Легенева чума — миттєве зараження

Під час самих важких епідемій чуми, які забирали мільйони життів, це захворювання носило легеневу форму. Саме легенева форма миттєво передається від людини до людини і характеризується швидким важким перебігом з переходом в генералізовану (з ураженням усіх органів) форму.

Як можна заразитися

Легеневої чумою найчастіше заражаються від хворих людей повітряно-краплинним шляхом. При цьому розвивається первинно-легенева форма чуми. Але може бути й інший шлях зараження, коли збудник інфекції проникає через шкіру або при укусі бліх, при контакті з хворою людиною, або з його одягом (і будь-якими предметами, до яких він торкався), з гризуном і його конкрементами, через продукти і воду . У такому випадку розвивається спочатку шкірна, бубонна або кишкова форма, яка може ускладнитися вторинно-легеневу форму захворювання.

Початок чуми — загальні прояви захворювання

Інкубаційний період (час з моменту зараження до появи перших ознак хвороби) триває від декількох годин до 6 діб, але зазвичай два-три дні. При первинно-легеневій формі чуми він коротший, частіше не більше одних-двох діб. У людей, яким була введена вакцина проти чуми, інкубаційний період може затягнутися на вісім-десять діб.

При будь-якій формі захворювання початок його гострий, раптове. Серед повного здоров’я раптом з’являється висока температура (до 39-40?), Озноб, головний біль, біль у м’язах, нудота і блювота. Сильний озноб (буквально зуб на зуб не попадає) триває до півгодини, потім проходить. Такі напади можуть виникати кілька разів в день. Хворий збуджений, проявляється особлива, властива саме чумі метушливість. Особа почервоніле, виражений кон’юнктивіт, гарячковий блиск в очах. Характерний і мова: він обкладений густим білим нальотом, в результаті чого отримав назву «крейдового», набрякає і це заважає мови — вона стає невиразною. При тяжкому перебігу захворювання особа стає синюшним, риси його загострюються і з’являється особливе вираз страждання і жаху, яке називається «обличчям чуми».

Хворий не може заснути, у нього розвиваються марення, галюцинації і найсильніші (розривають голову) головні болі. Бред поєднується з порушенням, хворі схильні тікати якнайдалі і ховатися. Рухаються вони швидко, але хода «п’яна», хитка. Швидко приєднуються ураження серцево-судинної системи: сильне серцебиття, зниження артеріального тиску, задишка. Іноді на шкірі виникають геморагічні висипання (невеликі крововиливи) від темно-червоного до чорного кольору.

Як проявляється легенева форма чуми

Важким перебігом відрізняється первинно-легенева форма чуми. Вона має три періоди: початкового гарячкового збудження, розпалу хвороби і кінцевий період з вираженою загальмованістю (сопорозний).

Початковий період при легеневій формі чуми протікає так само, як і при всіх інших формах, але швидше і важче. Дуже швидко з’являються сильні ріжучі болі в грудях, що супроводжуються сильним серцебиттям і задишкою. Це ознака ураження легень — уражаються бронхи, тканину легенів і лімфатичні вузли бронхо-легеневої системи. Починається кашель, який в одних хворих буває з невеликим відділенням мокротиння, а в інших з дуже великим. Мокрота спочатку піниста, прозора, але швидко стає кров’янистої. Приєднується кривава блювота і геморагічні висипання на шкірі.

Період розпалу хвороби триває від декількох годин до двох-трьох днів. У кінцевій стадії захворювання збудження змінюється загальмованістю, потім хворий впадає в кому, смерть настає на третій-п’ятий день захворювання.

Вдруге-легенева форма чуми зазвичай розвивається з важко протікає бубонної форми. При цьому на тлі бубонної чуми різко піднімається температура, з’являється сильний кашель з кривавої мокротою. Це відразу ж ускладнює перебіг хвороби і призводить до загибелі хворих. Але іноді настає і одужання — відновлення після поразки легенів іде дуже повільно.

Ускладнення

Легенева чума сама по собі дуже важке захворювання, яке до застосування антибіотиків рідко закінчувалося одужанням, тому ускладнення при ній у більшості випадків просто не встигали розвинутися. Тим не менш, зустрічаються такі ускладнення, як гнійний менінгіт, який характеризується різким посиленням головного болю і швидким настанням несвідомого стану.

На тлі поліпшення стану хворих до чуми іноді приєднується звичайна бактеріальна інфекція.

Імунітет після чуми не дуже тривалий. Описано багато випадків повторного зараження чумою. Несприйнятливість до чумі створюється штучно шляхом введення чумної вакцини.

Лікування

Хворі легеневою чумою повинні перебувати в ізольованих приміщеннях і не мати контактів з іншими формами чуми. Первинно-легенева і вторинно-легенева форми чуми також ізолюються одна від одної. Основними методами лікування є антибактеріальна терапія, боротьба з інтоксикацією, серцево-судинними ускладненнями і пневмонією.

Сьогодні при вчасно початому лікуванні антибіотиками навіть важкі форми легеневої чуми піддаються лікуванню.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.