Лазерна стоматологія: сучасний підхід до лікування зубів

Лазери все більше входять у наше життя. Однією із спеціальностей, в якій лазери знайшли найширше застосування, є стоматологія. Лазер може вирішити багато проблем у стоматології, його використовують для обробки каріозних порожнин, лікування захворювань пародонту, протезування зубів.

Що таке лазерна стоматологія

Лазерна стоматологія — це дуже широке поняття. За допомогою лазерних апаратів можна лікувати практично всі захворювання зубів і околозубних тканин (пародонту), а також здійснювати ортодонтичне лікування та протезування зубів. Сьогодні існують стоматологічні клініки, які застосовують лазерну апаратуру в терапевтичній стоматології (для обробки каріозних порожнин, відбілювання зубів), в пародонтології (для лікування околозубних тканин), в хірургічній стоматології для виробництва невеликих операцій в порожнині рота, в корекції аномалій прикусу, протезування. Для цієї мети випускаються терапевтичні, хірургічні, і фізіотерапевтичні лазерні апарати.

Лазери, що застосовуються в терапевтичній стоматології

Особливістю впливу лазера, застосовуваного в терапевтичній стоматології для обробки каріозних порожнин, є те, що він не руйнує тверді тканини зуба (емаль і дентин), а зневоднює їх. Від такого впливу тверді тканини ущільнюються, каріозна порожнина розширюється, гинуть збудники інфекції, зменшується запальний процес у м’яких тканинах зуба (пульпи) і попереджається можливу кровотечу, так як лазер запаює дрібні кровоносні судини. Вплив лазером на тверді тканини зуба зовсім безболісно, тому при лікуванні карієсу не потрібно знеболювання. При цьому лазер не стосується безпосередньо зуба, потужність його впливу дуже просто регулюється, після його впливу не залишається гострих країв і нерівностей, тому не потрібно шліфування зуба.

За допомогою лазера можна вибілювати зуби, впливаючи на емаль зуба більш глибоко і точно. Лазерним променем активується спеціальний хімічний склад з аргоном, який наноситься на емаль, що дозволяє провести сеанс відбілювання дуже швидко і якісно. Всього за годину можна відбілити зуби відразу на декілька тонів на досить тривалий час — до року.

У пародонтології (вона займається лікуванням околозубних тканин) широко поширений лазерний кюретаж — обробка зубоясенних кишень (вони утворюються при відкладенні зубного каменю між зубом і яснами, куди потрапляють рештки їжі та бактерії, що підтримують постійне запалення) за допомогою лазера.

У терапевтичної стоматології застосовуються аргонові лазери (для затвердіння композитних матеріалів при пломбуванні зубів і для відбілювання зубів), ербіевие лазери (для обробки каріозних порожнин) і вуглекислотні лазери — для відбілювання зубів.

Лазери, що застосовуються в хірургічної, ортопедичної стоматології та ортодонтії

За допомогою лазера, застосовуваного в хірургічній стоматології, можна робити невеликі операції в порожнині рота, які раніше проводилися за допомогою звичайного скальпеля, наприклад, видаляти невеликі пухлини, підрізати вуздечку мови. Всі ці операції проходять швидко, безболісно і не супроводжуються кровотечею, так як лазер запаює дрібні кровоносні судини. Ранка при цьому знезаражується за рахунок того, що лазер вбиває всі хвороботворні бактерії. У хірургічній стоматології використовуються аргонові, діодні, вуглекислотні лазери для проведення операцій в порожнині рота.

Застосовуються лазери також в ортодонтії (наприклад, при установці брекетів) і в ортопедії (наприклад, для обробки краю ясен перед протезуванням передніх зубів).

Фізіотерапевтичні лазери, застосовуються в стоматології

Фізіотерапевтичні лазери використовуються в стоматології для зменшення запального процесу, набряку тканин та болю. Під впливом лазерів збільшується приплив крові до запалених тканин, активізуються обмінні процеси в клітинах, що стимулює відновні процеси в даній області. Важливо також, що лазерні процедури зменшують хворобливість тканин і покращують їх опірність (імунітет).

Фізіотерапевтичні лазерні процедури застосовують для лікування гінгівітів, пародонтитів, пародонтозів, періодонтитів (запалень зв’язки, утримуючою зуб в комірці), стоматитів, герпесу губ, запальних процесів в області мови (глосити). Такі процедури проводять перед різними операціями — вони покращують кровообіг, обмінні процеси в тканинах протягом всього післяопераційного періоду.

Для фізіотерапевтичного лазера є і протипоказання: його не можна робити за будь-яких пухлинах, захворюваннях, які вважаються передраковими, важких захворюваннях кровоносної системи і легенів, туберкульозі, тяжкому цукровому діабеті, захворюваннях крові.

Лазерна апаратура розширює можливості будь-якого стоматолога.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.