Лейкоцити як основа імунітету

Білі кров’яні тільця, або лейкоцити, є клітинами імунної системи, беруть участь у захисті організму від як інфекційних захворювань, так і від різних шкідливих речовин. Процес, в ході якого лейкоцити руйнують потенційно небезпечні мікроорганізми, називається фагоцитоз. Почервоніння шкіри, підвищення температури тіла, утворення гною є ознаками активної боротьби лейкоцитів зі збудниками захворювань і з алергенами. В ході цих процесів гине дуже багато лейкоцитів.

Існує п’ять різних видів лейкоцитів; всі вони виробляються клітинами кісткового мозку, які називаються гемопоетичними стовбуровими клітинами. Лейкоцити живуть в організмі людини, в середньому, три-чотири дні. Вони знаходяться в усьому організмі, у тому числі в крові і в лімфатичній системі. Діаметр одного лейкоцита складають від 7 до 21 мікрометра.

Кількість лейкоцитів у крові може служити індикатором деяких захворювань. Лейкоцити складають приблизно 1% об’єму крові дорослої людини. Перевищення нормального рівня лейкоцитів у крові називається лейкоцитоз; рівень лейкоцитів нижче норми називається лейкопенія. Кількість лейкоцитів у крові може знижуватися через різних хронічних захворювань, а також через сильний та / або тривалого стресу. Фізичні властивості лейкоцитів, такі, як обсяг, провідність і гранулярность, можуть змінюватися в залежності від активності, наявності незрілих клітин або злоякісних лейкоцитів, як при лейкозі.

Типи лейкоцитів

Лейкоцити діляться на дві основні категорії: зернисті лейкоцити, або гранулоцити, і незернисті лейкоцити, або агранулоціти. Для цих категорій лімфоцитів характерна наявність або відсутність гранул в цитоплазмі. До перших відносяться еозинофіли, нейтрофіли, і базофіли, до других — лімфоцити і моноцити.

 • Лімфоцити
 • Є два типи лімфоцитів: Т-клітини і В-клітини. Т-клітини формуються в вилочкової залозі, лімфатичному органі, розташованому за грудиною, а В-клітини — в кістковому мозку. Т-клітини виробляють білки, які фагоцити інтерпретують як команду до руйнування потенційно небезпечних мікроорганізмів. В-клітини виробляють антитіла, які допомагають фагоцитам розпізнавати чужорідні елементи. За розміром лімфоцити менше, ніж будь-які гранулоцити; вони складають близько 25-30% всіх білих кров’яних тілець. Збільшення пропорції лімфоцитів типово для інфекційного мононуклеозу та хронічних інфекцій.

 • Нейтрофіли
 • Нейтрофіли захищають організм від бактеріальних і грибкових інфекцій, а також ж допомагають при незначних запальних процесах, що виникають при проникненні в організм мікробів. В результаті загибелі нейтрофілів утворюється гній. Нейтрофіли становлять 60-70% від загального числа лейкоцитів і живуть, в середньому, 5,4 дня.

 • Еозинофіли
 • Еозинофіли беруть участь переважно в боротьбі з паразитарними інфекціями. Вони, крім того, є одними з клітин, що викликають запалення при алергічних реакціях.

 • Базофіли
 • Базофіли відповідають, переважно, за алергічні реакції. Вони викликають викид гістаміну і розширення кровоносних судин.

 • Моноцити
 • Властивості моноцитів схожі з властивостями нейтрофілів, але у них є додаткова функція — вони «показують» патогени Т-клітинам, щоб у майбутньому вони могли розпізнати й знищити їх. Моноцити поступово виводяться з кровотоку і стають макрофагами, які виводять з тканин організму залишки загиблих клітин, і борються з різними мікроорганізмами. Крім того, моноцити можуть зберігати свою активність значно довше, ніж нейтрофіли.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.