Лазерна хірургія: технології майбутнього

Лазери застосовуються в хірургії вже кілька десятиліть. З часом за допомогою лазера виконуються всі нові операції в різних областях медицини. Впровадження в повсякденну практику таких методик залежить від виробництва лазерних апаратів з достатніми операційними можливостями, недорогих і зручних у роботі.

Особливості лазерної хірургії

Звичне для нас слово «лазер» в общем-то є абревіатурою (по-англійськи — Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation). Якщо перевести це дослівно, то вийде «посилення світла шляхом вимушеного його випускання». У медицині лазери знайшли найширше застосування.

Лазерна хірургія — дозволяє використовувати лазер для стерильного і безкровного розсічення і руйнування тканин. При цьому лазерні хірургічні установки відрізняються високою точністю, що дозволяє впливати на окремі клітини, органи і організм в цілому. Такі установки, володіючи універсальними властивостями, мають широкі можливості впливу на живу тканину шляхом опромінення, висічення, випаровування і коагуляції (згортання) біологічних тканин лазерним випромінюванням.

Лазерні хірургічні установки застосовуються в основному в офтальмології, отоларингології та в амбулаторній хірургії. Але з кожним днем сфера їх застосування розширюється.

У хірургії застосовуються лазери високої інтенсивності, які викликають необоротні зміни в тканинах. За допомогою лазерного скальпеля можна коагулювати (викликати необоротне згортання) тканини, випарувати їх, просто розсікти і видалити.

Лазери дають при операції ряд переваг: під впливом лазерного променя знищується будь-яка інфекція (профілактика гнійних ускладнень), запаюються кровоносні судини (відсутність традиційний кровотеч під час операції, а значить, набряку та болю в післяопераційному періоді), лазерний промінь діє дуже точно , відсікаючи тільки ті тканини, які підлягають видаленню, не зачіпаючи здорових тканин. Проникаючи глибоко в тканини, лазерний промінь активує клітини, що сприяє укороченню відновного періоду після операції.

Великим плюсом лазерних установок є те, що їх можна поєднувати з ендоскопічними інструментами під час проведення операцій ендоскопічним способом (при цьому способі роблять невеликі розрізи на шкірі для введення спеціальних інструментів, якими хірург управляє, спостерігаючи за ходом операції через монітор).

Які операції можна робити за допомогою хірургічного лазера

За допомогою хірургічного лазера можна проводити невеликі операції в амбулаторних умовах абсолютно безкровно. Таким чином можна видаляти невеликі пухлини, бородавки, родимки, абсолютно не ушкоджуючи навколишні здорові тканини. При цьому загоєння після застосування хірургічного лазера проходить набагато швидше, виключається в першу чергу приєднання інфекції. А так як видалення тканин відбувається з мінімальним травмуванням оточуючих здорових тканин, попереджується розвиток грубих рубців: рубці після хірургічного лазера залишаються ледь помітні. Остання властивість послужило причиною широкого застосування хірургічного лазера при виробництві пластичних операцій.

За допомогою хірургічного лазера сьогодні проводять невеликі гінекологічні операції. Наприклад, лікування різних захворювань шийки матки часто проводиться шляхом коагуляції патологічної тканини лазерним променем у цій області. Таким же способом видаляються невеликі доброякісні розростання (наприклад, кондиломи). Ця методика завойовує все більшу популярність, так як при дії на шийку матки вона дозволяє строго дозувати роботу хірургічного лазера по глибині і площі, не пошкоджуючи сусідні, здорові тканини. При цьому хірургічний лазер можна використовувати одночасно з кольпоскопом (ендоскопічним приладом, який дозволяє в деталях розглянути слизову оболонку в місці впливу). Після лазерної коагуляції не залишається грубих рубців і звужень каналу шийки матки, що особливо важливо для жінок, які ще не народжували.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.