Лейкоцити в сечі при вагітності — небезпека для майбутньої дитини

Аналіз сечі — стандартна процедура, виконується на ранньому терміні вагітності для діагностики можливих інфекцій сечовивідних шляхів, здатних викликати ускладнення вагітності. Важливий аспект такої процедури — виявлення наявності лейкоцитів у сечі. Лейкоцити в сечі при вагітності можуть свідчити про наявність будь-яких інфекцій органів сечостатевої системи, що вимагають негайного лікування.

Що таке лейкоцити?

Лейкоцити, або білі кров’яні клітини — клітини крові, виконують захисну функцію в організмі. Завдяки своїй здатності проникати крізь стінки кровоносних судин в тканини і органи лейкоцити можуть поглинати збудників різного роду інфекцій, будь то бактеріальна інфекція або грибкове захворювання. У процесі знищення патогенів лейкоцити гинуть і виводяться з організму з сечею. Таким чином, наявність у сечі лейкоцитів — один з безсумнівних ознак будь-якої інфекції. Тим не менш, лейкоцити в сечі при вагітності зустрічаються досить часто навіть без підтвердженого захворювання, тому для точної діагностики частіше використовується, поряд з визначенням лейкоцитів у сечі, додатковий аналіз сечі на нітрити, які також можуть сигналізувати про розвиток інфекції.

Як вимірюються лейкоцити в сечі при вагітності?

Наявність і кількість лейкоцитів у сечі визначається за допомогою стандартних аналізів сечі на наявність лейкоцитарної естерази — продукту розпаду білих кров’яних клітин. Нормою для жінок вважається не більше шести лейкоцитів у полі зору при дослідженні зразків рідини під мікроскопом. Тим не менш, у вагітних жінок перевищення норми найчастіше спостерігається навіть тоді, коли наявність будь-якої інфекції або запального захворювання органів сечостатевої системи не підтверджено. Це пов’язано з самим механізмом перебудови організму жінки в період вагітності — велика кількість білих кров’яних клітин накопичується в слизовій оболонці матки, щоб захистити розвивається в порожнині матки плід від можливої інфекції.

У деяких випадках аналіз сечі на наявність лейкоцитарної естерази або визначення кількості лейкоцитів в сечі — єдиний спосіб діагностувати захворювання, що протікають без певних симптомів. Приміром, лейкоцити в сечі при вагітності можуть бути єдиною ознакою, так званої, безсимптомної, або прихованою, бактеріурії — небезпечної бактеріальної інфекції, що протікає без виразних симптомів і здатної призвести до розвитку пієлонефриту, захворювання нирок.

Основні причини появи

Найчастіше причиною появи білих кров’яних клітин в сечі під час вагітності стають звичайні інфекції сечовивідних шляхів і сечового міхура — в першу чергу, гострий або хронічний цистит. Непряма причина такого збільшення кількості лейкоцитів у сечі — настання вагітності: під час вагітності об’єм сечового міхура збільшується, а тонус м’язів, навпаки, зменшується через зростаючий ваги дитини. Через це часто спостерігається неповне спорожнення сечового міхура, який стає середовищем для стрімкого розмноження бактерій. В результаті розвивається інфекція сечового міхура, що викликає збільшення кількості лейкоцитів у сечі.

При відсутності належного лікування бактеріальна інфекція сечовивідних шляхів і сечового міхура може призвести до розвитку пієлонефриту — інфекції нирок, куди більш серйозного захворювання, яке супроводжується виразними гострими симптомами і особливо небезпечно в період вагітності. У деяких випадках пієлонефрит може навіть викликати передчасні пологи.

Нарешті, лейкоцити в сечі при вагітності можуть бути ознакою, так званої, прихованої, або асімптоматічних, бактеріурії — бактеріальної інфекції сечовивідних шляхів, розвиток якої не супроводжується якими виразними симптомами, за якими можна помітити інфекцію. Бактеріурія — дуже небезпечне захворювання для вагітної жінки: згідно зі статистикою, бактеріальна інфекція підвищує ризик передчасних пологів і невиношування у два-три рази. Багато в чому саме для своєчасної діагностики можливої бактеріурії рекомендується робити Стандартний аналіз сечі на ранньому терміні вагітності.

Тетяна Смирнова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.