Лактазна недостатність у дітей: непереносимість молочного цукру

Лактазна недостатність — широко поширене захворювання , пов’язане з непереносимістю молочного цукру, що дуже актуально для дітей першого року життя, в харчуванні яких основне місце займають молочні продукти. Дорослі теж часто страждають цією патологією, але так як їхня їжа більш різноманітна, за медичною допомогою звертаються рідко, коректуючи свої статки зниженням вживання або повним виключенням молочних продуктів.

Класифікація

Клінічні прояви лактазной недостатності обумовлені неповним розщепленням лактози (молочного цукру) в тонкому кишечнику.

Первинна лактазна недостатність, яку іноді називають істинною, обумовлена зниженням або відсутністю ферменту лактази, яка, власне, і відповідає за розщеплення лактози в тонкій кишці.

Вторинна лактазна недостатність проявляється при пошкодженні ентероцитів, яке може бути зумовлене запальними, інфекційними, імунними, атрофічними і деякими іншими чинниками.

Слід зазначити, що прояв лактазной недостатності у відповідь на пошкодження ентероцитів може розвиватися як перший клінічний ознака пошкодження ентероцитів, так як лактаза знаходиться практично на вершинах ворсинок. Якщо пошкоджуючий фактор незначний, симптоми лактазной недостатності купируются без лікування протягом тижня за рахунок оновлення ентероцитів.

Патогенез і клінічна картина

Клінічна картина лактазной недостатності може бути різною. Вона залежить від кількості лактози, що потрапляє в просвіт товстого кишечника, що, в свою чергу, визначається рівнем зниження активності лактази, відмінностями біоценозу кишечника, індивідуальною чутливістю і різним кількістю вживаної лактози.

Потрапляючи в просвіт товстої кишки, лактоза стає тим субстратом, на якому добре розвивається нормальна мікрофлора. Бактерії, вирощені тільки на лактози, що характерно для повного грудного вигодовування, краще її утилізують. Бактерії, вирощені на лактози і глюкози, що характерно для змішаного і штучного вигодовування, утилізують лактозу гірше.

При надходженні лактози в більшій кількості, ніж здатні перетравити бактерії, розвивається характерна клінічна симптоматика, що виявляється метеоризмом, здуттям живота, рідким пінистим стільцем з кислим запахом без патологічних домішок. Діти стають неспокійними через кілька хвилин після прийому їжі, кидають груди, припиняють смоктати з пляшечки, підтискають ноги до живота, плачуть.

Діагностика

Діагностика лактазной недостатності проста. Звертає увагу характерна клінічна симптоматика, на підставі якої лікар призначає додаткові методи дослідження.

Основним методом дослідження, що підтверджує лактазная недостатність, є визначення кількості вуглеводів в калі. Недорогий і доступний метод дозволяє визначити загальну здатність організму засвоювати вуглеводи. У дітей у віці до одного року в нормі вуглеводів в калі повинно бути менше 0, 25%, а у тих, чий вік старше, вуглеводи повинні бути відсутніми повністю.

Лікування

Лікування первинної лактазной недостатності полягає в зниженні вживання молочних продуктів, проте це можна зробити у старших дітей і дорослих. Діти раннього віку, основним харчуванням яких є молоко, не можуть залишитися без нього, тому для них використовуються схеми поступової адаптації до лактози.

Якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, йому підбирається спеціальна безлактозні суміш або суміш зі зниженим кількістю лактози. Часто починають з безлактозної і переходять до суміші зі зниженим кількістю лактози після купірування основних симптомів захворювання.

Якщо дитина знаходиться на природному вигодовуванні, то можливе застосування спеціальних ферментів, куплених в аптеці: Лактаза-бебі або Лактаза-ензим у віковому дозуванні. Перед кожним годуванням мати зціджує деяку кількість молока (5-10 мл), висипає в нього необхідну дозу ферменту, через 10 хвилин після ферментації дає дитині, а потім вже годує як зазвичай грудьми.

Лікування вторинної лактазной недостатності полягає в купировании основного захворювання.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.