Лактазна недостатність у дорослих: легко подолати

Лактазна недостатність або непереносимість лактози у дітей викликає серйозні розлади. У дорослих вона проявляється безліччю неприємних симптомів, при яких людина може навіть не здогадуватися про те, що у нього ферментативна недостатність, списуючи своє нездужання на інші захворювання, такі як алергія, гастрит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, нервові розлади, дисбактеріоз.

Етіологія і патогенез

Непереносимість лактози у світі широко поширена, хоча її частота в різних країнах значно відрізняється. Лактазна недостатність може бути природженою і придбаною.

Вроджена лактазна недостатність розвивається як генетично обумовлене зниження рівня ферменту лактази в просвіті кишечника і ділиться на повну відсутність ферменту і часткове, від чого залежить клінічна картина патологічного стану.

Придбана лактазна недостатність поділяється на первинну і вторинну.

Первинна пов’язана зі зниженням активності самого ферменту — так звана конституціональна лактазна недостатність.

Вторинна пов’язана з пошкодженням ентероцитів кишечника, викликаним як гострими, так і хронічними станами, наприклад, при кишкових інфекціях або целіакії. Вторинна лактазна недостатність можуть викликати тривале голодування і незбалансована дієта.

Клінічна симптоматика і діагностика

Повна лактазна недостатність у дорослих проявляється найчастіше осмотической діареєю — після прийому продуктів, що містять лактозу, з’являється рідкий стілець, частий, пінистий, з кислим запахом.

Однак набагато частіше лактазна недостатність буває частковою і ступінь її прояву прямо пропорційна дефіциту лактази в просвіті кишечнику, в зв’язку з чим симптоми можуть бути різними — від легкого метеоризму, на який багато хто не звертають уваги, до вираженого здуття живота і розлитих болів в животі.

Діагностика лактазной недостатності представляє деякі труднощі в зв’язку з відсутністю настороженості серед лікарів, особливо коли сам пацієнт не простежує чіткого зв’язку між прийомом молочних продуктів і розвитком характерної симптоматики.

Лактазна недостатність можна підтвердити клінічно, за допомогою діетодіагностікі, коли пацієнт при виключенні лактозосодержащей продукції почуває себе добре, і, навпаки, при навантажувальні прийомі молочних продуктів починає відчувати себе значно гірше.

Використовується метод визначення рН калу, який в нормі вище 5,5, а при лактазной недостатності знижується. Поширеним методом діагностики є визначення вуглеводів в калі. В нормі у дорослих вони відсутні.

Застосовується також метод визначення вмісту міченого вуглекислого газу в повітрі, що видихається, який виявляє активність ферментації лактози мікрофлорою після вживання пацієнтом міченої лактози.

Лікування лактазной недостатності

Лікування лактазной недостатності у дорослих полягає в корекції харчування.

При важкому перебігу можна вживати не більше одного грама молочного цукру на добу, а при середньотяжкому — до десяти. Вибираючи продукти, потрібно враховувати два показники: вміст лактози в них і загальний обсяг, який хочеться спожити.

Страви, які містять лактозу, краще засвоюються в поєднанні з іншими продуктами, так як більшу кількість їжі повільніше проходить через кишкову трубку, отже, молекули лактази мають більше часу для розщеплення лактози.

Слід також враховувати, що продукти, що мають контрастну температуру, викликають більший дискомфорт, тому перевагу слід віддати теплою їжі.

У великій кількості лактоза міститься в молоці і молочних продуктах, проте в невеликих кількостях, яких буває досить для розвитку симптоматики, лактоза міститься і в інших продуктах, таких, як ковбасні вироби, цукерки, згущене молоко, напівфабрикати, концентрати та хлібобулочні вироби .

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.