Лейкоцити в сечі — ускладнення неминучі

Лейкоцити — білі кров’яні клітини, основне завдання яких — захист організму від шкідливих мікроорганізмів і придушення інфекцій. Лейкоцити здатні проникати в тканини і поглинати чужорідні частинки (цей процес прийнято називати фагоцитозом). Знищення таких чужорідних частинок в великих кількостях призводить до загибелі лейкоцитів і виведенню їх з сечею. Лейкоцити в сечі — один з основних ознак будь-якого запального процесу у внутрішніх органах.

Сечовидільна система складається з нирок, сечоводів, сечового міхура, і уретри. Лейкоцити, або білі кров’яні тільця, зазвичай борються зі збудниками різних захворювань, що проникають в організм. Присутність лейкоцитів можна встановити, провівши аналіз сечі. Часто їх наявність у сечі є ознакою інфекцій сечовивідної системи. Зазвичай ці інфекції вражають нирки або сечовий міхур, а іноді і обидва органи. Нормальним показником рівня лейкоцитів у сечі є 0-10 lev / vl. Якщо показник перевищує 20 lev / vl, можна з великою ймовірністю припустити, що причиною цього є захворювання.

Кожен зразок сечі в лабораторії досліджують візуально, за допомогою мікроскопа і хімічних реагентів. Результати аналізу дають детальну інформацію про склад сечі і загальному стані здоров’я пацієнта. Лейкоцити в сечі можна виявити за допомогою мікроскопа або хімічного реагенти, який дозволяє виявити наявність естерази — ферменту, який виробляється білими кров’яними тільцями.

Лейкоцити в сечі і захворювання сечостатевої системи

Основна причина появи білих кров’яних клітин в сечі — різні захворювання органів сечостатевої системи, від циститу і уретриту до пієлонефриту, запального захворювання нирок. Найчастіше поява лейкоцитів в сечі викликають інфекції сечовивідних шляхів і сечового міхура, які досить швидко і ефективно придушуються стандартним курсом антибіотиків. Після належного лікування аналіз сечі зазвичай показує мінімум лейкоцитів, і кількість білих кров’яних клітин не перевищує норму. Відсутність належного лікування інфекції сечовивідних шляхів може привести до розвитку пієлонефриту — інфекції нирок, яка, крім появи в сечі значної кількості лейкоцитів, супроводжується й іншими характерними симптомами, в тому числі підвищенням температури тіла, болем у ділянці нирок, нудотою і блювотою. Таке захворювання, на відміну від циститу, який в деяких випадках можна вилікувати самостійно, в домашніх умовах, вимагає негайної медичної допомоги та оперативного лікування антибіотиками для запобігання подальшого ушкодження нирок. У деяких випадках лейкоцити в сечі можуть бути єдиним симптомом такого захворювання, як безсимптомна, або прихована, бактеріурія — ця бактеріальна інфекція сечовивідних шляхів протікає без певних симптомів і може призвести до пієлонефриту.

Причини наявності лейкоцитів у сечі

 • Інфекції нирок, наприклад, пієлонефрит, може викликати поява лейкоцитів в сечі. Це інфекція, яка починає розвиватися в сечовивідних шляхах, а потім поширюється на нирки. Найбільш схильні до інфекцій нирок люди з ослабленою імунною системною або ті, хто протягом тривалого часу використовують катетер.
 • Інфекції сечового міхура, або цистит (запалення сечовивідних шляхів і уретри), також може стати причиною появи лейкоцитів у сечі.
 • Гематурія (присутність всіх елементів крові в сечі) буває одним з наслідків обструкції сечовивідної системи. Причиною обструкції може бути травма, пухлина, камені в нирках чи жовчному міхурі, гіпертрофія простати або присутність сторонніх предметів в сечовивідних шляхах.
 • Під час вагітності досить часто спостерігається присутність лейкоцитів у сечі. У більшості випадків це пов’язано з активністю гормонів, однак якщо рівень лейкоцитів істотно перевищує норму і залишається високим протягом деякого часу, можливо, у жінки є яка-небудь інфекція.
 • Часте і тривале стримування позивів до сечовипускання можуть послабити сечовий міхур, через що він не зможе спорожнятися повністю. У решти сечі можуть почати розмножуватися бактерії, викликаючи інфекцію, через що відбудеться підвищення рівня лейкоцитів у сечі.
 • Симптоми

  Симптомами присутності лейкоцитів у сечі можуть бути:

 • Запалення нирок
 • Пухлина сечового міхура
 • Лихоманка
 • Присутність крові в сечі
 • Печіння і біль при сечовипусканні
 • Каламутна сеча і / або поганий запах сечі
 • Лікування

  Вибір способу лікування залежить від основного захворювання. У більшості випадків з інфекціями добре справляються антибіотики. При циститі не завжди потрібно приймати антибіотики або інші медичні препарати. Симптоми цього захворювання минають через кілька днів, а прискорити одужання можна домашніми способами. Коли захворювання проходити, рівень лейкоцитів у сечі приходить в норму.

  Щоб уникнути розвитку інфекцій і попадання в сечу лейкоцитів в подальшому потрібно дотримуватися правил гігієни і зміцнювати імунітет.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.