Легеневий кандидоз: чи допоможуть дієта і протигрибкові препарати?

Легеневий кандидоз — одне з найпоширеніших ускладнень інфекційно-запальних захворювань, що супроводжуються частим і тривалим прийомом антибіотиків. Як правило, це вторинний процес, який приєднується до запальних процесів бактеріального та вірусного походження.

Причини виникнення легеневого кандидозу

Легеневий кандидоз викликається дріжджоподібними грибами роду Candida, які в невеликій кількості постійно мешкають на слизових оболонках людини. При пригніченні природної мікрофлори слизових, яка в нормальних умовах придушує ріст таких грибків, починається їх активне зростання, що і призводить до захворювання. Природна мікрофлора найчастіше пригнічується при прийомі антибіотиків, які призначають при бактеріальних і вірусних інфекціях. А легеневий кандидоз є вже вторинною (приєдналася до іншої) інфекцією.

Виникнення легеневого кандидозу можливо також на тлі туберкульозу легенів, при якому хворий довгостроково отримує антибактеріальну терапію, а також при будь-яких процесах, які можуть призводити до зниження імунітету: бронхіальній астмі, якщо вона лікується із застосуванням глюкокортикоїдних гормонів, раку будь-якої локалізації після застосування хіміо-і променевої терапії, при СНІД і так далі.

Що відбувається в бронхо-легеневої системи

Грибки роду Candida, розмножуючись на слизовій оболонці альвеол (мішечків на кінцях дрібних бронхів, які складають тканину легенів) викликають у них дрібні ділянки некрозу (омертвіння) тканини. Ці ділянки некрозу оточені білком, випотеваєт з навколишніх альвеолу кровоносних судин (фібрином). Такі вогнища можуть існувати тривало, іноді вони приводять до руйнування дрібних кровоносних судин, що проявляється появою крові в відхаркувальні мокроті.

У деяких випадках при тяжкому перебігу захворювання такі ж очажки виникають і в бронхах. В результаті цього процесу в тканині легенів формуються дрібні абсцеси, заповнені гноєм, результатом яких є рубцювання і розростання в легенях сполучної тканини (фіброз легенів).

Симптоми

Починається легеневий кандидоз з приєднання до основного захворювання сухого болісного непродуктивного (без мокротиння) кашлю, після нападів якого іноді виділяється небагато мокротиння. З’являється також виражена слабкість, нездужання, озноб, підвищена пітливість, особливо вночі. Процес розвивається поступово, може підніматися висока температура, яка потім спадає до нормальної, а потім піднімається знову. Поступово мокротиння стає багато, вона набуває гнійний характер (ознака змішаної грибково-бактеріальної інфекції), у ній з’являється кров.

Лікар може прослухати в легенях найрізноманітніші хрипи: від сухих свистячих до великих і дрібних вологих. Захворювання зазвичай протікає тривало, мляво, з постійною субфебрильної (піднімається до невисоких цифр) виснажливою хворого температурою, періодичними поліпшеннями і погіршеннями. Часто процес починається і закінчується у вигляді бронхіту і проходить самостійно навіть без лікування, але через деякий час повертається знову.

Запалення легенів грибкового походження зазвичай є дрібновогнищевим, воно може бути як одностороннім, так і двостороннім, виникає частіше в нижніх відділах легень (на відміну від туберкульозу, який вражає верхівки легень).

Як можна виявити легеневий кандидоз

Діагноз легеневого кандидозу встановити важко, так як грибки роду Candida можуть потрапити в мокротиння хворого і з порожнини рота, де вони мешкають постійно. Відрізнити легеневої кандидоз від інфекційно-запальних захворювань іншого походження за даними рентгенографії легень також неможливо — пневмонія будь-якого походження виглядає на знімках однаково. Тому діагноз найчастіше ставиться на підставі клінічних даних, а при тривалому наполегливому перебігу його підтверджують за допомогою бронхоскопії (дослідженні слизової оболонки бронхів за допомогою спеціальної світлової апаратури — бронхоскопа), під час якої з бронхів береться матеріал для лабораторного дослідження.

Лікування

Має значення дієта. Не варто вживати їжу, що містить легкозасвоювані вуглеводи — солодощі та здобу, вони є прекрасним живильним середовищем для грибка, який може розвиватися і в шлунково-кишковому тракті, надходячи звідти в кров і в легені.

Лікування легеневого кандидозу проводиться за допомогою протигрибкових препаратів (флуконозола, нистатина, леворина, клотримазолу і так далі). При нетяжким перебігу процесу їх призначають всередину у вигляді таблеток тривалими курсами з невеликими перервами. При тяжкому перебігу призначається більш активний протигрибковий препарат — амфотерцін У внутрішньовенно крапельно протягом одного-двох місяців.

Не варто забувати і про відновлення імунітету, для цього хворому спочатку проводиться імунологічне дослідження (иммунограмма), за результатами якого призначаються імуномодулятори, що впливають на окремі «поламані» ланки імунітету. Загальнозміцнюючу лікування — це вітаміни у вигляді сирих овочів і фруктів, вітамінно-мінеральні комплекси, максимально перебування на свіжому повітрі й загартовування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.