Лапароскопія: позаматкова вагітність під контролем

Позаматкова вагітність припускає прикріплення заплідненої яйцеклітини в порожнині фаллопієвій труби, а не в порожнині матки — таке ускладнення вагітності може бути викликано вродженими або набутими дефектами маткової труби, деформацією або утворенням рубців після операції на органах малого тазу. Позаматкова вагітність при відсутності належного своєчасного лікування призводить до розриву маткової труби і внутрішньої кровотечі, небезпечного для здоров’я і життя жінки. Для стабілізації стану вагітної жінки та видалення позаматкової вагітності виконується особлива процедура — лапароскопія.

Основна мета лапароскопії при позаматкової вагітності — зупинка внутрішньої кровотечі і видалення позаматкової вагітності. В ідеальному випадку лапароскопія дозволяє видалити тільки частину маткової труби з плодовим яйцем, хоча в запущених випадках може знадобитися часткове або повне видалення труби. Чим раніше визначається позаматкова вагітність і виконується лапароскопія, тим вищі шанси зберегти маткову трубу.

Лапароскопія застосовується для визначення ектопічної вагітності, визначення точного розташування плодового яйця і його видалення. У деяких випадках після виявлення плідного яйця за допомогою лапароскопії потрібне проведення відкритої операції — ця необхідність викликана або більшою кількістю скопилася в черевній порожнині крові через розрив маткової труби, або спайками маткової труби через попередніх операцій або інфекцій.

Переваги лапароскопії

Лапароскопія при позаматковій вагітності допомагає зберегти репродуктивні органи, а в деяких випадках може навіть врятувати життя вагітної жінки. У лапароскопії є кілька ключових переваг в порівнянні з відкритою операцією:

 • Лапароскопія дозволяє діагностувати позаматкову вагітність і визначити точне розташування плодового яйця
 • Лапароскопія не викликає крововтрату і, таким чином, переливання крові не потрібно — на відміну від відкритих операцією
 • Лапароскопія набагато менш болюча
 • Відновлювальний період після лапароскопії набагато коротше, госпіталізація в деяких випадках не потрібна взагалі
 • Шанс нормальної вагітності після лапароскопії вище — близько сімдесяти відсотків, в той час як після відкритої операції шанс знову завагітніти становить близько п’ятдесяти відсотків
 • Шанс позаматкової вагітності в майбутньому нижче і становить близько п’ятнадцяти відсотків (у випадку з відкритою операцією — в середньому двадцять п’ть відсотків)
 • Альтернативи

  Якщо позаматкова вагітність діагностується на ранніх термінах, альтернативою лапароскопії може стати медикаментозне лікування — ін’єкції препарату метотрексату, що запобігає подальший розвиток ембріона. Плодове яйце відмирає, і необхідність хірургічного втручання відпадає.

  При необхідності хірургічного втручання альтернативою лапароскопії може стати відкрита операція — лапаротомія, що виконується в тих випадках, коли лапароскопія неможлива (наприклад, через сильний внутрішньої кровотечі, викликаного розривом маткової труби).

  Показання

  Якщо тест на вагітність показує настання вагітності, але ультразвукове дослідження не дозволяє підтвердити наявність ембріона в порожнині матки, підтверджується ектопічна вагітність. При підтвердженою або передбачуваної позаматкової вагітності, особливо на ранніх термінах, лапароскопія часто стає найкращим методом лікування.

  У деяких випадках ультразвукове дослідження не дозволяє визначити, чи нормально протікає вагітність або ж плідне яйце розвивається у матковій трубі. У таких випадках також допомагає лапароскопія — при нормальному розвитку ембріона в порожнині матки ця процедура не зашкодить здоров’ю матері та плоду навіть за умови загальної анестезії.

  Процедура лапароскопії

  Лапароскопія при позаматковій вагітності зазвичай не вимагає госпіталізації, хоча і специфіка проведення самої процедури, і тривалість відновного періоду залежить від індивідуального стану вагітної жінки. При підготовці до лапароскопії в області пупка виконується невеликий розріз, через який в черевну порожнину вводяться спеціальна трубка (трокар) і лапароскоп, зображення з камери якого передаються на екран для дослідження.

  Шанс виникнення будь-яких ускладнень після процедури лапароскопії мінімальний. Найпоширеніші проблеми, які можуть спостерігатися після лапароскопії при позаматкової вагітності — інфекція, кровотеча, ушкодження нервових закінчень, алергічна реакція на препарати для анестезії.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.