Лейкоцити в сечі у дитини — рання діагностика запобіжить серйозні захворювання

загрузка...

Лейкоцити — білі кров’яні клітини імунної системи, захищають організм дитини від інфекцій. Наявність у сечі надлишкової кількості лейкоцитів може свідчити про інфекції. Лейкоцити в сечі у дитини найчастіше стають симптомом якої інфекції сечовивідних шляхів.

Симптоми

Запідозрити наявність будь-якої інфекції сечовивідних шляхів або сечового міхура у дитини, що викликала поява лейкоцитів в сечі, можна за непрямими ознаками. В першу чергу, практично всі інфекції такого роду призводять до порушень сечовипускання — характерним симптомом вважається прискорене або утруднене сечовипускання, що супроводжується ріжучої болем. Ще одна характерна ознака — зміна кольору або консистенції сечі (при значній кількості лейкоцитів у сечі у дитини, так званої пиурии, в сечі помітний осад, колір стає мутним). Нарешті, про інфекції сечовивідних шляхів можуть свідчити підвищення температури тіла або, навпаки, озноб, біль у животі, нудота, блювання. Необхідно пам’ятати про те, що в деяких випадках бактеріальна інфекція сечовивідних шляхів може протікати безсимптомно — такий стан називається прихованою бактеріурія і особливо небезпечно, так як відсутність симптомів ускладнює діагностику захворювання. У цьому випадку аналіз сечі на лейкоцити стає єдиним доступним способом діагностики захворювання сечовивідних шляхів.

Визначення лейкоцитів у сечі

Лейкоцити в сечі у дитини визначаються за допомогою стандартного аналізу сечі. Наявність білих кров’яних клітин понад норму свідчить про інфекцію. У деяких випадках робити аналіз сечі рекомендується в першу чергу після того, як у дитини спостерігається висока температура впродовж кількох днів без певних причин. Стандартний аналіз сечі допомагає виявити наявність у сечі лейкоцитарної естерази (ферменту — продукту розпаду білих кров’яних клітин) і нітритів. Наявність у сечі цих речовин дозволяє підтвердити інфекцію сечовивідних шляхів. Перевищенням норми лейкоцитів вважається виявлення в сечі більше восьми-десяти білих кров’яних клітин (в ході безпосереднього вивчення рідини під мікроскопом) у дівчаток і більше п’яти-семи лейкоцитів — у хлопчиків.

Варто запам’ятати, що в деяких випадках результати аналізу на лейкоцити в сечі у дитини можуть виявитися помилковими, оскільки на результати можуть вплинути деякі фактори. Так, наприклад, надмірне вживання білків або вітаміну С може викликати негативні результати аналізу на лейкоцити в сечі у дитини, навіть якщо насправді їх кількість перевищує норму. А викликати помилкові позитивні результати аналізу на лейкоцити в сечі у дитини може попадання білих кров’яних клітин в сечу із зовнішніх статевих органів при їх запальних захворюваннях. Нарешті, в деяких випадках вирішальними виявляються помилки при зборі зразків сечі — наприклад, недостатня кількість зібраної для аналізу сечі.

Лікування

Як правило, наявність білих кров’яних клітин в сечі у дітей викликано небудь інфекцією сечовивідних шляхів і сечового міхура, добре піддається лікуванню. Стандартний метод лікування таких інфекцій — короткостроковий курс прийому антибіотиків, дозволених для дітей. Як правило, короткий курс антибіотиків дозволяє придушити симптоми інфекції, і виконується повторно аналіз сечі показує відсутність лейкоцитів в сечі. Повторний аналіз на лейкоцити в сечі у дитини дуже важливий, оскільки дозволяє визначити, наскільки успішним виявилося лікування вибраними медикаментозними препаратами.

У деяких випадках, при виявленні в сечі у дитини великої кількості лейкоцитів і бактерій, призначається додатковий аналіз — так званий посів сечі, який дозволяє точно визначити шкідливі мікроорганізми, що спровокували інфекцію сечовивідних шляхів. Такий аналіз необхідний для призначення подальшого лікування — у деяких видів бактерій може спостерігатися резистентність (опірність) антибіотиків, зазвичай призначаються для лікування бактеріальних інфекцій сечовивідних шляхів у дитини, а посів сечі допомагає вибрати ліки для знищення таких бактерій.

Тетяна Смирнова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.