Лавровий лист і його корисні властивості: скромний лікар з кухонної шафки

Запах лаврового листа всім нам знайомий з дитинства, багато господині кладуть його в перші і другі страви, в холодці, соуси і так далі. Майже завжди лавровий лист використовують і для домашнього консервування овочів. Але виявляється, лавровий лист цінується не тільки як пряність, він володіє і лікарськими властивостями, наприклад, з його допомогою можна знизити цукор в крові.

Ботанічна характеристика лаврового дерева

Лаврове дерево або лавр благородний — це реліктове вічнозелене дерево (чагарник) з густою кроною, яке збереглося з найдавніших часів. Термін життя його в природних умовах становить кілька сотень років. В даний час лавр частіше вирощується на плантаціях, де живе близько шістдесяти років. Кора дерева має сірий колір, гладка на дотик. Гілки численні, розгалужені, листя короткочерешкові, шкірясті, темно-зеленого кольору, овально-подовжені, загострені на кінці, до 15 см завдовжки. Квітки дрібні, кремового кольору, зібрані в суцвіття. Плоди — кістянки круглої і злегка подовженої форми чорного кольору з великою кісточкою. Цвіте — в квітні-травні, плодоносить — у жовтні-листопаді.

Батьківщиною лавра благородного є узбережжі Середземного моря, тут його можна зустріти як дикоросла дерево або чагарник. Культурні плантації лавра можна зустріти не тільки на Середземному морі, але і в інших місцях з субтропічним кліматом. На узбережжі Чорного моря плантації лавра є на Кавказі. Лаврове дерево любить сонячну місцевість, але в місцях постійного виростання може витримувати затінення і невеликі заморозки. Невеликий лавровий кущик можна виростити і вдома у квітковому горщику.

Хімічний склад лаврового листа і його збір

Збір лаврового листа проводиться в осінньо-зимову пору року, з листопада по лютий. Листя збирають з кущів, що досягли трирічного віку. Їх знімають разом з гілками і відразу ж сушать, розкладаючи тонким шаром у затінку під навісами. Після того, як листя повністю висушать, їх зривають і розкладають у спеціальні мішки. У сухих приміщеннях лавровий лист може зберігатися кілька років. Зі свіжих лаврових листів шляхом промислової переробки отримують ефірну олію. Із стиглих плодів лавра також отримують олію, яка потім використовується в парфюмерній промисловості.

Лаврові листки багаті ефірним маслом (це воно надає їм специфічний аромат), органічними кислотами (капронової, оцтової, валеріанової), жирними кислотами, фітонцидами (вони володіють антибактеріальними властивостями), мікроелементами, дубильними речовинами.

Як впливають лаврове листя на організм людини

Лавровий лист — це одна з основних, повсякденних прянощів, яка застосовується в кулінарії. З лікарською метою лаврове листя застосовувалися ще в давнину. Вони володіють антибактеріальними, протизапальними, імуностимулюючі, ранозагоювальні, заспокійливі, сечогінні, в’яжучі, які поліпшують процес травлення (в тому числі апетит) властивостями. Крім того, лавровий лист може знижувати цукор крові.

На основі ефірного лаврового масла готують різні мазі, креми, мило з антибактеріальними властивостями.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.