах їх кількість збільшується. Фізіологічні біли сприяють підтримці вологого середовища всередині піхви, що зберігає його нормальну мікрофлору. У деяких випадках має місце підвищена секреторна активність слизової оболонки шийки матки, тоді кількість виділень може бути рясним, але це не є приводом для занепокоєння. Подібна ситуація часто спостерігається під час вагітності, у післяпологовий період, при сексуальному контакті, безпосередньо перед початком менструації. Нормальні виділення володіють слизової консистенцією, не мають кольору і запаху, не викликають роздратування зовнішніх статевих органів і промежини.

Якщо причина збільшення кількості білій — бактерії, то для відновлення нормального значення рН часто досить підкислити піхву натуральним йогуртом. Однак часто вагітні жінки страждають від грибкових інфекцій. Їх зростання не залежить від значення рН, а тому в даному випадку відновлення кислого середовища піхви зазвичай не допомагає. У цьому випадку нудно якомога швидше звернутися до лікаря і почати лікування.

Наскільки поширені білі при вагітності?

Лікарі запевняють, що білі — один з найпоширеніших симптомів вагітності, і з розвитком плоду кількість виділень збільшується. Це абсолютно нормально. В тій чи іншій мірі лейкорею схильні всі вагітні жінки, тільки у одних виділення настільки рясні, що доводиться носити прокладки (тампони протипоказані під час вагітності), а інші ледь їх помічають і не відчувають жодного дискомфорту.

Коли білі — привід для занепокоєння?

Білі можуть з’являтися при патологічних змінах статевих органів (наприклад, при запальних процесах, пухлинах), деяких загальних захворюваннях (наприклад, при туберкульозі, цукровому діабеті, захворюваннях крові та кровотворних органів). Появі Белей також сприяють опущення стінок піхви, розриви промежини, тривале носіння маткових кілець, порушення правил особистої гігієни.

Звертатися до лікаря слід в тому випадку, коли виділення з піхви супроводжуються печінням і сверблячкою в ньому або в зовнішніх статевих органах, набувають неприємного запаху, молочно-білий, жовтий або зеленуватий колір, домішки крові, водянисту або сирнистий консистенцію.

Рясні білі призводять до того, що вони не встигають випаровуватися і в області промежини відчувається постійна вологість, утворюються мацерації, знижується статевий потяг.

Крім того, білі нерідко викликані збудниками інфекцій. Найчастішою причиною Белей є запалення слизової оболонки піхви (вагініт, кольпіт), як правило, поєднується з цервицитом. Характер виділень при кольпіті залежить від виду збудника. Наприклад, при трихомоноз білі пінисті, при гнійної інфекції — зеленуваті, при бактеріальному вагінозі мають різкий, рибний запах, при грибкових кольпітах слизова оболонка піхви покрита білим ниткоподібним нальотом. Жовті і зеленкуваті біли вказують на гнійне запалення, наприклад, при гонореї, сукровичні білі викликані злоякісним виразкою тканин полових органів, що буває при саркомі, фиброме і раку.

Під час планового огляду гінеколог бере мазок на виявлення можливих інфекцій, результати якого відомі протягом трьох-семи днів. Якщо результати аналізу не виявили патологій, то ніяке профілактичне лікування не вимагається. Кисломолочний запах виділень пояснюється присутністю в вагінальної мікрофлорі лактобацил.

Як усунути викликаний белями дискомфорт

Наведені нижче поради допоможуть вам усунути дискомфорт, що супроводжує ці безпечні, але малоприємні виділення:

 • використовуйте щоденні прокладки (ні в якому разі не тампони — вони підвищують ризик потрапляння інфекції в родові шляхи);
 • дотримуйтесь особисту гігієну і містіть промежину в чистоті;
 • відмовтеся від тісної нижньої білизни і одягу, колготок і штанів;
 • не користуйтеся ароматизованими і парфюмерірованнимі гігієнічними засобами: милом, гелем для душі, маслом для тіла, піною для ванни;
 • не використовуйте вагінальні аерозолі для інтимної гігієни;
 • не застосовуйте спринцювання для вимивання білей з піхви;
 • вживайте щодня як мінімум одну чашку йогурту, що містить живі лактобацили ацідофілла, щоб знизити ризик зараження піхви патогенним дріжджовими грибками роду Candida (або Monilia).
 • При народні методи лікування біли лікуються настоєм звіробою, настоєм листя шавлії, розмарину і кори дуба. Вважається, що добре допомагають від білей гарячі ванни з соснових гілочок або екстракту сосни. Для усунення білей також у піхву на марлеві тампони глибоко в піхву вводять невелику кількість меду (курс лікування 10-15 щоденних процедур). Після перших двох-трьох процедур можуть відзначатися свербіж і печіння, однак надалі вони не турбують, а секрет піхви очищається. Зазвичай вже після 10-12 процедур слизова оболонка піхви і шийки матки набуває нормального вигляду.

  Таким чином, білі — абсолютно нормальний прояв вагітності, яке відзначається у багатьох вагітних жінок. Але зміна вигляду, консистенції та кольору білей може свідчити про інфекцію або ускладненні вагітності. У цьому випадку потрібне медичне втручання і лікування.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.